Fot. Materiały prasowe

Hydropolis unikatowe centrum wiedzy o wodzie

 Wrocławskie Hydropolis to wyjątkowe miejsce nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Budynek powstał w XIX wieku i przez ponad 100 lat był zbiornikiem czystej wody dla mieszkańców Wrocławia. W 2015 r. nastąpił moment przełomowy – zbiornik wody czystej zmienił się w zbiornik wiedzy o wodzie w czystej postaci. Ten unikatowy obiekt obchodzi właśnie pięciolecie swojej działalności.

Hydropolis, które rocznie odwiedza ponad  300 tys. osób, to miejsce, w którym nowoczesne technologie służą ukazaniu wody w nieoczekiwany, często zaskakujący sposób. Podstawowa działalność placówki to wystawa z takimi atrakcjami, jak m.in. wierna replika batyskafu Trieste, w którym dwóch śmiałków zeszło na dno Rowu Mariańskiego czy projekcja 360º wyświetlana  na  65-me- trowym ekranie, opowiadająca o powstaniu wody na Ziemi. Ale Hydropolis to także unikatowe venue, gdzie oprócz konferencji czy uroczystych bankietów, można zorganizować emocjonujące koncerty oraz tematyczne escape roomy. 

Centrum wiedzy o wodzie składa się z dziewięciu stref wystawowych, z których cztery przeznaczone są do organizacji wydarzeń. Znajduje się tam Strefa Wejścia, czyli obszerne lobby, którego główną atrakcję stanowi wir wodny o wysokości  3,5 metra oraz Strefa Relaksu – klimatyczna sala, w której jedna ze ścian pokryta jest „mchem”. Ta niespotykana, żywa instalacja stanowi wizualizację lasów deszczowych dorzecza Amazonki.

W Strefie Stany Wody uczestnicy wydarzeń mogą z kolei przyjrzeć się obiegowi wody w przyrodzie oraz nauczyć się rozróżniać różne rodzaje chmur. W Strefie Ocean Życia przedstawiono natomiast bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu zamieszkujących głębiny istot oraz ich różnorodność – od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody, po olbrzymie ssaki morskie.  Nic dziwnego, że to niebanalne venue przyciąga wielu organizatorów eventów.

W swojej pięcioletniej historii Hydropolis gościło masę ciekawych wydarzeń, jak np. bal sylwestrowy z pokazem kuchni molekularnej i koncertem smyczkowym, wakacyjne silent disco czy dwie edycje Forum Promocji Turystycznej. Ale to  nie wszystko – przed głównym wejściem do  Hydropolis (przy najdłuższej w Europie drukarce wodnej) organizowano pokazy i warsztaty kulinarne, przestrzeń obiektu była poza tym udostępniana do nagrywania teledysków.

W Hydropolis wszystko zaczyna się od wody… co naturalnie świadczy o tym, że jest to miejsce, które szczególną uwagę zwraca na ekologię i promocję postaw proekologicznych oraz tych związanych ze zdrowym trybem życia. Dlatego obiekt zachęca organizatorów wydarzeń m.in. do korzystania z lokalnych produktów, rezygnacji z plastiku na stołach, ale również do ograniczenia produktów mięsnych na rzecz roślinnych. Zielone wydarzenia to jeden z priorytetów  Hydropolis na kolejne lata działalności. W myśl zasady, że jeśli można zrobić coś dla naszej planety – należy podążać tym kierunkiem.   

(...)

Agnieszka Jurewicz

>> POBIERZ CAŁY ARTYKUŁ