Elbphilharmonie w Hamburgu

Obiekt nie tylko kulturalny 

Nowatorskie rozwiązania architektoniczne, wielofunkcyjność oraz kompleksowość świadczonych usług. To powody, dla których nowa filharmonia w Hamburgu, otwarta na początku tego roku może być ciekawą propozycją dla organizatorów spotkań. 

Oficjalne otwarcie Elbphilharmonie trwało dwa dni. Rozpoczęło się 11 stycznia. W programie nie zabrakło i pokazu świateł na fasadzie budynku (korespondowały z rozbrzmiewającą muzyką). Multimedialno-świetlne show obejrzało kilka tysięcy gości. W uroczystościach wzięli udział m.in. kanclerz Angela Merkel, prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrz Hamburga Olaf Scholz. Chociaż imprezę udało się zorganizować z dużą pompą, to budowa filharmonii nie wyglądała już niestety tak dobrze. Trwała prawie dziesięć lat. Kamień węgielny wmurowano w 2007 r., a wszystkie prace pierwotnie planowano ukończyć już w 2010 r. Później wielokrotnie ten termin przekładano. 

W międzyczasie systematycznie wzrastał też koszt całej inwestycji – ostatecznie, zamiast początkowo planowanych 76 mln wydano na ten cel aż 865,5 mln euro, z czego 789 mln pochodziło ze środków publicznych. Miejscowe władze powołały komisję, która miała wyjaśnić nieprawidłowości. Na szczęście efekt finalny prac jest zachwycający. 

Co istotne, poza oczywistymi funkcjami kulturalnym związanymi z popularyzacją muzyki klasycznej, Elbphilharmonie stanowi też nowe, bardzo atrakcyjne miejsce na mapie hamburskich venue, które mogą być wykorzystywane przez branżę MICE. Osobom zarządzającym tym obiektem zależy, aby jego pomieszczenia były wynajmowane na imprezy zamknięte. Z tego względu propozycja dla organizatorów eventów, konferencji i kongresów jest dobrze przygotowana i bardzo rozbudowana. 

Budynek oferuje sporo różnej wielkości sal. Najbardziej reprezentacyjne z nich to Grand Hall, mogąca pomieścić w standardowej konfiguracji 2073 osoby oraz Recital Hall, wyposażona w ruchome elementy sceniczne i elastyczny układ publiczności. Dzięki temu sprzedaje się ją w kilku różnych konfiguracjach, dostosowanych do indywidualnych oczekiwań klientów. Sala może pomieścić od 526 do 388 gości. Po wyjęciu foteli istnieje także możliwość wstawienia do jej wnętrza stołów bankietowych i zorganizowania kolacji lub balu dla 240 osób (z wydzieloną częścią do tańczenia). 

Więcej o Elbphilharmonie – w lutowym numerze THINK MICE.