Fot. Materiały prasowe

Wilno rozwija infrastrukturę MICE

O znaczeniu przemysłu spotkań w strategii rozwoju miasta, roli targów CONVENE, planach inwestycyjnych oraz współpracy z innymi krajami bałtyckimi z Remigijusem Šimašiusem, burmistrzem Wilna rozmawia Michał Kalarus.

Jaką rolę pełni przemysł spotkań w ogólnym rozwoju Wilna? 
Już ponad 10 lat temu przemysł spotkań wspólnie z turystyką kulturową został uznany za jeden z priorytetowych elementów w strategicznym planie rozwoju miasta. Dzięki temu wileńskie biuro promocji, czyli Vilnius Convention Bureau, zostało wyposażone w odpowiednie narzędzia i co ważniejsze – środki umożliwiające prowadzenie działań promocyjnych przyczyniających się do rozwoju branży MICE. Siedem lat temu podjęto kolejną kluczową decyzję w tej materii – o organizacji corocznych targów CONVENE. Powołano też do życia Go Vilnius – oficjalną agencję promocji miasta (specjalizującą się w promocji turystyki oraz pozyskiwaniu nowych inwestycji i biznesu – przyp. red.). Uruchomiono więc dodatkowe zasoby ludzkie i finansowe. Warto też zauważyć, że w ubiegłym roku Rada Miejska Wilna zdecydowała się w końcu na wprowadzenie miejskiego podatku turystycznego (będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r. – przyp. red.). Mówię o tym dlatego, że jednym z czterech obszarów, które uzyskają wsparcie ze środków pozyskanych w ten sposób będzie właśnie branża spotkań. Zdajemy sobie bowiem sprawę, jak jest ona ważna, widzimy jej rosnący potencjał. Poza tym w całym mieście obserwujemy silny rozwój infrastruktury hotelowej. To dobra wiadomość, ale sprawia, że musimy być jeszcze bardziej aktywni w pozyskiwaniu wydarzeń MICE i turystów biznesowych – tak, aby te hotele nie stały puste. 

O jakich konkretnie nowych inwestycjach hotelowych mówimy?
Tylko w tym roku Wilno wzbogaci się o ok. 650 nowych pokoi (obecnie jest ich ok. 4,5 tys.). Powstanie tu m.in. pierwszy w krajach bałtyckich hotel PACAI (105 pokoi), budowany jest również pierwszy obiekt należący do sieci Marriott International – czterogwiazdkowy Courtyard Vilnius City Center (199 pokoi). We wrześniu w samym centrum miasta działalność rozpocznie hotel ibis (162 pokoje), 160 dodatkowych pokoi powstanie też w nowym budynku istniejącego już hotelu Radisson Blu Lietuva. W przyszłym roku oczekujemy też oddania do użytku hoteli Hilton Garden Inn oraz DoubleTree by Hilton (łącznie ok. 225 pokoi). W 2020 r. kolejnych 200 pokoi zaoferuje Radisson Red.

(...)

Michał Kalarus

Więcej w marcowym (2018) numerze THINK MICE.

ZAMÓW PRENUMERATĘ