Fot. Płock/UMP

Mazowsze na wypoczynek i na event

Pod względem turystycznym Mazowsze wychodzi z cienia Warszawy. Region ma wiele do zaoferowania nie tylko gościom indywidualnym, ale i organizatorom wydarzeń MICE. W zasięgu godziny drogi od stolicy do ich dyspozycji jest rozwinięta baza hotelowa i konferencyjna, a przede wszystkim przyroda, smakowita kuchnia i masa ciekawych miejsc niosących ze sobą nutkę tajemnicy.

W ostatnich latach Mazowsze mocno  postawiło na swoją promocję – jako destynacji interesującej dla przemysłu spotkań. Przed pandemią COVID-19 podejmowano wiele inicjatyw, dzięki którym region miał na dobre zaistnieć na rynku MICE – poszerzając w ten sposób ofertę Warszawy, która od lat stanowi centrum biznesowe, a co za tym idzie także eventowe kraju. Stolica może pochwalić się czołową pozycją pod  względem liczby wydarzeń w Polsce, zajmuje też najwyższe miejsce wśród polskich miast w rankingach przygotowywanych przez stowarzyszenie ICCA. To dobra wiadomość dla Mazowsza, które ma do zaproponowania atrakcje niedostępne w stolicy, przez co świetnie uzupełnia jej ofertę. Region wpisuje się w aktualne trendy i oczekiwania organizatorów, którzy coraz częściej interesują się miejscami oddalonymi od głównych metropolii i właśnie tam pragną przygotować przynajmniej część swoich programów.  

Otwarci na biznes
Potencjał turystyki biznesowej dostrzegają również mazowieckie obiekty hotelowe. Dzięki temu z roku na rok infrastruktura MICE w regionie staje się coraz bogatsza.  Jak podkreślają specjaliści, Mazowsze to destynacja otwarta na wszystkie kategorie  organizatorów – ma zaplecze pozwalające przygotować eventy praktycznie każdego typu. Znajdziemy tam wysokiej klasy hotele i ośrodki konferencyjne, choć nie brakuje też np. dworków, obiektów poprzemysłowych, willi czy ośrodków rozrywkowych adaptowanych na potrzeby MICE.

Dzięki kooperacji Urzędu Marszałkowskiego, Warszawskiej Organizacji Turystycznej, Warsaw Convention Bureau i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (w zeszłym roku podpisano porozumienie o współpracy tych instytucji w zakresie promocji Mazowsza i Warszawy, jako atrakcyjnych kierunków dla przemysłu spotkań) oferta stale się polepsza. Dotyczy to także propozycji kulinarnych. Lokalna kuchnia korzysta z tradycji staropolskich, łącząc kulturę mazowiecką i podlaską z wpływami kuchni białoruskiej, litewskiej, tatarskiej i żydowskiej. Restauracje, winiarnie i producenci lokalnej żywności zrzeszeni są m.in. w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze i szlakach kulinarnych. Świetnych dań można skosztować m.in. w Dworze Mościbrody, Hotelu BoniFaCio, Młynie Gąsiorowo czy Staropolskiej Karczmie Mazowsze. To tylko niektóre z długiej listy przykładów. Ciekawym pomysłem dla grup jest również przygotowanie warsztatów kulinarnych. 

(...)

Ewa Kubaczyk

>> POBIERZ CAŁY ARTYKUŁ