Wodospady Iguazu incentive w sercu natury

Wodospady Iguazu to bez wątpienia jeden z przyrodniczych cudów świata. Ze względu na ponadprzeciętną atrakcyjność turystyczną, dobrą lokalizację, ale i wysokiej jakości infrastrukturę są destynacją idealnie nadającą się do organizacji imprez MICE.

Kłęby unoszącej się wody, zapierające dech w piersiach widoki, niewielkie wysepki, tropikalna roślinność, egzotyczne ptaki i zwierzęta. Położone na argentyńsko-brazylijskiej granicy wodospady Iguazu urzekają swoim ogromem i pięknem, gwarantując odpoczynek od miejskiego zgiełku, w samym sercu tropikalnego lasu deszczowego. Szerokie możliwości przygotowania programów dla grup sprawiły, że jest to miejsce, które każdego roku przyciąga coraz więcej klientów MICE, praktycznie z całego świata.

Nowe obiekty
W tym tekście skupimy się głównie na zaprezentowaniu argentyńskiej części wodospadów. Dlaczego? Ponieważ ok. 80 proc. z nich leży na terytorium Argentyny (właściwie jest to jeden wodospad, mający szerokość ok. 2 km i składający się z prawie 300 mniejszych progów – stąd dla uproszczenia stosuje się liczbę mnogą). Nie znaczy to, że Brazylii odwiedzić nie warto – większość programów uwzględnia wizytę w obu krajach, obie destynacje współpracują też ze sobą, aby uatrakcyjnić ofertę. To w Argentynie turyści znajdą jednak najbardziej spektakularne widoki, najwięcej atrakcji, będą mogli z bliska poczuć siłę natury. Druga istotna kwestia to infrastruktura,  która po argentyńskiej stronie jest w stanie nie tylko sprostać oczekiwaniom gości biznesowych, ale też zachwycić ich oryginalną, awangardową architekturą i klimatem. W okolicach argentyńskiego Puerto Iguazú nowe hotele zaczęły powstawać od ok. 2008 r. Istniejące wcześniej poddano gruntownej  modernizacji. Duża w tym zasługa klientów MICE, którzy coraz częściej interesowali się tą destynacją, napędzając koniunkturę. Efektem jest masa nowych obiektów (w sumie ok.  50 różnej klasy hoteli, dysponujących ponad  9 tys. łóżek), w tym bogaty wybór zatopionych w dżungli 4- i 5-gwiazdkowych hoteli, luksusowych lodge i rezydencji. Wszystkie zostały wybudowane zgodnie z restrykcyjnymi przepisami, mającymi na celu ochronę środowiska naturalnego. Dzięki temu goście, wprost ze swoich pokoi lub domków, mogą podziwiać tętniący życiem tropikalny las deszczowy. Informacją, która ucieszy organizatorów, jest też fakt, że w Argentynie zagraniczni turyści mogą liczyć na zwrot podatku VAT za usługi noclegowe. Oszczędność jest duża, gdyż jego stawka wynosi 21 proc.

Wokół wodospadów
Puerto Iguazú (podobnie jak brazylijskie Foz do Iguaçu) szczególną popularnością cieszy się wśród organizatorów wyjazdów incentive. Coraz częściej odbywają się tam jednak konferencje i kongresy, przyciągające większą liczbę uczestników. Zleceniodawcy tego typu imprez mają do dyspozycji szereg sal konferencyjnych w hotelach, mogą też skorzystać z centrum konferencyjnego (Del Iguazu Events and Conventions Center). Jego główna hala pomieści ok. 800 osób, znajduje się tam również przestronne foyer, przestrzeń na wystawy, mniejsze salki konferencyjne i pokoje spotkań, a nawet niewielkie kino (dla 70 osób). Poza infrastrukturą na uwagę zasługuje serwis – na miejscu działa kilka firm DMC oferujących ciekawe programy dla grup. Fundamentem każdego z nich są oczywiście wodospady.

(...)

Michał Kalarus

Więcej w wydaniu lipiec/sierpień (2019) THINK MICE.

ZAMÓW PRENUMERATĘ