Fot. Fotolia

Dubrownik MICE-owa Perła Adriatyku

Dubrownik – pełne życia miasto-muzeum – kusi organizatorów wydarzeń  nie tylko na wielkim ekranie. Budząc się z zimowego snu przyciąga  branżę MICE silniej niż kiedykolwiek.  

Dubrownik, niewielkie miasto w południowej Dalmacji, to swoista wizytówka Chorwacji. Z rekordową liczbą ponad miliona turystów w ub.r., stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych i rozpoznawalnych destynacji wzdłuż wybrzeża Adriatyku.  Monumentalne mury obronne, niegdyś troskliwie strzegące wejścia do swojego skarbu, czyli Starego Miasta (Stari Grad), od 1979 r. objęte są ochroną UNESCO. Dzisiaj groźnie wyglądające bramy pozostają jednak szeroko otwarte dla inwestorów, wytwórni filmowych i stacji telewizyjnych, miłośników folkloru, wina i ostryg. Tak wyraźny potencjał miasta i jego atrakcyjność turystyczna nie mogła pozostać niezauważona przez przedstawicieli branży MICE. Niejednokrotnie wracają oni do Perły Adriatyku, oczarowani bogatym dziedzictwem kulturowym i niezwykłością przestrzeni eventowych Dubrownika. Każdy kij ma jednak dwa końce, nawet ten, któremu sprzyja łagodny klimat śródziemnomorski. Zbyt duża liczba zwiedzających, utrudnienia w ruchu drogowym, niewiele połączeń lotniczych poza sezonem i liczne wyzwania logistyczne mogą odstraszyć nawet najbardziej zagorzałych organizatorów spotkań i fanów „Gry o Tron”. Jak zatem „oswoić” Dubrownik? 

Unikatowość do wzięcia
Według najnowszego raportu stowarzyszenia ICCA (ICCA Statistics Report 2018)  Dubrownik, z 28 wydarzeniami, kwalifikuje się na 97 miejscu na świecie, jeżeli chodzi o liczbę odbywających się tam międzynarodowych imprez stowarzyszeniowych. To niezły wynik, biorąc pod uwagę, że miasto liczy zaledwie ok. 43 tys. mieszkańców. – Aktywnie promujemy naszą ofertę poprzez uczestnictwo w międzynarodowych targach i konferencjach. Co więcej, wraz ze światowym rozwojem turystyki kongresowej, szybko reagujemy i odpowiadamy na potrzeby tego wymagającego segmentu. Proponujemy wysokiej klasy obiekty hotelowe, dysponujące własnymi centrami odnowy biologicznej i spa, które wzbudzają uznanie gości konferencyjnych – komentuje Romana Vlašić,  dyrektor Wspólnoty Turystycznej Dubrownika. Liczba hoteli w Dubrowniku oscyluje w granicach 46, z czego wyróżnić należy  14 obiektów pięciogwiazdkowych i 15 o standardzie czterogwiazdkowym. Jedne z najbardziej reprezentacyjnych należą do sieci Adriatic Luxury Hotels. Odznaczają się kompleksowym i łatwym do adaptacji (poprzez system mobilnych ścianek działowych) zapleczem konferencyjnym. Największą przestrzeń eventową, przeznaczoną dla 850 osób, oferuje Ragusa Conference Hall w Hotel Croatia Cavtat. W Dubrowniku nie ma co prawda centrum kongresowego, ale nie brakuje innych, innowacyjnych rozwiązań, wypełniających tę lukę. To m.in. wspomniane już hotele, ale także obiekty resortowe, przyciągające mnogością eventowych venues, takich jak nocne kluby, tarasy widokowe na dachach czy przestrzenie wystawiennicze. Nie brakuje też innych oryginalnych miejsc, które sprawią, że przygotowywane wydarzenia na długo zapadną w pamięci zaproszonych gości. Należą do nich XVI-wieczny Pałac Sponza, forteca Lovrijenac, Klasztor Franciszkanów czy replika średniowiecznej łodzi zwanej Karaką. To tylko kilka z nieszablonowych przestrzeni, którymi może poszczycić się Dubrownik.

(...)

Magda Klimczyk

>> POBIERZ CAŁY ARTYKUŁ