Fot. Adobe Stock

Astrolabium Kopernika

Tym razem będzie o wydarzeniach, przepraszam… o eventach. Wszak, żeby dobrze nawigować w naszej branży trzeba mieć co najmniej kilkanaście umiejętności i zdolności. Nie tylko okażą się kluczowe w codziennej pracy, ale przede wszystkim doprowadzą nas do bezkolizyjnego przejścia przez meandry bycia „freelancerem” a.d. 2023. Zacznijmy jednak od małego wstępu…

Astronomia, czyli kilka słów o gwiazdach
Astrolabium to prosty, pomiarowy, przeziernikowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji do początku XVIII wieku, służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem. Poprzednik sekstantu. Kto z niego korzystał? Mikołaj Kopernik, a przecież 2023 to jego rok. Dla przypomnienia, od sześciu miesięcy w Toruniu, Olsztynie i Krakowie trwa Światowy Kongres Kopernikański. Moment celebracji jest wszak idealny, ponieważ to właśnie w tym roku przypada 550-lecie urodzin tego lekarza, prawnika, astronoma i chyba również „eventowca”. 

Na początku roku przeczytałem dwie różne biografie Kopernika oraz jego zachowane dzienniki. Natomiast inspiracją do dyskusji o astrolabium okazała się Toruńska Triada Kopernikańska, wydarzenie które trwa od maja do października, właśnie w Toruniu. 

Nawigacja podczas podróży, w pracy czy chociażby w trakcie licznych politycznych rozgrywek była dla Mikołaja Kopernika bardzo istotna. Dzięki swojej niezwykłej umiejętności potrafił wykorzystywać zdobytą wiedzę do realizacji postawionych sobie celów. Osiągał je małymi krokami. 

Eventowe gwiazdozbiory 
Budując własne projekty czy też tworząc kreacje dla naszych klientów, często sami pozostajemy w poszukiwaniu nowych rozwiązań, tudzież obiektów. Często zdajemy się na podróże studyjne, wirtualne wizyty czy po prostu rekomendacje znajomych. Ale nie zawsze to wystarcza. 

Okazuje się, że często poszukujemy inaczej. Na naszym widnokręgu pojawiają się gwiazdozbiory inspiracji pod postacią targów, stowarzyszeń czy spotkań, na których doświadczamy nowych rozwiązań. Nawigujemy pomiędzy pomysłami i prosimy o rekomendacje przy użyciu mediów społecznościowych, telefonów lub dzięki grupom, na których wymieniamy się informacjami z innymi członkami. 

Eventowe przygody często ukazują nam nowe oblicza różnych miejsc, poziom zaangażowania kadry czy chociażby nowe wizerunki destynacji, o których zapomnieliśmy lub po prostu ich nie znaliśmy. Gwiazdozbiór informacji bywa tak szeroki, że nierzadko decydując się na ostateczną wersję usuwamy z naszych list pozycje naprawdę zaskakujące i nieoczywiste. Nawigujemy tak, abyśmy to my oraz nasi klienci doświadczali prawdziwie i w pełni.  

[...]

>> POBIERZ CAŁY ARTYKUŁ

O AUTORZE

PROF. KRZYSZTOF CELUCH MBA, DBA – profesor akademicki oraz konsultant biznesowy. W 2018 roku założył firmę Celuch Consulting pomagającą organizacjom i przedsiębiorstwom w obszarach zarządzania, komunikacji i motywacji, rozwoju biznesu, w szczególności w odniesieniu do przemysłu spotkań (event marketingu). Profesor na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz SKEMA Business School we Francji. Jako prorektor w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula organizuje studencką konferencję IMEX-MPI-MCI Future Leaders Forum Warsaw oraz opiekuje się Studenckim Kołem Naukowym 2B. W latach 2009-2017 był kierownikiem Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej oraz autorem raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce". Od 2014 roku prowadzi badania dotyczące wpływu ekonomicznego przemysłu spotkań na gospodarkę Polski „Poland Events Impact" – publikacja ukazała się w 2015 oraz 2020 roku. Jako jedyny Polak zasiada w Hall of Leaders Events Industry Council. Jest trenerem MPI Global Training, Travelife czy Event Canvas oraz posiada certyfikacje CMM, CITE, CIS, HMCC, CED, CICE. To założyciel i pierwszy prezes MPI Poland, były członek zarządu MPI (2012-2016), członek zarządu MPI Foundation, a w latach 2020-2021 przewodniczący regionu EMEA w MPI Foundation.