Fot. Fotolia

Mundial napędza rynek hotelarski w Rosji

przez Think MICE

Hotele w Moskwie i Sankt Petersburgu trzeci rok z rzędu odnotowały wzrost wyników operacyjnych za sprawą zwiększonego ruchu turystycznego. Z badania przeprowadzonego przez Colliers International wynika, że obłożenie w Moskwie wzrosło o 3 proc., osiągając po raz pierwszy od 2015 r. rekordowy poziom 75 proc., a w Sankt Petersburgu o 5,5 proc. Średni przychód z pokoju hotelowego zwiększył się do 4345 rubli, co stanowi najwyższą kwotę od ostatnich trzech lat.

Według danych Colliers International, w 2017 r. Moskwę odwiedziło 21,5 mln turystów, czyli o 13 proc. więcej niż w 2016 r., a Sankt Petersburg 7,5 mln, co stanowi wzrost o 8,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Tendencja wzrostowa wyników operacyjnych odnotowywanych przez hotele w obu miastach utrzymuje się na stabilnym poziomie trzeci rok z rzędu.

Wzrost obłożenia

Obłożenie hoteli w Moskwie zwiększyło się o 3 punkty procentowe rok do roku, cena za pokój hotelowy (ADR) wzrosła o 1,6 proc., a wysokość przychodu z pokoju (RevPAR) zwiększyła się o 5 proc W ostatnich trzech latach obłożenie hoteli w Moskwie wzrosło o 7,5 proc. i po raz pierwszy od 2015 r. osiągnęło poziom 75 proc.

W Sankt Petersburgu, gdzie ruch turystyczny ma charakter bardziej sezonowy, obłożenie hoteli utrzymało się na poziomie z 2016 r. i w 2017 r. wyniosło 68 proc. Ze względu na wzrost cen pokoi w sezonie przychód z pokoju (RevPAR) w Sankt Petersburgu zwiększył się jednak o 5,5 proc. Największy wzrost cen miał miejsce podczas ważnych wydarzeń sportowych i biznesowych w mieście – Pucharu Konfederacji i Petersburskiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego (SPIEF).

Colliers International przewiduje, że w 2018 r. średnioroczne obłożenie hoteli w Moskwie może wzrosnąć o 5 proc., osiągając tym samym 80 proc., a w Petersburgu o 3 proc., osiągając poziom 71%. Specjaliści z firmy Colliers oczekują, że rozgrywane w Rosji Mistrzostwa Świata w piłce nożnej będą miały większy wpływ na wyniki operacyjne branży hotelarskiej w Moskwie niż w Sankt Petersburgu, biorąc pod uwagę, że ze względu na bezpłatne przejazdy pociągami i przystępne cenowo bilety lotnicze część fanów może wykupić zakwaterowanie w Moskwie, a do Petersburga wybrać się na całodzienną wycieczkę. Colliers International przewiduje także, że średnioroczna cena pokoju hotelowego (ADR) w Moskwie wzrośnie o 28-30 proc. do kwoty 5930 rubli za dobę, czyli do średniej ceny w 2017 r., a Sankt Petersburg odnotuje wzrost na poziomie 22-26 proc.

— Po kryzysie gospodarczym w 2014 r. rosyjska branża turystyczna ponownie przyspieszyła i w dalszym ciągu odnotowuje stabilny wzrost. Zdecydowanie zwiększył się ruch turystyczny z Chin i Korei Południowej, a jednocześnie rośnie zainteresowanie turystów z Zachodu. W 2018 r. Rosja stała się przedmiotem zwiększonego zainteresowania za sprawą Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a także Wschodniego Forum Ekonomicznego i SPIEF. Dla hotelarzy w Moskwie i Sankt Petersburgu to teraz najbardziej dochodowy okres od ostatnich czterech lat. Oczekujemy, że w 2018 r. obłożenie i przychody hoteli w obu miastach osiągną najwyższy poziom w ostatnich pięciu latach — wyjaśnia Evgenia Tuchkova, dyrektor w dziale Business Development, Colliers International w Sankt Petersburgu.

Więcej obcokrajowców

Ruch turystyczny w Moskwie wciąż najbardziej napędza turystyka krajowa, w której największy udział mają podróże służbowe (do 75 proc.). W Sankt Petersburgu do wzrostu wyników przyczynili się zagraniczni turyści, których udział w ogólnej liczbie odwiedzających był dwa razy większy niż w Moskwie, gdzie 22 proc. wszystkich turystów stanowili obcokrajowcy. W 2017 r. co drugi turysta odwiedzający Sankt Petersburg pochodził z zagranicy.

Ruch turystyczny w 2017 r. (zmiany rok do roku)

 

Moskwa

Sankt Petersburg

Turyści z Rosji

+15%

-8%

Zagraniczni turyści

+7%

+32%

 Do najważniejszych czynników zwiększających atrakcyjność Rosji jako kierunku turystycznego należy osłabienie rubla, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej FIFA 2018, a także zakrojona na szeroką skalę promocja Moskwy i Sankt Petersburga za granicą mająca na celu przyciągnięcie turystów z krajów, z którymi Rosja podpisała umowy o podróżach bezwizowych. Według prognoz Federalnej Agencji Turystyki (Rosturizm) podczas Mistrzostw Świata Rosję odwiedzi 1,5 mln obcokrajowców.

W ostatnich latach gwałtownie wzrosło zainteresowanie Rosją wśród turystów z Chin. Według danych rosyjskich służb granicznych liczba obywateli Chin odwiedzających Rosję wzrosła o 38 proc. w ostatnich ośmiu latach, osiągając w 2017 r. 1,78 mln. Stały wzrost ruchu turystycznego zaobserwowano także wśród obywateli Korei Południowej. W ostatnich czterech latach, z uwagi na zawarte przez oba kraje porozumienie o ruchu bezwizowym, liczba turystów z Korei Południowej zwiększyła się o ponad 50 proc. – ze 135 tys. w 2014 r. do 276 tys. w 2017 r.

Na zwiększone zainteresowanie Rosją wskazują także statystyki dotyczące ruchu turystycznego ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Liczba turystów z USA wzrosła w ubiegłym roku o 18 proc., a Kanadyjczyków o 26 proc. Wśród krajów zachodnioeuropejskich odnotowano mniej imponujący wzrost. W porównaniu z 2016 r. liczba odwiedzających z Niemiec wzrosła w 2017 r. o 2,4 proc., liczba turystów z Francji zwiększyła się o 4,6 proc., a ruch turystyczny z Wielkiej Brytanii utrzymał się na tym samym poziomie.

Kraje o największym udziale w turystyce przyjazdowej*

*na podstawie liczby wjazdów obywateli innych państw na terytorium Federacji Rosyjskiej, z wyłączeniem krajów WNP
Źródło: Służba Graniczna Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji


Mimo że Moskwa dominuje jako punkt wjazdu obcokrajowców do kraju, to w Sankt Petersburgu obserwuje się większy wzrost liczby zagranicznych turystów wynoszący około 1 miliona osób rocznie w porównaniu z 300 tys. w Moskwie. Na podstawie liczby turystów przyjeżdżających bezpośrednio do Sankt Petersburga na pierwszym miejscu znajduje się Finlandia (530 tys.), a za nią Niemcy (250 tys.), Estonia (230 tys.) i USA (170 tys.). Turyści z Chin zajmują piąte miejsce w rankingu dla Sankt Petersburgu, przy czym dane dotyczące ich liczby mogą być mylące, biorąc pod uwagę, że większość Chińczyków rozpoczyna swoją podróż przez Rosję w Moskwie i przyjeżdża do Sankt Petersburga, korzystając z wewnętrznych połączeń.

Źródło: materiały prasowe, oprac. kos