Fot. THINK MICE/Michał Kalarus

Inspiracje i networking na Baltic For Events Forum

przez Think MICE

W ubiegłym tygodniu w estońskim Tallinie odbyła się druga edycja Baltic For Events Forum. Impreza przyciągnęła ponad 200 organizatorów, zleceniodawców oraz profesjonalistów związanych z branżą eventową z krajów regionu Morza Bałtyckiego. Poza częścią edukacyjną, uczestnicy chwalili networkingowy charakter tego wydarzenia.

Baltic For Events Forum organizowane jest przez Baltic Event Industry Club (BEIC) – organizację zrzeszającą agencje specjalizujące się działaniach event marketingowych z dziesięciu krajów regionu Morza Bałtyckiego. Po raz pierwszy impreza odbyła się rok temu. Wtedy skupiała się jednak przede wszystkim na państwach bałtyckich oraz części Skandynawii. Tym razem postanowiono nieco poszerzyć jej zasięg terytorialny, zwracając się m.in. w stronę Polski. – Pierwsze Forum pokazało nam, jak ważne jest to żebyśmy ze sobą współpracowali, jak duże korzyści możemy dzięki temu osiągnąć. Podczas naszej ostatniej imprezy wielu firmom udało się nawiązać współpracę. W tym roku w Theatre NO99 w Tallinie zebrało się ponad 200 profesjonalistów związanych z branżą eventową z całego regionu. Każdy z nich jest specjalistą w swojej dziedzinie i ma coś do zaoferowania innym. To stwarza bardzo duże możliwości biznesowe – powiedziała Maria Kirilova, managing director Baltic For Events Forum.

Część edukacyjna Forum podzielona została na kilka głównych zakresów tematycznych. Pierwszego dnia najważniejszym z nich była charakterystyka rynków w państwach regionu oraz ukazanie ich potencjału biznesowego. Przedstawiciele agencji opowiadali o sposobie organizacji eventów w swoich krajach, przedstawiali również konkretne case studies z przygotowywanych przez siebie imprez. Nie zabrakło także bardziej ogólnych dyskusji m.in. o roli marek w komunikacji biznesowej czy o nowych trendach, w tym przede wszystkim o wykorzystaniu nowych technologii w wywoływaniu tzw. efektu WOW, większym zaangażowaniu uczestników eventów oraz tworzeniu tzw. wydarzeń hybrydowych. Drugi dzień zdominowała dyskusja na temat relacji pomiędzy organizatorami a zleceniodawcami wydarzeń. Poruszono m.in. problematyczne kwestie związane z przetargami i długością nawiązywanej współpracy czy z terminami płatności. Wspomniano również o innowacyjnych pomysłach i rozwiązaniach, jakie mają szansę święcić triumfy w najbliższej przyszłości.  

Na tegorocznym Baltic For Events Forum nie zabrakło polskich akcentów. Przemysław Kurdziel (Walk), Maciej Ledzion (endorfina events) i Wojciech Ostrowski (Agencja Allegro) przybliżyli uczestnikom potencjał branży eventowej w naszym kraju. Poza podstawowymi informacjami dotyczącymi jej wielkości i rozwoju, podczas wspólnego wystąpienia zaprezentowali trzy ich zdaniem kluczowe trendy i kierunki, w których podąża polski rynek eventowy.

Należą do nich: rosnąca liczba projektów realizowanych poza granicami kraju i zlecanych przez zagranicznych klientów, coraz bardziej spektakularne imprezy masowe, przede wszystkim o charakterze sportowym, a także organizacja eventów w powiązaniu z innymi aktywnościami marketingowymi i komunikacyjnymi (tzw. 360 stopni). Prelekcję na temat tego, jaką rolę odgrywają eventy w promocji kraju na arenie międzynarodowej wygłosiła również Dagmara Chmielewska (Stowarzyszenie Branży Eventowej – SBE). Podkreślała ona, że odpowiedzialność za promocję destynacji spada nie tylko na rząd czy instytucje do tego powołane, ale m.in. właśnie na organizatorów eventów, którzy stają się poniekąd ambasadorami swojego państwa.

Miłym akcentem konferencji było ponadto przyznanie Agencji Allegro nagrody w konkursie Baltic Event Award za najlepszy event kulturalny oraz dodatkowo Grand Prix za najlepszy event roku w całym regionie Morza Bałtyckiego. Wyróżniono w ten sposób zorganizowane w tym roku Bestsellery Empiku 2017.

Baltic For Events Forum odbywało się w dniach 19-20 kwietnia. THINK MICE objął imprezę patronatem medialnym. Więcej na temat Forum w majowym wydaniu naszego magazynu.

mk

 • Baltic-For-Events-Forum-1
 • Baltic-For-Events-Forum-2
 • Baltic-For-Events-Forum-21
 • Baltic-For-Events-Forum-23
 • Baltic-For-Events-Forum-24
 • Baltic-For-Events-Forum-28
 • Baltic-For-Events-Forum-29
 • Baltic-For-Events-Forum-3
 • Baltic-For-Events-Forum-30
 • Baltic-For-Events-Forum-33
 • Baltic-For-Events-Forum-4
 • Baltic-For-Events-Forum-5
 • Baltic-For-Events-Forum-6
 • Baltic-For-Events-Forum-7
 • Baltic-For-Events-Forum-8
 • Baltic-For-Events-Forum-9

Simple Image Gallery Extended