Fot. Materiały prasowe

Opublikowano raport GDS-Index 2024

przez Think MICE

Göteborg, który przez siedem edycji był liderem rankingu GDS-Index, został w tym roku zdeklasowany przez Helsinki i musiał zadowolić się drugą pozycją. Kolejne miejsca w zestawieniu miast, które poczyniły znaczące postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju zajęły Kopenhaga, Bergen, Aarhus, Bordeaux, Singapur, Oslo, Belfast oraz Sydney. W dokumencie nie zabrakło też polskich akcentów.

 Ósma edycja GDS-Index nosi tytuł „Fala transformacji” („Waves of Transformation”). Tegoroczny raport utworzono w oparciu o kilka istotnych zmian – wprowadzono 12 nowych kryteriów, udoskonalono kolejnych 28 i usunięto pięć pozostałych. Nowe kryteria związane są głównie z turystyką regeneracyjną (czyli taką, której celem jest pozostawienie miejsca docelowego w stanie lepszym niż było wcześniej oraz wsparcie lokalnej społeczności), wykorzystaniem gospodarki o obiegu zamkniętym czy aktywnościami mającymi przyczynić się do jeszcze silniejszego przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Zmiany w zestawieniu
Jak przyznają autorzy dokumentu zmiany zostały wprowadzone w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i oczekiwania współczesnych turystów. Jednocześnie sprawiły jednak, że w tegorocznym indeksie większość miast – 26 z 40 – zanotowała spadki jeżeli chodzi o ogólną liczbę zdobytych punktów (średnia dla wszystkich destynacji wyniosła 62,8 proc., chociaż pierwsza 10-tka osiągnęła aż 86 proc.). Odbiło się to na zajmowanych przez nie pozycjach w zestawieniu ogólnym, czego najdobitniejszym przykładem jest zmiana na pozycji lidera, którą po raz pierwszy w historii zajęły Helsinki, deklasując tym samym po wielu latach Göteborg. Co istotne, w ciągu ostatnich dziewięciu lat (czyli od powstania GDS-Index) średni wynik destynacji wzrósł jednak o 23 proc., przy czym najlepszych 10 miast może się pochwalić wzrostem aż o 44 proc.

Polskie akcenty
W tegorocznym GDS-Index nie zabrakło polskich akcentów. Na 72 pozycji uplasował się Kraków, notując tym samym wzrost o osiem pozycji w stosunku do ub.r. Stolica Małopolski została doceniona m.in. za działania w kategorii „Destination Management” (strategia zarządzania destynacją), w tym za takie inicjatywy jak Budżet Obywatelski, Kraków dla Równości czy akcję City Helpers. Z kolei Gdańsk znalazł się wśród finalistów nominowanych do nagrody w kategorii destynacji, które poczyniły największe postępy w działaniu na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli Most Improved Destination Award. Ostatecznie zajął drugie miejsce, za japońskim Kumamoto, ale wyprzedzając Takamatsu (Japonia), Tucson (USA) oraz Solihull (Wielka Brytania).

– To inspirujące widzieć, jak te destynacje przekształcają swoje sektory turystyki i wydarzeń, aby napędzać pozytywne, trwałe zmiany. W tym roku jesteśmy szczególnie podekscytowani widząc nowe destynacje z Europy, Azji i Kanady. Ich wyjątkowe projekty są świadectwem rosnącego, globalnego zaangażowania w zrównoważony rozwój i zarządzanie destynacjami, oferując świeże perspektywy i inspirujące przykłady, które inni mogą naśladować, pożyczać i budować – powiedział Guy Bigwood, dyrektor generalny GDS-Movement, instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie GDS-Index.

GDS-Index jest wspólną inicjatywą City Destinations Alliance, stowarzyszenia International Congress and Convention Association (ICCA, głównie oddziału skandynawskiego), IMEX Group oraz MCI. To program rozwojowy oceniający destynacje MICE pod kątem ich zaangażowania w zrównoważony rozwój. Porównuje postępy w zakresie aktywności związanych m.in. z ekologią i ochroną środowiska, ale również te wspierające lokalne społeczności.

GDS-Index 2024 – 20 najlepszych destynacji na świecie:
1.    Helsinki, Finlandia (92,43 proc.)
2.    Göteborg, Szwecja (90,83 proc.)
3.    Kopenhaga, Dania (88,19 proc.)
4.    Bergen, Norwegia (86,49 proc.)
5.    Aarhus, Dania (85,68 proc.)
6.    Bordeaux, Francja (83,37 proc.)
7.    Singapur, Singapur (83,37 proc.)
8.    Oslo, Norwegia (83,26 proc.)
9.    Belfast, Wielka Brytania (83,14 proc.)
10.    Sydney, Australia (77,21 proc.)
11.    Aalborg, Dania (82,98 proc.)
12.    Glasgow, Wielka Brytania (81,88 proc.)
13.    Zurych, Szwajcaria (81,08 proc.)
14.    Bilbao, Hiszpania (80,27 proc.)
15.    Lyon, Francja (80,16 proc.)
16.    Goyang, Korea Południowa (78,90 proc.)
17.    Reykjavik, Islandia (78,28 proc.)
18.    Middelfart, Dania (77,80 proc.)
19.    Kerry, Irlandia (77,65 proc.)
20.    Paryż, Francja (77,24 proc.)
Źródło: GDS-Index 2024

GCB, KCB, GDS-Index, oprac. IK