Fot. Materiały prasowe

Nowe oblicze procurementu na konferencji zakupowej Procon Polzak 2023

przez Think MICE

Tegoroczna konferencja Procon Polzak – nad którą THINK MICE objął patronat medialny – to największa konferencja zakupowa w Polsce, jak i największe wydarzenie w pełni poświęcone gorącym tematom zakupowym w tej części Europy. Jej jubileuszowa, dziesiąta edycja odbędzie się w dniach 9-10 października w hotelu Hilton Warsaw City w Warszawie.

Na konferencji Procon Polzak 2023 spotkają się przedstawiciele zakupów z Polski i ze świata. Na uczestników czekać będzie 20 prelegentów, czterech gości specjalnych oraz dwa dni wypełnione dawką inspiracji oraz merytorycznej wiedzy.

Głównym zagadnieniem wokół którego powstała tegoroczna agenda są innowacyjne strategie zakupowe. Prelegenci będą poruszać tematy związane z wpływem nowych technologii wykorzystujących inteligentne algorytmy oraz umiejętnym połączeniem ich z siłą ludzkiego doświadczenia i kreatywności. Pogłębiony zostanie ważny obecnie temat zrównoważonego rozwoju współczesnego świata zakupów – ESG oraz Agile supplier relationship management. Podczas tej ostatniej sekcji można się będzie dowiedzieć jak na przykładach różnych projektów doświadczeni zakupowcy, lewarują pozycję zakupową w organizacjach poprzez sprytne i pozytywne budowanie relacji biznesowych. Ponadto organizatorzy pragną zagłębić się w nauki i wnioski płynące z dziesięcioletniej pracy nad Procon Polzak, czyli podsumować dotychczasowe doświadczenia.

HI+AI Digital Transformation
Niektórzy uważają, że sztuczna inteligencja będzie rewolucją na miarę tej z przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, spowodowanej powstaniem internetu. Sytuacja z którą mamy do czynienia dziś jest niejako podobna, ponieważ tak jak internet w początkowych fazach rozwoju nie cieszył się zrozumieniem i często spotykał ze stwierdzeniem pokroju „to się nie przyjmie” tak i sztuczna inteligencja w etapie, którym mamy okazję ją obserwować, dziś zmaga się z tendencyjnym niedoszacowaniem bądź przeszacowaniem jej możliwości. Drugie z powyżej wymienionych zjawisk często skutkuje wśród specjalistów lękiem przed byciem zastąpionym przez inteligentne programy i urządzenia.

W odpowiedzi na wymienione problemy podczas tegorocznej konferencji Procon Polzak Tim Tabrizi, ekspert branży zakupowej oraz Prezes Your Coaching Institute przedstawi i „odczaruje” potencjał wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie, a specjaliści z przedsiębiorstwa Dell Technologies przybliżą uczestnikom możliwości jakie wnosi AI na pole zakupów IT. Dodatkowo specjalista w zakresie kontraktów IT Łukasz Węgrzyn omówi aspekty prawne związane z postępowaniem zakupowym, otoczeniem prawnym oraz specyfiką umów na zakup usług oraz produktów bazujących na sztucznej inteligencji. Uczestnicy będą mogli również zyskać szerszą perspektywę znaczenia innowacji, którą zaprezentuje dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny i dziennikarz naukowy.  

Jako, że tegoroczna konferencja Proco Polzak skupiać będzie się w dużej mierze na zastosowaniu nowych technologii na polu krajowym, jak i międzynarodowym, pojawi się na niej wielu zagranicznych ekspertów. Podczas panelu prowadzonego przez Omara Abdullaha, dyrektora handlowego z The Smart Cube, firmy globalnej dostarczającej Business Intelligence dla Procurementu, goście zastanowią się nad nowymi „sposobami pracy”. Dyskusja będzie dotyczyć pięciu konkretnych zmian, które muszą się połączyć, aby umożliwić dalszy rozwój działu zakupów – w tym dostosowania się do celów korporacyjnych i ewolucji roli managerów kategorii oraz osadzania cyfryzacji kierowanej przez ekosystem.

Increasing Business Value Through Procurement Innovation
Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji jest zwiększanie wartości biznesowej poprzez innowacje w obszarze zakupów. Obserwując znaczny wzrost roli zakupowej w organizacjach możemy stwierdzić, że zakupy odpowiedzialne są za coraz więcej obszarów, ewoluując z roli działu suportowego w stronę ważnego ogniwa operacyjnego organizacji.

Podczas dyskusji prowadzonej przez ekspertów z przedsiębiorstwa Shell uczestnicy dowiedzą się więcej na temat roli procurementu we wdrażaniu strategii zrównoważonego rozwoju na wszystkich etapach procesu zarządzania dostawcami. Jednak większa odpowiedzialność wiąże się z większymi wahaniami i zawirowaniami – o tym będzie okazja posłuchać podczas prelekcji prof. Jana Vašeka, który w przeszłych latach spotkał się z dobrym odbiorem ze strony audiencji oraz kolejny raz odwiedzi Procon Polzak. Dotknięte zostaną również tematy zmiany łańcuchów dostaw oraz ich reorganizacji spowodowanej wieloczynnikowymi zmianami, które obecnie obserwujemy.

Sustainability and ethical sourcing – ESG
ESG to termin, który choć wydaje się nowy powstał w 2004 roku i od tamtego czasu nieustannie zwiększają swoją rozpoznawalność i z pewnością wypowiedziany na głos budzi wiele emocji, ale czy musi tak być? W swojej prelekcji Maciej Zaleski-Ejgierd, CEO Procurence, przedstawi praktyczne metody redukcji emisji dwutlenku węgla w łańcuchach dostaw. Organizatorzy będą też szukali odpowiedzi na pytanie czy ekologicznie zawsze znaczy drożej. Wątek ten omówiony będzie na panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Małgorzatę Radziak, eksperta ESG oraz Jakuba Świątnickiego, wiceprezesa ds. zakupów w Accor. Paneliści pochylą się nad tematem należytej staranności w łańcuchu dostaw, dobrego zidentyfikowania interesariuszy oraz jakie wyzwania i przeszkody związane z ESG czekają świat zakupów.

Koniec epoki?
Podczas wystąpienia otwierającego konferencję goście będą mieli okazję posłuchać prelekcji w gronie Andrzeja Zawistowskiego, Moniki Kiełtyki-Michny oraz Wojciecha Osoby, w temacie nowych wyzwań dla funkcji zakupowej oraz potencjalnych zmian w obszarze globalizacji – czy wydarzenia które mamy szansę dziś oglądać są początkiem końca pewnej epoki? Czy też jest to zwyczajne zawahanie które przeminie.

Stoliki tematyczne   
Konferencja Procon Polzak to również praktyczne warsztaty, wzmacniające kompetencje kupców, m.in: „W jaki sposób metodyka Design Thinking może pomóc w szukaniu alternatyw i rozwiązywaniu wyzwań związanych z brakiem dostępności?, „Jak optymalizować zakupy z systemem e-procurement i marketplace’m”, „Zarządzanie karierą w zakupach” oraz „Negocjacje przyszłości: Jak być twardym negocjatorem w erze budowania wartościowych relacji”.

Networking
Konferencja, poza częścią merytoryczną, jest okazją do networkingu oraz integracji branży. Procon Polzak od lat zapewnia możliwości poszerzenia swojej sieci kontaktów. Pierwszego dnia konferencji zaplanowane jest wieczorne Networking Party w restauracji STIXX.

W trakcie trwania konferencji  odbywać się będzie również sesja pozytywnych relacji, wspierana przez Grzegorza Turniaka, zawodowego networkera i mówcę. Do dyspozycji uczestników będzie ponadto aplikacja mobilna, ułatwiająca wymianę danych kontaktowych oraz umawianie spotkań. Dodatkowo przestrzeń wydarzenia została tak zaprojektowana, żeby umożliwić swobodne rozmowy podczas przerw.

Rejestracja na Procon Polzak trwa. Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK