Ceremonia Otwarcia The World Games 2017

przez Think MICE

Wydarzenie to było pierwszym tego typu eventem odbywającym się w naszym kraju.  

Spektakularność i rozmach – z tymi określeniami kojarzą się nam ceremonie otwarcia wielkich imprez sportowych. Dla eventowców na całym świecie są okazją do zaprezentowania wiedzy, kompetencji i zawodowego kunsztu. Innymi słowy – pokazania, na co ich stać. Przed taką właśnie szansą stanęła agencja Walk Events, która pod koniec ubiegłego roku wygrała przetarg na kompleksową organizację Ceremonii Otwarcia 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games. Jak ją wykorzystała? 

Na scenie... 
Ceremonia odbyła się 20 lipca br. na Stadionie Wrocław. Uczestniczyło w niej 3,5 tys. zawodników ze 112 krajów, na trybunach zasiadło 25 tys. osób. Wydarzenie transmitowane było do 120 krajów. Start – godzina 19. – Zaczęliśmy muzyczną uwerturą w wykonaniu Jimka i Orkiestry Narodowego Forum Muzyki – mówi Michał Szulc z agencji Walks Events, współtwórca koncepcji kreatywnej wydarzenia oraz współautor scenariusza. – Był to miks utworów hip-hopowych zaaranżowanych przez Jimka na orkiestrę, przygotowany specjalnie na tę okazję. W tym czasie na płycie stadionu rozwinięte zostały kolorowe flagi sektorowe uzupełniające scenografię. Kolejnym punktem scenariusza była prezentacja regionu. Wykorzystaliśmy do tego przygotowany przez nas teledysk, który widzowie mogli obejrzeć na głównym ekranie. Projekcji towarzyszyła „Piosenka prezydenta miasta” w wykonaniu Katarzyny Emose Uhunmwangho, solistki Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Utwór ten pochodzi z musicalu „Liżę twoje serce” poświęconego stolicy Dolnego Śląska wystawianego przez ten teatr. Teledysk kończył się sceną, w trakcie której prezydent Wrocławia w symboliczny sposób przekazuje opiekę nad Ceremonią krasnalom, które są symbolem tego miasta. To one były „bohaterem zbiorowym” naszego spektaklu i towarzyszyły mu aż do samego końca. W rolę krasnali wcieliły się dzieci i młodzież z zespołów tanecznych z Łańcuta i Rzeszowa.  Po ich etiudzie choreograficznej, której towarzyszyła muzyka w wykonaniu Steve Nash & Turntable Orchestra przyszedł czas na defiladę sportowców oraz część oficjalną, w trakcie której dokonano oficjalnego otwarcia igrzysk (głos zabrali: Thomas Bach – prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Jose Perurena – prezydent International World Games Association oraz Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia). Ponieważ ceremoniał związany z otwarciem The World Games jest niemal identyczny jak ten, który towarzyszy otwarciu igrzysk olimpijskich (nie ma momentu zapalania znicza olimpijskiego), ważnym punktem tej części programu było złożenie przysięgi przez przedstawicieli sportowców, trenerów i sędziów.  


Przejściem kolejnej części widowiska była piosenka „Run” (oficjalny hymn igrzysk) w wykonaniu Kasi Stankiewicz i zespołu Varius Manx. Po niej nastąpił punkt, którego celem było zaprezentowanie wybranych dyscyplin sportowych rozgrywanych w czasie The World Games oraz miasta-gospodarza. – Pierwsze zadanie zrealizowaliśmy posługując się impresją rozgrywaną na trzech planach – na ekranie, na którym wyświetlane były przygotowane przez nas projekcje multimedialne (nagrywane na obiektach, które zostały odnowione lub przygotowane na potrzeby igrzysk) oraz na dwóch scenach, na których tańczyły zespoły i soliści – mówi Michał Szulc. – Poszczególne sekwencje tej prezentacji przedzielone zostały dwoma występami – Kamila Bednarka oraz zespołu BeMy. Kolejny punkt programu, czyli prezentację Wrocławia widzowie i uczestnicy wydarzenia powinni kojarzyć z dwiema piosenkami – „Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu Igora Herbuta oraz „Nie ma wojny, nie ma bomby” z musicalu „Liżę twoje serce”, zaśpiewaną przez artystów Capitolu. Utworom tym znowu towarzyszyły projekcje przygotowane przez Walk – pierwsza – złożona z historycznych zdjęć Wrocławia, prezentująca przeszłość miasta, druga – poświęcona jego teraźniejszości, na szeroką skalę wykorzystująca zdjęcia z ubiegłorocznych obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Ta część programu zakończyła się piosenką „We are the champions” zaśpiewaną przez Natalię Sikorę z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki, zaaranżowaną przez Jimka. – Po tym punkcie przeszliśmy do stricte rozrywkowej części widowiska – mówi Michał Szulc. – Na scenę wyszli artyści, tacy jak m.in. Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek, zespół BeMy (towarzyszyła im orkiestra Jacka Piskorza). We wspólnej zabawie pod sceną uczestniczyli również sportowcy. 
Ceremonia Otwarcia TWG 2017 kończyła się więc w rytmach światowych przebojów. Był to również moment (widowisko zaczęło się przy dziennym świetle, kończyło się gdy już było ciemno), w którym organizatorzy mogli zaprezentować pełnię możliwości jeśli chodzi o oprawę multimedialną i oświetleniową widowiska. – Podsumowując tę Ceremonię mogę powiedzieć, że mam poczucie satysfakcji z tego, że widzowie „kupili” nasz scenariusz, tzn. bawili się i reagowali tak, jak chcieliśmy i planowaliśmy. Krzywa emocji, którą staraliśmy się zbudować faktycznie zaistniała, określone emocje w ludziach się wydarzyły. To fantastyczne uczucie sprawić, że tyle osób dzięki nam mogło się uśmiechnąć i dobrze się bawić – mówi Szulc.    
(...)
Maria Krzos

 >> Zobacz galerię  

 Więcej w sierpniowym numerze THINK MICE.

ZAMÓW PRENUMERATĘ