Fot. Fotolia

Do Kataru bez wizy

przez Think MICE

Władze Kataru postanowiły znieść obowiązek wizowy dla obywateli 80 państw, w tym również dla Polaków.

Decyzja weszła w życie 9 sierpnia br. Dzięki niej obywatele Polski oraz 32 innych z 80 uwzględnionych na liście państw mają możliwość przebywania w Katarze do 90 dni (w okresie 180 dni liczonych od daty pierwszego wjazdu na terytorium tego kraju) jedynie na podstawie ważnego przez co najmniej 6 miesięcy paszportu. Obywatele pozostałych 47 krajów mogą tam spędzić maksymalnie do 30 dni. W tym czasie dozwolone jest wielokrotne przekraczanie katarskiej granicy.
Przypomnijmy, do tej pory Polacy, którzy chcieli odwiedzić Katar musieli posiadać wizę. Dla podróżujących w celach turystycznych procedura jej uzyskania nie była skomplikowana – zainteresowane osoby mogły się o nią ubiegać bezpośrednio na lotnisku. Dokument kosztował jednak ok. 25 euro i można było za niego zapłacić wyłącznie kartą. Poza tym, ważność wizy wynosiła miesiąc, a nie 90 dni.
Polityka władz Kataru ma na celu przyciągnięcie turystów, a także zachęcenie do korzystania z usług linii lotniczych Qatar Airways. Ma to związek z trwającą już od ponad dwóch miesięcy izolacją Kataru – 5 czerwca kilka krajów arabskich (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn, Jemen) zerwało stosunki dyplomatyczne z tym krajem, oskarżając jego władze o współpracę i finansowanie organizacji terrorystycznych. Do tej grupy dołączyły także Malediwy. Konsekwencje izolacji są poważne, ponieważ równocześnie zawieszone zostały połączenia lądowe, morskie i powietrzne. To duży problem dla miejscowej turystyki oraz dla linii Qatar Airways, która była zmuszona zaprzestać realizować połączenia lotnicze do większości państw w regionie (stanowiły one znaczące źródło jej przychodów). Poza tym zablokowanie przestrzeni powietrznej dla samolotów Qatar Airways przez wszystkie kraje, które zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem wydłużyło czas i koszt niektórych przelotów (ze względu na okrężne trasy).

MK