Fot. Materiały prasowe/LOT

PLL LOT wypracowały 100 mln zysku

przez Think MICE

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT (PLL LOT) prognozuje, że w 2022 roku spółce udało się wypracować ponad 100 mln zł zysku netto. Narodowy przewoźnik zawdzięcza to 8 mln przewiezionych pasażerów i przychodom przekraczającym 8 mld zł. 

– W ub.r. wykonaliśmy ponad 85 tys. lotów, a w europejskim rankingu regularności Cirium uplasowaliśmy się w pierwszej dziesiątce spośród ponad 100 przewoźników. Prognozujemy, że wykonane operacje przyniosły nam ponad 100 milionów zł zysku netto i pozytywną rentowność na poziomie wyniku operacyjnego. Od początku pandemii PLL LOT nastawione są na maksymalne wykorzystanie rynkowych szans. Dlatego potrafiliśmy skutecznie spożytkować powrót na pokłady pasażerów biznesowych i odbicie, które nastąpiło w ostatnich miesiącach – podsumował Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych PLL LOT.

Miniony rok to także nowe destynacje w siatce połączeń. Pasażerowie mogli po raz pierwszy polecieć z Warszawy bezpośrednio do Mumbaju, Kairu oraz Baku. Do stałego rozkładu po długiej przerwie powrócił także Pekin. Oprócz tego w sezonie letnim samoloty PLL LOT wykonywały blisko 50 rejsów tygodniowo do USA. Świetne wyniki osiągnęły też połączenia z Tel Awiwem oraz Stambułem. Narodowy przewoźnik zamknął 2022 rok liczbą 167 połączeń (loty regularne i czartery).

Ale PLL LOT są też jedną z najbardziej dotkniętych przez wojnę w Ukrainie linii lotniczych. Na skutek działań wojennych anulacji uległo 11 połączeń obsługiwanych przez LOT. W związku z koniecznością omijania strefy dotkniętej konfliktem, rejsy długodystansowe w kierunku Azji, w zależności od trasy, wydłużyły się nawet o ponad dwie godziny. W przypadku niektórych lotów na krótkim dystansie pasażerowie podróżują aktualnie średnio od 10 do 30 minut dłużej. Spółka odbudowuje się też po okresie ograniczeń i zawieszenia działalności operacyjnej na skutek pandemii. – Od początku kryzysu przebyliśmy długą, wymagającą drogę i wciąż pracujemy nad przywróceniem wyników sprzed pandemii. W tym miejscu pragnę podziękować za zaufanie naszym pasażerom, klientom biznesowym, w tym biurom podróży współpracującym z PLL LOT oraz partnerom handlowym, dzięki którym zrealizowaliśmy nasze cele – dodał Michał Fijoł.

Ostateczne wyniki PLL LOT zostaną podane po zakończeniu badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, co nastąpi w drugim kwartale br.

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK