Fot. Materiały prasowe

Nowy projekt Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach

przez Think MICE

Od marca w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) w Katowicach odbywać będą się cyklicznie pop-upowe wieczory kulturalno-kulinarne. Wszystko w ramach nowego projektu „Katowicki Klub Kolacyjny”, prowadzonego przez MCK i Spodek.

Pierwszą kolację, w twórczy sposób reinterpretując kuchnię śląską, poprowadzi szef kuchni Dawid Klimaniec z zespołem, a na filmową podróż w czasie zaprosi gości partner wydarzenia – Instytucja Filmowa Silesia Film. Wydarzenie zaplanowano na 120 osób.

– Katowicki Klub Kolacyjny to nowość w naszej ofercie niestandardowych wydarzeń, którym przestrzeń MCK wyjątkowo sprzyja. Gościmy tam i koncerty i przedstawienia teatralne, a teraz przyszedł czas na coś, co połączy sztukę kulinarną z różnymi formami rozsmakowywania się w kulturze. Koncept bardzo przypadł nam do gustu, ponieważ da naszym gościom niecodzienną szansę spotkania z mistrzami kuchni, a to przygoda, która z pewnością dogodzi zmysłom – powiedział Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center.

Autorem menu, które zaserwowane będzie podczas pierwszej odsłony wydarzenia, w sobotę 11 marca br., będzie Dawid Klimaniec – wielokrotnie nagradzany szef kuchni urodzony na Śląsku, doceniamy w pracy m.in. w restauracji OX w Belfaście szczycącej się gwiazdką Michelin. Klimaniec wychował się na wsi, od dziecka pielęgnując w sobie pasję do potraw opartych na naturalnych składnikach. Interesującym aspektem kolacji ma być element live cooking.

– Projekt, w którym mam przyjemność brać udział dał mi możliwość, by stworzyć menu oparte na śląskiej tradycji z nowoczesnym liftem. Nie ukrywam, że wydarzeń, które mają na celu promowanie rdzennych regionalnych kuchni na taką skalę, jest bardzo mało. W mojej opinii powinniśmy częściej kultywować nasze kulinarne tradycje, o których się już często zapomina – powiedział Dawid Klimaniec.

W trakcie wydarzenia zapanowano pokaz filmowy, przedstawiający unikatowe, czarno-białe filmy dokumentalne dotyczące powstawania Spodka.

Źródło: materiały prasowe, oprac. IK