Fot. THINK MICE

Za nami premierowa edycja Show Makers European Forum

przez Think MICE

Show Makers European Forum – pierwsza w tej części Europy impreza dla twórców i realizatorów widowisk – odbyła się w dniach 15-16 lutego w Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków. Jej dwudniowy program przygotowany został na podstawie potrzeb branży rozrywkowej i obejmował wykłady, warsztaty, sesje demo i case study. THINK MICE objął patronat nad tym wydarzeniem, na miejscu dystrybuowany był również nasz miesięcznik.   

Podczas Show Makers European Forum spotkania prowadzili światowej sławy specjaliści, którzy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. – Cieszę się, że zaproszenie przyjęli topowi eksperci, na co dzień pracujący przy największych europejskich widowiskach. Umberto Bellodi, Randell Greenlee, Chris Higgs, Bill Spasis – to goście, których w branżowym gronie przedstawiać nie trzeba. Siłą imprezy była możliwość nie tylko wysłuchania ekspertów, ale i owocny networking.

Premierowa edycja spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami, które utwierdziły nas w przekonaniu o słuszności organizacji tego typu wydarzenia w Krakowie. Już dziś mogę zdradzić, że kolejna odsłona odbędzie się w 2024 roku, jednak w nieco zmienionej formule. Nacisk położymy na wystawę, uzupełnioną o program szkoleniowy – powiedział Paweł Nikliński, wiceprezes Targów w Krakowie, organizator Show Makers European Forum.
Przed branżą rozrywkową wiele wyzwań. Bezpieczeństwo, rynek pracy, najnowsze zmiany norm europejskich w dziedzinie technologii rozrywkowych, kryzys energetyczny – to tematy, które mocno wpływają na rynek spotkań.

– Myślę, że tego rodzaju wydarzenia są niezwykle ważne, zwłaszcza w tym historycznym okresie, w którym musimy przeprojektować i na nowo zdefiniować sposób opowiadania o szkoleniu technicznym, zawodach technicznych oraz o rynkach pracy związanych z wydarzeniami na żywo, sztukami widowiskowymi. To jest coś, na co zasługujemy i co powinniśmy forsować i ułatwiać w jak największym stopniu, ponieważ techniczna część sztuk widowiskowych jest zawsze rodzajem szkieletu, który wszyscy powinni brać pod uwagę i uwzględniać – podkreślił Umberto Bellodi, coordinator of the stagecraft department w Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie.

W Show Makers European Forum udział wzięli riggerzy, technicy sceniczni, dyrektorzy techniczni, architekci, inżynierowie, projektanci pokazów, scenografowie, realizatorzy nagłośnienia, oświetlenia i multimediów, specjaliści AV, producenci, kierownicy projektów, freelancerzy – bohaterowie drugiego planu, bez których jednak żaden event nie mógłby się odbyć.

– Cieszę się, że zostałam zaproszona na to wydarzenie, to bardzo fajna inicjatywa. Miło spotkać wiele osób z branży. Wydarzenie jest bardzo potrzebne, ponieważ zapomina się o tym, kto tak naprawdę te eventy, koncerty, duże kongresy wykonuje od kuchni. Pojawiające się tutaj pytania i problemy związane z konstrukcjami, z technikami, z bezpieczeństwem myślę, że są świetnym przypomnieniem dla higieny naszej pracy – podsumowała Iwona Czarnata, managing director w VES.Forum było przestrzenią do zdobycia wiedzy, podzielenia się doświadczeniem, dopracowania umiejętności, pozyskania praktycznych wskazówek, ale i nawiązania kontaktów. Podczas spotkań z ekspertami uczestnicy poznali m.in. metody pozwalające na przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej na wysokości, dowiedzieli się, jak projektować konstrukcje i bezpiecznie użytkować sceny zewnętrzne, zdobyli wiedzę w jaki sposób zabezpieczyć pracowników na wypadek kryzysów w branży i poznali cele Zielonego Ładu. Ponadto wysłuchali porad na temat planowania, projektowania, zatwierdzania i dobierania ekipy, tak aby wymagania stawiane systemom dachów scenicznych stały się realne. Omówiono tematy związane z riggingiem w przestrzeniach nietradycyjnych i wrażliwych historycznie oraz zaprezentowane zostały strategie radzenia sobie z kryzysem energetycznym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się część dotycząca m.in. organizacji riggingu, poświęcona fizyce podwieszeń oraz wyzwań technicznych i organizacyjnych przy produkcji widowisk.

– Myślę, że to wydarzenie jest niezwykle ważne dla branży rozrywkowej i uważam, że Show Makers European Forum wykonuje wspaniałą pracę, organizując i łącząc to w całość oraz dostarczając niezbędnych informacji dla branży rozrywkowej – stwierdził Bill Sapsis, przewodniczący Sapsis Rigging Inc.

Siłą imprezy były m.in. spotkania w kameralnych grupach, dzięki czemu każdy miał możliwość zadania pytania.

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK