Fot. Materiały prasowe

Analiza trendów turystycznych w Krakowie

przez Think MICE

Jak zmieniają się preferencje i zachowania turystów w Krakowie? Miasto mocno odczuło niedogodności związane z kolejnymi lockdownami ograniczającymi ruch turystyczny, w tym także biznesowy. Sytuację dodatkowo skomplikowała wojna w sąsiedniej Ukrainie.

Z danych zbieranych przez firmę Kraków Direct, która wzięła pod lupę międzynarodową turystykę przyjazdową do Krakowa, wynika że ta wciąż nie osiągnęła swojego potencjału z roku 2019, choć warto zauważyć, że liczba turystów odwiedzających stolicę Małopolski cały czas rośnie.


Porównując ostatnie kwartały 2019 oraz 2022 roku, można zauważyć pewne ciekawe różnice. W ostatnim roku przed pandemią więcej turystów niż obecnie decydowało się na turystykę indywidualną, kosztem turystyki grupowej. Względem lat ubiegłych nieznacznie spadła również turystyka aktywna oraz eventowa.

Wśród gości odwiedzających Kraków wciąż dominuje turysta angielskojęzyczny, natomiast szczególnie w grudniu ub.r. odnotowano znaczący wzrost turystów francuskojęzycznych. Poza tym wciąż najliczniejsze grupy odwiedzających pochodzą z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Rumunii oraz oczywiście z innych części Polski.

Dane wskazują także na fakt, że średni pobyt turysty w Krakowie trwa między 2, a 4 dni, w czasie których korzysta on z głównych atrakcji w regionie. Często odwiedzana jest kopalnia soli w Wieliczce, większym zainteresowaniem cieszy się również Podhale, co doskonale widać we wzroście w turystyce aktywnej.

Źródło: materiały prasowe, PCB POT, oprac. IK