Fot. Materiały prasowe

Aneta Książek: Nowy rok nowe raporty

przez Think MICE

W 2022 roku amerykański portal rezerwacyjny Expedia Group nawiązał współpracę z Wakefield Research, czego rezultatem są świeżo opublikowane dwa raporty przedstawiające kompleksowy obraz trendów podróżniczych. Dokumenty „The no-normal’ Travel Trends 2023” i „Traveller Value Index 2023” oparto na własnych danych oraz na niestandardowych badaniach prowadzonych pośród tysięcy podróżników oraz specjalistów z branży turystycznej i biznesowej w 11 krajach świata.

Badanie konsumenckie, na bazie którego przygotowano „Travel Trends 2023” zostało przeprowadzone wśród 11 tys. reprezentatywnych dorosłych powyżej 18 roku życia na 11 rynkach (Australia, Brazylia, Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Meksyk, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) w okresie od czerwca do lipca 2022 roku. „Traveller Value Index 2023” powstał z kolei na podstawie profesjonalnego badania branżowego przeprowadzonego przez Wakefield Research wśród 100 profesjonalistów z branży turystycznej, na tych samych 11 rynkach.

Zachowania konsumenckie
Branża turystyczna stanęła w obliczu wielu nowych wyzwań, w tym inflacji, obaw politycznych i problemów kadrowych, jednak po miesiącach pandemii i obostrzeń chęć podróżowania i tak pozostała najważniejsza. W pierwszym kwartale 2022 roku globalna liczba wyszukiwań związanych z turystyką wzrosła o 25 proc. kwartał do kwartału, na czele z dwucyfrowym wzrostem w Ameryce Północnej i w Europie. Dynamika utrzymywała się i w drugim kwartale, kiedy rezerwacje noclegowe osiągnęły najwyższy poziom w historii portalu Expedia. Jego specjaliści zaobserwowali dwa główne trendy. To wzrost liczby podróży do stolic kultury oraz wpływ filmów i programów telewizyjnych na turystykę.

W ostatnim kwartale 2022 roku gorącym tematem był bleisure, który pojawił się, gdy zmiany nastawienia spowodowały, że profesjonaliści chcieli połączyć podróże służbowe z wypoczynkiem. Jednak dane pokazują, iż od pierwszego kwartału 2023 roku w centrum uwagi znajdzie się tzw. set-jetting.

To turystyka filmowa, która zdecydowanie nie jest nowym zjawiskiem, ale dopiero teraz nadano jej nazwę. Przykłady z różnych miejsc na świecie i w Polsce pokazują, że film może znakomicie promować dane miejsce i wpływać na frekwencję turystów. Skala zjawiska zależy od rangi produkcji filmowej.

Fani kina coraz częściej wyruszają w podróż śladami swoich ulubionych bohaterów. Do najbardziej znanych przykładów aktywności turystów związanych z przemysłem filmowym należą przyjazdy do miejsc, które były plenerami filmu „Władca Pierścieni” w Nowej Zelandii (szczególnie w okolice miasta Queenstown, wulkanu Ruapehu oraz jeziora Clearwater). Na turystyce filmowej zarobiła również Karolina Północna w USA. Emisja filmu „Dirty Dancing” przyczyniła się do wzrostu ruchu turystycznego w regionie o 25 proc. Znany serial „Gra o tron” napędził z kolei ruch turystyczny na Islandii i w chorwackim Dubrowniku.

Między pierwszym a drugim sezonem serialu „Emily w Paryżu” liczba wyszukiwań w serwisie Expedia dotyczących francuskiej stolicy wzrosła aż o 155 proc.. Podobnie było 20 lat temu za sprawą filmowej „Amelii”.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Expedia, transmitowane strumieniowo filmy i programy telewizyjne są obecnie głównymi źródłami inspiracji podróżniczych (40 proc.), wyprzedzając wpływ mediów społecznościowych (31 proc.). Internetowe biuro podróży poinformowało również, że 68 proc. podróżnych rozważało odwiedzenie miejsca docelowego po obejrzeniu go w programie lub filmie na platformie streamingowej, a aż 61 proc. zarezerwowało wycieczkę.

Polska ma duży potencjał w zakresie rozwoju turystyki filmowej – chodzi tu zarówno o lokacje, jak i  zaplecze: nowoczesne studia filmowe oraz uznaną na świecie branżę filmową. Jednym z ważniejszych miejsc, które często było odwiedzane przez ekipy filmowe, był zamek w Pieskowej Skale na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Realizowano tam m.in. ujęcia do filmów: „Janosik”, „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Stawka większa niż życie” czy „Ogniem i mieczem”. Obecnie jednym z najważniejszych miast na mapie turystyki filmowej w Polsce jest Sandomierz, w którym rozgrywa się akcja popularnego serialu „Ojciec Mateusz”.

A jakie jest najpopularniejsze na świecie miejsce do filmowania? Rekordy popularności wśród filmowców ze świata bije Central Park w Nowym Jorku. Po raz pierwszy wystąpił w filmie w 1908 roku („Romeo i Julia”). Od tamtej pory grał w 532  filmach i serialach (dane z 27 marca 2022 roku).

Nic zatem dziwnego w tym, iż  Nowy Jork znalazł się w czołówce rankingu stolic kultury do odwiedzenia w 2023 wg Expedia. Miasto to wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc m.in. siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważane za kulturalną stolicę świata.

Stolicami kultury wg poszukiwań konsumentów expedia.com w 2023 roku są:
• Edynburg, Szkocja
• Lizbona, Portugalia
• Tokio, Japonia
• Dublin, Irlandia
• Nowy Jork, USA
• Sydney, Australia
• Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
• Montreal, Kanada
• Monachium, Niemcy
• Bangkok, Tajlandia

Z kolei 10 najpopularniejszych kierunków podróży w 2023 roku to:
1. Bangkok, Tajlandia
2. Tokio, Japonia
3. Seul, Korea Południowa
4. Bali, Indonezja
5. Malediwy
6. Hokkaido, Japonia
7. Phuket, Tajlandia
8. Londyn, Wielka Brytania
9. Paryż, Francja
10. Johor, Malezja

Jak podaje Expedia, oprócz wycieczek do miast, w 2023 roku podróżni mogą jednak zdecydować się na coś dokładnie odwrotnego. Specjaliści uważają, że rośnie liczba wyjazdów w stylu rustykalnym, a turyści wybierają prywatne domy wakacyjne z mnóstwem przestrzeni i wspaniałymi widokami na okolicę. Przebudowane stodoły i domy wiejskie w krajach takich jak Włochy, Hiszpania i Francja odnotowały ostatnio wyraźny wzrost zainteresowania. Podobnie jest z preferencjami dla ukrytych miejsc, aż 37 procent respondentów Expedia twierdzi, że woli zarezerwować dom wakacyjny w mniej znanym miejscu.

W wyszukiwanych hasłach znalazło się również wellness nowej fali – innymi słowy, niekonwencjonalne lub pełne przygód doświadczenia wellness. Expedia twierdzi, że rzeczy takie jak sylwoterapia (kąpiel w lesie), krioterapia (terapia medyczna w niskich temperaturach) i zbieranie owoców lasu okażą się bardziej popularne niż klasyczne zajęcia wellness, takie jak medytacja czy kursy gotowania.

Podróże biznesowe – widoczny wzrost
Po raz pierwszy trendy podróżnicze w 2023 roku są publikowane w tym samym czasie, co spostrzeżenia profesjonalistów z branży – od linii lotniczych, przez hotele, po gospodarzy wynajmu wakacyjnego i nie tylko. W dostosowanym raporcie „Traveller Value Index 2023” dla partnerów turystycznych, Expedia Group ujawnia, w jaki sposób pandemia na zawsze zmieniła podróżowanie. Badanie pokazuje najwyższy poziom optymizmu od 2020 roku.

Większość profesjonalistów branży turystycznej spodziewa się, że w ciągu dwóch lat podróże w celach wypoczynkowych (71 proc.) i biznesowych (70 proc.) powrócą do poziomu sprzed 2020 roku. Już teraz ponad połowa (51 proc.) branżowych respondentów twierdzi, że turystyka biznesowa jest najwyższym priorytetem ich organizacji w 2023 roku.

Cyfrowi nomadzi i bleisure
76 proc. respondentów planuje przedłużyć swoją podroż służbową o dodatkowy pobyt wypoczynkowy, a 28 proc. planuje łączyć pracę zdalną z pobytem turystycznym  Cyfrowi nomadzi nie rezygnują ze wszystkich obowiązków i nadal pracują, regularnie zmieniając swoje miejsce pobytu. W podróży prawie nic ich nie ogranicza. Dbają jedynie o to, by mieć stały dostęp do internetu i komputera.

Trzy główne cele współczesnych podróży biznesowych to:
•    spotkania osobiste i praca z klientami (37 proc.)
•    udział w branżowych spotkaniach i wydarzeniach (32 proc.)
•    wizytacje i kontrole (28 proc.)

Inne spostrzeżenie profesjonalistów z branży pokazuje, że podróżni wybierają opcje zgodne z ich osobistymi wartościami, takimi jak zrównoważony rozwój, integracja i dostępność. Większość biur podróży (60 proc.) wprowadziła zmiany w ciągu ostatniego roku, aby zapewnić klientów, że ich usługi są integracyjne i dostępne. W rzeczywistości zrównoważony rozwój często jest powiązany z marketingiem, jako najwyższym obszarem inwestycji w 2023 roku. Jeden na pięciu specjalistów z branży twierdzi, że planuje zainwestować w zrównoważony rozwój w przyszłym roku.
Według niedawnego badania „Expedia Sustainable Travel Study”, aż 90 proc. konsumentów szuka zrównoważonych opcji podczas podróży. Dane z analizowanych internetowych marek podróżniczych grupy Expedia pokazują, że w styczniu 2022 roku terminy związane ze zrównoważonym rozwojem i przyjaznością dla środowiska pojawiały się dwa razy częściej niż w styczniu 2021 roku.
Połowa ankietowanych podróżnych stwierdziła, że jest skłonna zapłacić więcej za transport, atrakcje i zakwaterowania, gdyby taka opcja była bardziej zrównoważona, chociaż wielu zgadza się, że bardziej zrównoważone podróżowanie kosztuje zbyt wiele.

Aneta Książek

źródła:
raporty EXPEDIA Group: The no-normal Travel Trends 2023
https://www.expedia.com/see/2023traveltrends-expedia oraz Traveller Value Index 2023
https://welcome.expediagroup.com/en/research-and-insights/traveler-value-index-2023?utm_source=outreach&utm_medium=pr&utm_campaign=mid_6353&utm_content=press_release&utm_term=na, a także wybrane artykuły i opracowania na temat jet setting 

-------------------------------------------------------------------------------------
Materiał jest częścią cyklu „Konkrety Anety”. To zbiór publikacji z Polski i ze świata, które wyszukuje i analizuje Aneta Książek, kierownik Biura Spotkań i Wydarzeń – Poland Convention Bureau (PCB POT). Autorka stawia na dane pochodzące z krajowych i światowych raportów, a także na dobre przykłady oraz nowe trendy w marketingu miejsc i przemyśle spotkań. Analizuje je pod kątem Polski i sektora spotkań ze szczególnym uwzględnieniem działań prowadzonych przez convention bureaux. Jak sama mówi, inspirują ją cytaty. Często są one wstępem do dalszego wyszukiwania i przetwarzania treści, które publikuje w mediach społecznościowych, a czasem również na łamach pism branżowych.