Fot. Materiały prasowe

Show Makers European Forum czołowi eksperci branży rozrywkowej przyjadą do Krakowa 

przez Think MICE

Show Makers European Forum to impreza dla twórców i realizatorów widowisk, która odbędzie się już 15-16 lutego w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Organizatorem wydarzenia są Targi w Krakowie, patronat medialny objął nad nim THINK MICE. 

Riggerzy, technicy estradowi, producenci – to często bohaterowie drugiego planu, bez których jednak nie mógłby się odbyć żaden festiwal czy spektakl. Jak mówią organizatorzy Show Makers European Forum to impreza, która powstała właśnie z myślą o nich. Jej dwudniowy program, łączący wykłady, warsztaty, sesje Demo & Case Study oraz wystawę, przygotowany został w oparciu o potrzeby branży rozrywkowej, telewizyjnej i widowiskowej. W wydarzeniu udział wezmą m.in.: riggerzy, technicy sceniczni, dyrektorzy techniczni, architekci, inżynierowie, projektanci pokazów, scenografowie, realizatorzy nagłośnienia, oświetlenia i multimediów, specjaliści AV, producenci, kierownicy projektów i wycieczek oraz freelanserzy.

Mówcy i szkoleniowcy

Spotkania poprowadzą liderzy branży, światowej sławy specjaliści i praktycy, którzy na zaproszenie organizatorów Show Makers European Forum przyjadą do Krakowa, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniem. Udział potwierdzili m.in.:

Umberto Bellodi – związany z Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie, obecnie koordynator działu Stagecraft oraz doradca Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli,

Randell Greenlee – od 2014 roku dyrektor ds. handlu i spraw międzynarodowych w VPLT, Niemieckim Stowarzyszeniu Technologii Rozrywkowej. Wcześniej pracował jako projektant scen i oświetlenia w profesjonalnych teatrach w Stanach Zjednoczonych i Europie,

Chris Higgs – który od 25 lat dostarcza usługi riggingu oraz latania do dramatów, opery, baletu, cyrku, teatru, imprez firmowych, telewizji oraz tras koncertowych,

Bill Spasis – prezes Sapsis Rigging, Inc. Jego praca na Broadwayu obejmuje oryginalne produkcje A Chorus Line i The Runner Stumbles. Artykuły i wykłady Billa na temat takielunku i bezpieczeństwa można znaleźć w wielu publikacjach na całym świecie. Bill jest przewodniczącym ekspertów tematycznych ETCP Arena i członkiem Rady ETCP. Zasiada w Komitecie ds. Standardów Technicznych ESTA i jest współprzewodniczącym akredytowanej przez ANSI grupy roboczej Rigging.

Na Forum nie zabraknie również specjalistów z Polski. Wśród rodzimych ekspertów spotkamy m.in.:

Dariusza Paradę – jego pasja do wspinaczki górskiej przerodziła się w trzydzieści lat doświadczenia w pracy związanej z riggingiem. Karierę zaczynał od prostych prac konserwacyjnych i malarskich na wysokich obiektach, a zdobyte umiejętności i znajomość zaawansowanego technologicznie sprzętu pozwoliły mu na realizację niezliczonych eventów takich jak koncerty w plenerze, festiwale czy wydarzenia realizowane w obiektach halowych zarówno w Polsce, jak i Europie. Jako licencjonowany trener zajmuje się szkoleniami kontrolerów SOI/PPE, przeglądami i oceną przydatności sprzętu do prac na wysokości. Realizuje również zlecenia w branży efektów podwieszeń w sektorze teatralno-rozrywkowym.

Adolfa Weltscheka – reżysera i inscenizatora spektakli teatralnych i widowisk plenerowych, autora sztuk teatralnych i współautora scenariuszy filmowych, dyplomowanego aktora. Jako reżyser zrealizował ponad 50 przedstawień teatralnych, które prezentowane były na festiwalach międzynarodowych m.in. we: Francji, Brazylii, Kostaryce, Norwegii, Rumunii, Niemczech. Od 1991 roku związany jest z Teatrem Groteska w Krakowie, od 1998 roku jako dyrektor naczelny i artystyczny. Jest autorem pomysłu, scenarzystą i reżyserem 21. edycji Wielkiej Parady Smoków – multimedialnego widowiska plenerowego u podnóża Wawelu na Wiśle w Krakowie, które co roku ogląda ok. 50 tys. widzów.

Grzegorza Zatorskiego – od blisko 20 lat zajmującego się technologią sceniczną i bezpieczeństwem na scenie. Fizyka, specjalistę ds. BHP, inspektora ochrony przeciwpożarowej. W ramach własnej działalności realizuje projekty budowy i modernizacji obiektów szeroko rozumianej kultury. Prowadzi szkolenia z zakresu bezpiecznej pracy na scenie, takielunku, kratownicowości oraz kursy przygotowujące do egzaminów UDT. 

Wykłady

Podczas odbywających się podczas Show Makers European Forum wykładów przeważać będą tematy dotyczące bezpieczeństwa, rynku pracy i najnowszych zmian norm europejskich w dziedzinie technologii rozrywkowych. Podczas spotkań z ekspertami, uczestnicy poznają m.in. metody pozwalające na przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej na wysokości, dowiedzą się, jak projektować konstrukcje i bezpiecznie użytkować sceny zewnętrzne, zdobędą wiedzę w jaki sposób zabezpieczyć pracowników na wypadek kryzysów w branży oraz poznają cele „Zielonego Ładu” i przyjrzą się wyzwaniom stojącym przed przemysłem występów na żywo i wydarzeń – zwłaszcza w zakresie wytwarzania produktów i rozwoju zrównoważonych formatów wydarzeń. 

Demo & Case Study

Nie ma lepszej drogi na poznanie rozwiązań problemów, niż wysłuchanie tych, którzy już się z nimi zmierzyli i dzielą się skutecznymi radami. Dlatego podczas Show Makers European Forum zabraknie prezentacji case study. Słuchacze dowiedzą się m.in. jak planować, projektować, zatwierdzać, dobierać ekipy, tak aby wymagania stawiane systemom dachów scenicznych, stały się realne. Omówią tematy związane z riggingiem w przestrzeniach nietradycyjnych i wrażliwych historycznie oraz poznają strategie radzenia sobie z kryzysem energetycznym. 

Warsztaty

Oprócz wykładów i sesji odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy pracując w grupach, będą mieli możliwość omówienia wybranych problemów techniki scenicznej bezpośrednio z prowadzącymi. Część praktyczna poświęcona będzie m.in. organizacji riggingu, fizyce podwieszeń oraz omówieniu wyzwań technicznych i organizacyjnych przy produkcji i realizacji Wielkiej Parady Smoków rozgrywanej w powietrzu i na rzece. 

Jak zapewniają organizatorzy Forum będzie przestrzenią do zdobycia wiedzy, podzielenia się doświadczeniem, dopracowania umiejętności, pozyskania praktycznych wskazówek, ale i nawiązania kontaktów. Uczestnicy poznają najlepsze praktyki, przepisy i standardy, a także przetestują najnowsze rozwiązania. 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa producentów, dystrybutorów nowoczesnych produktów, dostawców usług oraz rozwiązań oprogramowania dla sektora techniki scenicznej. 

Językiem konferencji będzie język angielski, ale zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne na język polski.

Pogram wykładów: https://smef.com.pl/pl/program/program/wyklady

Szczegóły udziału: https://smef.com.pl/pl/udzial-i-planowanie/badz-naszym-uczestnikiem

Pozostałe informacje: https://smef.com.pl

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK