Fot. Materiały prasowe

Spotkanie Strategicznego Sojuszu Narodowych Europejskich Convention Bureaux

przez Think MICE

W dniach 15-16 września br. w Lizbonie odbyło się 17. spotkanie Strategicznego Sojuszu Narodowych Europejskich Convention Bureaux (Strategic Alliance of the National Convention Bureaux of Europe). W jego trakcie po raz kolejny udowodniono jak ważna w złożonym, współczesnym świecie jest współpraca międzynarodowa.

Sojusz pomaga w zwiększeniu współpracy pomiędzy biurami convention w Europie. Ma to na celu utrzymanie i wzmocnienie silnej pozycji Starego Kontynentu jako numeru jeden na świecie dla spotkań organizowanych przez stowarzyszenia.
W Lizbonie intensywnie dyskutowano m.in. na temat otwartych danych („open data”) i wiodącej roli jaką narodowe biura convention odgrywają w cyfrowej transformacji sektora MICE. Ponadto przeprowadzono warsztaty, które dotyczyły ogólnego znaczenia społecznego i gospodarczego wydarzeń biznesowych oraz tego w jaki sposób mogą one mieć trwały wpływ na destynacje („legacy”).Za prowadzenie warsztatów oraz za dzielenie się najlepszymi praktykami i metodologią pomiaru dziedzictwa odpowiedzialne były: Evelyne Bardyn z Visit Flanders i Annice Rømer z Copenhagen Legacy Lab, projektu działającego w ramach Copenhagen Convention Bureau.

Dla Polski spotkanie w Lizbonie było również doskonałą okazją do osobistego spotkania oraz zaproszenia delegatów na kongres ICCA, który w listopadzie odbędzie się w Krakowie. To ważne, szczególnie w świetle obaw wynikających m.in. z niedogodności związanych z transportem lotniczym, wzrostu cen i obostrzeń po pandemii oraz sytuacji w Ukrainie. Członkowie Sojuszu nie zawiodą, wielu już zadeklarowało swój przyjazd, a nawet dokonało rejestracji i zarezerwowało hotel.

Na zaproszenie gospodarzy – Portugal i Lisbon Convention Bureau – uczestnicy spotkania narodowych convention mogli na chwilę poczuć się jak turyści. 90-minutowa przejażdżka Hippotrip to jedyna w swoim rodzaju wycieczka po Lizbonie obejmująca zarówno przejazd przez miasto, jak i rejs po rzece Tag, specjalnie przystosowanym do tego autobusem- amfibią. Na trasie wycieczki znalazły się najbardziej znane miejsca w portugalskiej stolicy, takie jak: wieża Belem, Klasztor Hieronimitów, Ogrody Estrella czy Placa Comercio.Z kolei podczas części oficjalnej członkowie Sojuszu powitali w swoim gronie Visit England z Paulem Blackiem jako nowym członkiem.

PCB POT jako członek – założyciel Sojuszu, bierze udział we wszystkich projektach badawczych oraz większości jego spotkań. Przez udział w działaniach na rzecz wypracowania wspólnych standardów dla branży w Europie podkreślana jest także pozycja Polski jako atrakcyjnego regionu dla organizacji spotkań i wydarzeń biznesowych na arenie międzynarodowej. Do Sojuszu należą: Anglia, Austria, Belgia (Flandria), Czechy, Czarnogóra, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Katalonia, Luksemburg, Łotwa, Monaco, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja (zawieszona), Serbia, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy. Spotkania narodowych convention bureax odbywają się dwa razy w roku.

Aneta Książek, oprac. MK