Fot. Materiały prasowe

SBE wprowadza eko certyfikaty

przez Think MICE

Stowarzyszenie Branży Eventowej (SBE) zdecydowało się wprowadzić elementy chroniące przyrodę. Mowa o koncepcji „zielonych eventów” i „eko certyfikatów” dla wydarzeń, usług oraz produktów. Zielony znak jakości ma być symbolem działania z poszanowaniem środowiska.

– Faktem jest, że czasem ciężko jest zorganizować stuprocentowo ekologiczne wydarzenie, ale za to proekologiczne jest już możliwe w każdym wypadku. Siła przemysłu wydarzeń została zauważona podczas szczytu klimatycznego COP 26 w Glasgow. Od listopada 2021 r. branża eventowa została wpisana w strategię globalnych zmian na rzecz ochrony środowiska. W Wielkiej Brytanii niemal natychmiast został wprowadzony program „Road to COP26. Event Sector Transformation” zainicjowany przez Race to Zero, United Nations Climate Change Secretariat, Positive Impact, SME Climate Hub – tłumaczą przedstawiciele SBE, które zostało ambasadorem tego projektu i znalazło się w profilu „Positive Impact Ambassador Hub”.

Stowarzyszenie zachęca w ten sposób swoich członków do dołączenia do programu. Dla pierwszych 1,5 tys. małych i średnich biznesów program jest bezpłatny. Obejmuje edukację w zakresie dostosowania biznesu do bycia w pełni eko w skali lat 2030, 2040, 2050 (pod kątem strategii biznesowej, mierzalności korzyści na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenia emisji szkodliwych substancji czy promocji narzędzi oraz metod chroniących środowisko).

Ideą jest nie tylko skupienie się na małych wydarzeniach. ISO – międzynarodowa organizacja zajmująca się standaryzacją jakości, już w 2019 r. stworzyła ISO 22379 – wytyczne dla bezpiecznych i prężnych działań w organizacji największych wydarzeń w skali globalnej. Certyfikacji podlegają miasta, które są organizatorami takich imprez jak Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 (Tokio), Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 (Pekin) czy Berlin Maraton.

– Zanim jednak w Polsce na dobre zacznie się kampania „zielonych wydarzeń” już dziś warto pozyskać eko certyfikat, którego zasady przyznawania opracowane zostały przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji oraz SBE. Ten zielony znak jakości ma być powszechnie rozpoznawalnym symbolem i informacją dla rynku, że jego posiadacz działa z poszanowaniem środowiska – przekonują przedstawiciele SBE.

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK