
Rosyjskie miasta czerpią z polskich doświadczeń. Relacja z Big Ural Forum i Kazan EXPO Event
- przez Think MICE
Na początku kwietnia w Rosji dobyło się Big Ural Forum oraz Kazan EXPO Event – dwa wydarzenia ważne nie tylko z punktu widzenia lokalnego przemysłu spotkań. O ich przebiegu oraz specyfice rosyjskiej branży MICE opowiada Anna Górska, prezes Oddziału Europy Centralnej ICCA i business development director w EXPO XXI Warszawa.
Pierwsze ze wspomnianych wydarzeń, Międzynarodowe Forum Turystyczne „BIG Ural” odbyło się już po raz piąty w dniach 7-8 kwietnia br. w Jekaterynburgu, w obiekcie wystawienniczym IEC „Ekaterinburg – EXPO”.
W spotkaniu wzięło udział 200 delegatów z Rosji oraz kilkunastu prelegentów z kraju i z zagranicy. Niektóre tematy dotyczące bezpośrednio przemysłu spotkań poruszane podczas forum to: rola kreatywności przy organizowaniu eventów, MICE i globalna komunikacja, przemysł spotkań w sferze gospodarki ekologicznej.
Podczas Forum Górska dzieliła się doświadczeniami związanymi wze współpracą ze stowarzyszeniami. Podczas czterogodzinnych warsztatów, opierając się na konkretnych przykładach mówiła m.in. o etapach i procesie pozyskiwania kongresów międzynarodowych stowarzyszeń. – W ostatnim czasie, przy wsparciu Warsaw Convention Bureau (WCB) udało nam się pozyskać dla Polski dwa duże kongresy (stowarzyszeń EPA i WSAVA), które odbędą się kolejno w 2019 i 2020 r. w EXPO XXI Warszawa. Natomiast już w czerwcu w Barcelonie wspólnie z WCB będziemy walczyli o sprowadzenie kolejnego, liczącego 4 tys. delegatów – mówi Anna Górska. – Ma się on odbyć w 2021 r. To konkretne przykłady działań i ich efektów, którymi zawsze chętnie się dzielę.
Anna Górska reprezentowała również ICCA. Jekaterynburg jest świetnie przygotowany do przyjęcia międzynarodowych wydarzeń pod względem infrastruktury (nowoczesne lotnisko, ponad 40 000 m2 Centrum wystawiennicze, hotele konferencyjne), brakuje mu jednak promocji międzynarodowej. W mieście już 10 lat temu powołano pierwsze w Rosji Convention Bureau, które niestety z różnych względów w chwili obecnej jest jedynie organizacją zrzeszającą prywatne podmioty i brakuje mu poparcia władz. Anna Górska rozmawiała z przedstawicielami władz regionalnych w celu przekonania ich do wspierania działań CVB.
Będąc w Jekaterynburgu Górska reprezentowała nie tylko Expo XXI Warszawa i polską branże MICE, ale również stowarzyszenie ICCA. Pod względem infrastrukturalnym Jekaterynburg jest świetnie przygotowany do przyjęcia międzynarodowych wydarzeń – mówi. – Posiada nowoczesne lotnisko, centrum wystawiennicze o powierzchni ponad 40 tys. mkw., hotele konferencyjne. Miastu brakuje jednak promocji. Już 10 lat temu powołano pierwsze w Rosji convention bureau, które niestety z różnych względów w chwili obecnej jest jedynie organizacją zrzeszającą prywatne podmioty – brakuje mu poparcia władz. – Uczestnictwo w Forum było dla mnie również okazją do spotkań z przedstawicielami władz regionalnych i przekonywania ich do podejmowania działań na rzecz convention – mówi Górska. I dodaje: – Rosja ma ogromy potencjał i jest ważnym rynkiem dla ICCA. Niestety, obecnie mamy tam jedynie 18 członków. Stowarzyszenie jest jednak bardzo dobrze postrzegane – jako jedna z najważniejszych organizacji działających w naszej branży. Wyzwaniem dla nas jest jednak również to, że tylko dwa miasta – St. Petersburg i Moskwa widnieją w rankingu ICCA dotyczącym liczby spotkań stowarzyszeniowych, jakie się w nich odbywają. W chwili obecnej w Rosji działają cztery biura convention, a w przyszłym miesiącu ma zostać oficjalnie powołane biuro narodowe. Nie mają one jednak ujednoliconej struktury, ani regulaminu dotyczącego ich powoływania, jest więc ogromne pole do dzielenia się doświadczeniami i opiniami.
Drugą konferencją, podczas której Anna Górska dzieliła się swoimi doświadczeniami było „Kazan Event Expo”, które odbyło się w dniach 13-14 kwietnia br. w Tatarstanie. Była to pierwsza edycja tego wydarzenia, jego organizatorem był członek ICCA – obiekt konferencyjny „Kazanskaya yarmarka”. Konferencja towarzyszyła targom „Tourism and Sport”. Górska brała m.in. udział w sesji poświęconej roli przemysłu spotkań oraz convention bureaux dla rozwoju miast i regionów. Dobrym przyczynkiem do dyskusji na ten temat był fakt powstania w Kazaniu Convention Bureau of Tatarstan Region (podczas konferencji ogłoszono jego oficjalną inaugurację).
– W czerwcu w Kazaniu ma zostać otwarte nowe, bardzo nowoczesne centrum wystawienniczo-kongresowe. Jest to więc kolejne miasto w Rosji, które dostrzega ogromne znaczenie i rolę przemysłu spotkań – podsumowuje Anna Górska.
Źródło: materiały prasowe, oprac. kos