Fot. Materiały prasowe

Szpitale tymczasowe powstaną głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych

przez Think MICE

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało mapę z lokalizacjami szpitali tymczasowych, jakie na terenie całego kraju powstaną dla pacjentów z koronawirusem. Wiele z nich zlokalizowanych będzie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych.

Szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym województwie. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem ma zwiększyć się o 5,5 tysiąca. Szpitale będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Część z nich zostanie też uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Na liście znalazły się: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, Targi Lublin, Expo Łódź, Expo Kraków, PGE Narodowy, Expo XXI Warszawa, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Targi Kielce, Netto Arena w Szczecinie i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

– Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń. Pod koniec tygodnia powinniśmy dysponować 32 tys. łóżek dla pacjentów covidowych. Prywatna służba zdrowia zapewni ich kolejne 10 tys. – mówił premier.

W budowę szpitali tymczasowych zostały włączone spółki skarbu państwa: PKN Orlen SA w Warszawie, KGHM Polska Miedź we Wrocławiu, Węglokoks w Katowicach oraz Tauron Polska Energia i PKO w Krakowie.

MK