Rywalizacja o Szczyt Klimatyczny ONZ

przez Think MICE

Gdańsk, Katowice i Warszawa – do tej pory te trzy miasta wyraziły chęć goszczenia 24. Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24), który w 2018 r. odbędzie się w Polsce. Decyzję o tym, że impreza zostanie zorganizowana w naszym kraju podjęto w drugiej połowie listopada ub.r. podczas konferencji COP22 w Marrakeszu.

Pierwszy Szczytem Klimatycznym zainteresował się Gdańsk, który na tym polu wspierany jest przez Gdynię i Sopot. Prezydent miasta Paweł Adamowicz przesłał wniosek w tej sprawie do ministra środowiska Jana Szyszko już 28 listopada ub.r. – Organizacja tak prestiżowego wydarzenia w Gdańsku jest okazją do maksymalnego wykorzystania istniejącej bazy kongresowej, konferencyjnej i hotelowej w czasie, kiedy ruch turystyczny jest mniejszy. Gdańsk już wielokrotnie pokazał, iż jest gotowy na przyjmowanie największych światowych imprez. Rozwój infrastruktury (do końca 2018 r. powstanie 17 nowych hoteli z ponad 2,2 tys. pokojami), nowe miejsca konferencyjne i kongresowe dają nam odpowiednie zaplecze do ubiegania się o tę konferencję – powiedział Łukasz Wysocki, prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Kilka dni po tym, gdy swoją kandydaturę zgłosił Gdańsk, do walki o organizację COP24 dołączyły także Katowice, a potem Warszawa. Stolica Górnego Śląska stawia na infrastrukturę (przede wszystkim MCK), dużą ilość terenów zielonych i zrównoważone górnictwo. Warszawa może pochwalić się z kolei doświadczeniem w organizacji tej imprezy w 2013 r.

Decyzja o tym, które miasto zostanie gospodarzem szczytu w 2018 r. zapadnie w grudniu. Podejmie ją Sekretariat Konwencji Klimatycznej, po konsultacji z polskim Ministerstwem Środowiska.