Fot. Materiały prasowe

Ukazała się 10 edycja raportu „Branża spotkań w Krakowie 2018”

przez Think MICE

W 2018 r. w Krakowie zorganizowano 8156 spotkań i wydarzeń (5215 spotkań powyżej 50 osób każde), co stanowi wzrost o 36 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Takie dane przynosi opublikowana właśnie 10 edycja raportu „Branża spotkań w Krakowie 2018”.   

W spotkaniach i wydarzeniach odbywających się w stolicy Małopolski w ub.r. uczestniczyło 1 114 243 osób, z czego prawie 45 proc. (506 988 osób) stanowili uczestnicy konferencji i kongresów. To wzrost o 11 proc. w stosunku do poprzedniego raportu. Udział wydarzeń konferencyjnych to aż 58 proc. wszystkich imprez. Wśród nich najwięcej gości gromadziły spotkania o tematyce medycznej (ponad 129 tyś. osób). Przeciętna długość krakowskich wydarzeń to 1,68 dnia. Spotkania międzynarodowe trwały nieco dłużej, średnio ponad 2 dni.

Jeśli chodzi o sezonowość, największą liczbę imprez odnotowano w miesiącach wiosennych (w kolejności: marzec – 700 i maj, czerwiec  – po 900) oraz w październiku (957). W tym ostatnim miesiącu przybyło do miasta najwięcej uczestników (ponad 175 tys.). 

Najważniejszymi zleceniodawcami wydarzeń w Krakowie w 2018 r. były przedsiębiorstwa (prawie 75 proc.). Ujęcie branżowe wskazuje na kluczową rolę branży handlowo-usługowej, dla której zorganizowano ponad 1/3 wszystkich ubiegłorocznych spotkań. Jeśli chodzi o gestorów, to 6195 imprez odbyło się w krakowskich hotelach. W tym kontekście istotną informacją jest fakt, że poszerzona została oferta obiektów dysponujących salami konferencyjnymi (wzrost o 1,2 proc, liczby sal o 1 proc.). Były to przede wszystkim hotele o wysokim standardzie, otwarte w centrum miasta.

Wszystko to wpłynęło na dobre wyniki miasta w dorocznym rankingu autorstwa International Congress and Convention Association (ICCA). Z 53 spotkaniami stowarzyszeń, spełniającymi kryteria ICCA, stolica Małopolski awansowała w nim o dziewięć pozycji, zdobywając 45 miejsce w skali całego świata. Z kolei w zestawieniu przygotowywanym przez Union of International Associations (UIA) Kraków (24 spotkania) zajął pierwsze miejsce w Polsce, prześcigając na pozycji lidera Warszawę. 

 Źródło: Kraków Convention Bureau, oprac. MK

Leave your comments

Comments

  • No comments found