Fot. Fotolia

Raport: The Rise of Smart Venue

przez Think MICE

Idealne venue, czyli jakie?

Wybór miejsca, w którym odbędzie się event, pozostaje jednym z najważniejszych elementów planowania wydarzeń. Nowoczesne venues muszą zaskakiwać nie tylko funkcjonalnością, ekologicznymi rozwiązaniami i transparentną polityką cenową, ale także oryginalnością, która zachwyci odwiedzających je gości. Takie wnioski płyną z raportu „The Rise of Smart Venue” przygotowanego i opublikowanego przez platformę EventMB.

Raport jest wynikiem globalnego badania przeprowadzonego przez EventMB na przełomie czerwca i lipca br. Objęło ono 400 obiektów eventowych, przede wszystkim w Europie, Ameryce Północnej i Azji, ale nie zabrakło również tych z Afryki i Bliskiego Wschodu. Były to zarówno duże centra konferencyjne (ok. 40 proc.), jak i hotele, przestrzenie coworkingowe oraz unikalne venues (muzea, sale koncertowe, centra sztuki etc.). Dodatkowo przeanalizowano 50 eventów – pod kątem ich organizacji i dopasowania do miejsca, w którym się odbywały.   

Obiekt angażujący
„Inteligentne”, nowoczesne miejsca spotkań pełne są niezwykle funkcjonalnych, ale równocześnie niestandardowych rozwiązań. Cel jest prosty – muszą ułatwić przygotowywanie eventów dostarczających emocji, które jeszcze silniej zaangażują uczestników i przyciągną ich uwagę. Bez względu na to czy mówimy o konferencji, kongresie, uroczystej gali, premierze nowego produktu, koncercie czy pokazie mody. Ten trend potwierdza raport „Top Ten Meetings Trends for 2019” autorstwa amerykańskiej firmy Benchmark, działającej w branży hotelowej (więcej na ten temat w dziale THINK VENUE: Okiem Eksperta – przyp. red.). Rola venues jest w tym przypadku ogromna, co potwierdzają sami planiści – jak podaje EventMB aż 72 proc. z nich przyznało, że to drugi najważniejszy element budujący pozytywne wrażenia i generujący efekt WOW. Lista wymagań stawianych przez zleceniodawców jest jednak znacznie dłuższa. Znalazły się na niej jeszcze m.in. transparentna polityka cenowa (z którą jak pokazuje doświadczenie bywają problemy), udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, rozwiązania proekologiczne oraz wsparcie techniczne i profesjonalne doradztwo ze strony personelu danego obiektu. Tyle na początek. Jak zatem powinny prezentować się idealne venues współczesnego świata? 

Rozwiązania konstrukcyjne
Nowoczesne obiekty muszą oczywiście zachwycać architekturą. Ta ma być oryginalna, nietuzinkowa, ale w dalszym ciągu funkcjonalna. Najbardziej pożądane przez zleceniodawców są miejsca, które oferują duże sale, elastyczne pod kątem przygotowania eventów. Chodzi naturalnie o brak kolumn (utrudniających aranżację przestrzeni) i system przesuwnych ścian, pozwalających uzyskać powierzchnię idealnie dopasowaną do potrzeb danej imprezy. Zwróciła na to uwagę większość uczestników badania EventMB. Tego typu rozwiązania to już praktycznie standard w większości powstających obecnie budynków dla branży MICE. Różnice można jednak dostrzec w ich skali.
Jednym z liderów wydaje się być centrum konferencyjne Durban ICC w Republice Południowej Afryki. Jego główna sala ma powierzchnię prawie 12 tys. mkw., a dzięki ruchomym ścianom można ją podzielić aż na 22 mniejsze pomieszczenia. Liczba konfiguracji jest ogromna. Niektórzy idą jeszcze dalej i wprowadzają całą masę innych udogodnień mających pozwolić na szybkie przeorganizowanie przestrzeni eventu, a przy okazji zwrócenie uwagi uczestników. Chodzi m.in. o sale wyposażone w systemy automatycznego składania widowni (lub jej części). Dobrym przykładem jest sala koncertowa w moskiewskim parku Zarjadje – jej widownia potrafi przeobrazić się w zupełnie płaską podłogę w ciągu niespełna 15 minut. Dzięki temu, w jednym pomieszczeniu, mogą być organizowane wydarzenia o charakterze merytorycznym, połączone z częścią rozrywkową. Samo „przemeblowanie” sali stanowi poza tym niemałą atrakcję dla zaproszonych gości. Z tego powodu jest ona często wykorzystywana przez meeting plannerów.    

(...)

Michał Kalarus 

Więcej we wrześniowym (2019) numerze THINK MICE.

ZAMÓW PRENUMERATĘ