Jaroslaw Marciuk
- przez Think MICE
Piękna i nowoczesna Polska Wschodnia
Z określonych powodów ostatnimi czasy nasze myśli biegną na wschód Polski. Pomijane są jednak istotne zmiany zachodzące w tej strategicznej części kraju. Tymczasem od Suwalszczyzny, przez Białystok, Lublin i Rzeszów obserwujemy znaczący rozwój, również w branży spotkań. Nowe hotele, obiekty kongresowe i centra kultury zadziwiają architekturą, technologią i swoimi szerokimi wizjami. Dumą napawa to, w jaki sposób główne ośrodki Polski Wschodniej wyróżniają się na tle innych miast Europy.
Za każdym razem gdy jestem w Białymstoku próbuję specjałów kuchni podlaskiej. W pobliżu znajdują się Białowieski Park Narodowy, ale też Narwiański, Biebrzański i Wigierski. Tykocin, Supraśl, Augustów oraz wiele innych miejsc i atrakcji, stwarzają niezłe możliwości wzbogacenia programów imprez MICE.
W dniach 19-21 września właśnie w Białymstoku odbędzie się Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego (EPA). Podobnie jak wiele innych wydarzeń zorganizowany zostanie w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki. To obecnie największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum życia kulturalnego w tej części Europy. Pokryty zielenią kompleks wkomponowano w parkowe otoczenie. W zamyśle projektanta prof. Marka Budzyńskiego, połączenie sztuki architektury i formowania ogrodów wyznaczyło model rozwoju stolicy województwa podlaskiego. Ale konferencje i inne wydarzenia mogą być organizowane również w hotelach, takich jak: Mercure, Best Western, Royal Hotel & Spa Białystok, Hotel Branicki czy na Stadionie Miejskim. Sala Kongresowa hotelu Gołębiewski mieści do 750 osób. Bez wątpienia jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Białymstoku jest Aula Magna w Pałacu Branickich, czyli Wersalu Podlasia. Pałac stanowi główną siedzibę Uniwersytetu Medycznego i często gości konferencje i zjazdy naukowe.
Z kolei ostatni przyjazd do Lublina w ramach projektu Laboratorium Twórców oraz wizyty studyjnej z Lubelskim Convention Bureau pozwolił mi lepiej poznać i to miasto. Ogrom zmian widoczny jest tam gołym okiem, a uzupełnieniem doświadczeń – podobnie jak na Podlasiu – jest lokalna kuchnia. Lublin dzięki bogatej historii oferuje fascynujące możliwości opowiadania historii oraz organizacji spotkań. Kaplica Świętej Trójcy łączy elementy architektury i duchowości chrześcijaństwa łacińskiego i prawosławnego. Unia Lubelska zawarta 1 lipca 1569 roku połączyła przecież Polskę i Litwę tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Dzisiaj dzięki portalowi na Placu Litewskim mieszkańcy Lublina i Wilna mogą wchodzić w interakcje. Lubelszczyzna zachwyca też m.in. Zamościem, Nałęczowem czy Roztoczem.
W Lublinie powstał unikalny kompleks konferencyjny, którego sercem jest Lubelskie Centrum Konferencyjne (LCK). Na terenie LCK, w otoczeniu Centrum Spotkania Kultur (CSK), Filharmonii oraz Teatru Muzycznego, dostępne są nowoczesne przestrzenie eventowe. LCK oferuje 11 sal – największe wrażenie zrobiła na mnie Sala Audytoryjna im. Antoniego Patka. To nie przypadek. Historia firmy Patek Philippe łączy się z Lubelszczyzną. Tuż obok znajduje się Sala Operowa CSK na blisko tysiąc widzów. A nie jest to jedyna przestrzeń do organizacji wydarzeń w tym miejscu. Architektura CSK znalazła uznanie wśród filmowców. W 2024 roku zjawiła się tam ekipa Apple TV+ aby zrealizować ujęcia do trzeciego sezonu serialu „Fundacja”. W poprzednich latach kręcono tam jeszcze produkcje Netflixa m.in. „1983” czy „Dziewczynę i kosmonautę”. Na dachach LCK i CSK są ogrody i punkty widokowe, które stwarzają dodatkowe możliwości organizatorom spotkań. Lublin oferuje też zróżnicowaną bazę hotelową (Mercure Lublin Centrum, Hotel Wieniawski, IBB Grand Hotel Lublinianka etc.).
Wreszcie czas na Rzeszów. Obecnie lotnisko Rzeszów-Jasionka (dla nas Jasionka a dla amerykańskich żołnierzy J-Town) to jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Rozpoznawalność przyniosła mu też wizyta prezydenta USA Joe Bidena. Ale w Jasionce znajduje się również G2 Arena – najnowocześniejszy obiekt biznesowy województwa podkarpackiego przeznaczony do organizacji konferencji, kongresów, targów i wystaw. Samo miasto oferuje turystom biznesowym naprawdę sporo. To wszystko pokazuje, że warto zainteresować się Polską Wschodnią.
Jaroslaw Marciuk. Jaroslaw Marciuk. Gdańszczanin, entuzjasta social mediów dostrzegający ich zalety i wady. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z marketingiem destynacji, social mediami oraz B2B influencer marketingiem. Główny specjalista Biura Spotkań i Wydarzeń – Poland Convention Bureau w Polskiej Organizacji Turystycznej. Pasjonat fotografii mobilnej, prowadzi społeczność Igers Poland. Po pięciu latach emigracji w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski. Mieszka w Warszawie z żoną Alicją. Kontakt: jaroslaw@duolook.pl