Olga Krzemińska-Zasadzka

przez Think MICE

Prawdy i mity o epidemii COVID-19

Ostatnie tygodnie spędziłam podróżując kamperem po Australii. Przejechaliśmy ponad trzy tys. km i ku naszemu zdziwieniu Australia nie płonęła, nie tonęła w powodziach, ani – jak donosiły niektóre media – nie pojawiły się tam plagi pająków. Na odbywających się w Melbourne targach AIME rozmawiałam z prawie setką osób i co usłyszałam? Że u nich wszystko dobrze, że paliło się, i rzeczywiście bardziej niż w poprzednich latach, ale dla nich to normalna rzeczywistość życia w Australii. Dowiedziałam się też, że najgorsze newsy odnośnie sytuacji w Australii docierały do nich z… Polski. Jak to możliwe?

A jednak. Tydzień temu, pełna energii i entuzjazmu, wróciłam do domu, rozpakowałam walizki i… jak fala zalały mnie artykuły i newsy związane z koronawirusem. „Czy Polska jest przygotowana?”, „Epidemia we Włoszech”, „Koronawirus – obawy przed kryzysem”, „Koronawirus jest już w Austrii i Chorwacji”, „Koszalin: Druga osoba z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalu”. Jak to możliwe, że będąc na urlopie nie dotarła do mnie skala tego zagrożenia? Że będąc na międzynarodowych lotniskach nie zauważyłam nic niepokojącego? Po powrocie, od kilku dni nieustannie obserwuję za to, jak polskie media przekrzykują się w najnowszych doniesieniach. Piszą wszyscy – nieważne co, nieważne jak, nieważne czy prawdziwie. Co jest więc ważne?

Oczywiście niezbędne jest dziele się wiedzą, rzetelne informowanie o obecnej sytuacji i potencjalnych zagrożeniach. Ale dość już tego medialnego hałasu! Przestańmy szerzyć niesprawdzone i katastroficzne informacje. Skupmy się na racjonalnym działaniu i zdobywaniu wiedzy niezbędnej do spokojnego i zdrowego funkcjonowania. Zamiast popadać w panikę, zajmijmy się analizą, planowaniem i wdrażaniem stosownych działań. To jest nam wszystkim teraz najbardziej potrzebne!

Co się realnie dzieje, czyli COVID-19 w liczbach

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed zbyt wczesnym optymizmem. Przejrzałam dziesiątki artykułów, przeanalizowałam dane. Oto liczby:
-    mamy obecnie ponad 95 tys. osób zarażonych koronawirusem (stan na 5 marca br.), z czego prawie 84 proc. w Chinach.
-    81 proc. zachorowań ma łagodny przebieg (często niezauważalny dla chorującego), 14 proc. umiarkowany, a zaledwie 5 proc. ostry, wymagający hospitalizacji
-    ponad 53 tys. chorych wyzdrowiało, zmarło ok. 3,2 tys. osób (w tym zdecydowana większość w Chinach), pozostali nadal chorują
-    jak podaje WHO, ok. 3,4 proc. zachorowań na COVID-19 kończy się śmiercią (przy czym śmiertelność u osób poniżej 50 roku życia wynosi mniej niż 0,5 proc.)

Oczywiście, gdyby nie przeciwdziałanie i profilaktyka, te liczby byłyby o wiele większe. Dla porównania spójrzmy jednak na dane, które mówią, że 10 lutego w Chinach 108 osób zmarło na COVID-19. Tego samego dnia na świecie 26 283 osoby zmarły jednak na raka, kolejne 24 641 na zawał serca, zaś z powodu cukrzycy ok. 4,3 tys. ludzi. Te liczby mówią same za siebie.

Dlaczego się boimy?

To normalne, że się boimy. Strach przed potencjalnym zagrożeniem jest wpisany w nasze człowieczeństwo. A COVID-19 jest dla nas czymś nowym, nieznanym i nieprzebadanym, a co za tym idzie – nieprzewidywalnym. Nie wiemy, co się dzieje, nie wiemy, czy jesteśmy na to przygotowani. Choroba przypomina grypę, rozprzestrzenia się jednak z niezwykłą prędkością. Nikt nie wie, jakie będą tego konsekwencje. Dlatego boimy się o siebie, nasze rodziny, a coraz częściej również o pracę czy firmy. Nie ułatwia sytuacji gigantyczna propaganda strachu szerzona przez media. Po co to wszystko? Dla zysku? Dla poczytności? Naprawdę zeszliśmy tak nisko?

Branża zarażona koronawirusem

Z niepokojem patrzę na branżę spotkań, incentive i podróży. W każdej godzinie docierają do nas informacje o nowych zarażonych osobach, nowych ośrodkach zakażeń i nowych obostrzeniach wynikających z koronawirusa. Mobile World Congress, Facebook Global Marketing, targi ITB Berlin, IBTM Asia-Pacific, Maraton w Tokio, Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Nankin, Maraton w Tel Awiwie czy Maraton w Bolonii, międzynarodowa (nasza chluba) gamingowa Inter Extreme Master w Katowicach to tylko niektóre z imprez, które odwołano lub w których ograniczono możliwość wzięcia udziału. Wiele z nich stanęło pod znakiem zapytania, w tym Euro 2020 i Igrzyska Olimpijskie w Tokio. A mam poczucie, że to dopiero początek. Z każdym dniem liczba osób zakażonych wzrasta, a fala chorych przesuwa się w stronę Europy i obu Ameryk. Organizatorzy masowych wydarzeń, także w Polsce zastanawiają się, co robić, w obliczu rosnącego zagrożenia. Zamykają się granice, utrudnione jest przemieszczanie się w niektórych regionach.

COVID-19 to ogromne wyzwanie dla całego świata, którego wszyscy jesteśmy częścią. Nie możemy nie zauważyć jak bardzo przełoży się to na branżę spotkań. W najgorszej sytuacji są biura podróży i linie lotnicze. W całym kraju ludzie rezygnują z podróży, odwoływane są wyjazdy, w większości już opłacone. Wiele firm nigdy nie odzyska wpłaconych zaliczek.

Co robić?

Według Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) zamknięcie granic i zakazanie podróży nie powstrzymają rozprzestrzeniania się koronawirusa. Każdego dnia miliony ludzi podróżuje, przemieszcza się wykorzystując przeróżne środki transportu. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać tego wszystkiego. Co zatem zrobić?

Dr Paweł Grzesiowski mówiąc o koronawirusie w radiu RMF FM, podał bardzo racjonalne fakty. Twierdzi np. nie można zarazić się koronawirusem w samolocie – ponieważ cyrkulacja powietrza zabija go natychmiast. Nie ma więc czegoś takiego jak zawirusowane samoloty, koronawirus to grypa – jedni przechodzą ją łagodnie, inni ciężej. Obecnie nadal „zwykła” grypa jest dla nas poważniejszym zagrożeniem. Medialnie rzeczywiście grozi nam jednak pandemia, do której trzeba się przyzwyczaić. Bez względu na to świat będzie toczył się dalej, z chwilą, kiedy pojawi się więcej słońca i podniesie się temperatura powietrza wirus zniknie z naszego życia.

Wszyscy musimy przygotować się na trudniejszy czas, w którym wiele obszarów biznesowych spowolni. Nie wiemy, jak długo to potrwa, wiemy jednak, że nie możemy dać się zastraszyć. Firmy i korporacje z pewnością przesuną w czasie niektóre wyjazdy i duże wydarzenia. Organizatorzy imprez masowych z niepewnością będą obserwować najnowsze doniesienia i podejmować decyzje bazując na rzetelnej wiedzy.

A my po prostu pracujmy dalej!

Nie udawajmy, że nic się nie dzieje. Ale nie panikujmy! Na spokojnie szukajmy nowych rozwiązań, bazując na bieżących możliwościach. Z całą pewnością rynek podróży, eventów i incentive spowolni. To już się zresztą dzieje. Być może potrwa to miesiąc, być może trzy lub cztery. Przeczekajmy to, przygotujmy się na ten trudniejszy czas i wykorzystajmy go najlepiej jak się da. Być może otworzą się przed nami nowe możliwości, w innych obszarach. Nadal będą potrzebne spotkania, konferencje, miejsca wymiany informacji. Przede wszystkim jednak starajmy się rozmawiać – z klientami, dostawcami, starajmy się znajdować wspólne rozwiązania, ograniczać straty dla wszystkich.

Prędzej czy później ta trudna sytuacja, która dotyczy większości branż na świecie, się ustabilizuje. A wtedy ludzie będą potrzebowali odpocząć, oderwać się od tego wszystkiego. Jako gatunek nie możemy żyć w permanentnym strachu. Stres jest okrutnie wyczerpujący, kolejne tygodnie niepewności z pewnością przełożą się negatywnie na efektywność pracowników, a co za tym idzie biznesu. Kiedy tylko sytuacja stanie się spokojniejsza, wszyscy będziemy potrzebowali odpoczynku i rozrywki. Przygotujmy się więc, że po okresie spowolnienia przyjdzie czas, gdy wszyscy będą chcieli wyjechać, pójść na koncert, zintegrować się. Będziemy chcieli odzyskać wolność i pełną swobodę działania!
 
Działajmy więc i przede wszystkim skończmy z chaosem i dezinformacją!


NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O COVID-19 (WG WHO)
Czym jest i skąd się wziął?
Koronawirusy to rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi.
COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez koronawirus, który pojawił się w grudniu 2019 r. Mnożą się doniesienia odnośnie jego pochodzenia, budowy i działania. Naukowcy na całym świecie zajmują się tą tematyką, na chwilę obecną brak jednak oficjalnego stanowiska WHO w tym temacie.

Jakie objawy daje?
Okres inkubacji wirusa wynosi kilka dni, ale wiemy o przypadkach wynoszących 14 czy 27 dni. Oznacza to, że osoba zakażona koronawirusem przez ten czas może zarażać innych, nie mając przy tym żadnych objawów. Objawy COVID-19 pojawiają się stopniowo. Najczęściej są to gorączka, zmęczenie, suchy kaszel. Zdarza się również ból brzucha, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła czy biegunka. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają się u nich żadne objawy, nie czują się źle. Większość ludzi (około 80 proc.) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia.

Kto choruje?
Najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. W zdecydowanej większości przypadki śmiertelne dotyczą ludzi po 70-tym roku życia i to tych, którzy są obciążeni innymi czynnikami ryzyka.

Jak się chronić?
GIS wydał oficjalny komunikat, który zawiera niezbędne informacje: https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-dla-uczelni-wyzszych-w-zwiazku-z-ryzykiem-zawleczenia-na-obszar-polski-nowego-koronawirusa-sars-cov-2/

Maski – konieczność czy moda?
Osoby bez objawów oddechowych (np. kaszel) nie muszą nosić maski medycznej. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz osób opiekujących się osobami z objawami, takimi jak kaszel i gorączka. Używanie masek ma kluczowe znaczenie dla pracowników służby zdrowia i osób, które opiekują się kimś (w domu lub w zakładzie opieki zdrowotnej). WHO zaleca racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów i niewłaściwego użycia masek.

Olga Krzemińska-Zasadzka, założycielka i managing director agencji Power, prezes zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel (SOIT)


Źródła:
https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-31-24-lutego-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/
https://www.newsweek.pl/wiedza/zdrowie/koronawirus-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-epidemii-koronawirusa/xr1qgc9
https://www.siteglobal.com/page/covid-19-aka-coronavirus?utm_source=Motivate%2C+Members%2C+%26+Internal+2019&utm_campaign=8db5b3da4c-SITE+Source+Feb+20th+2020&utm_medium=email&utm_term=0_1eb7df1eec-8db5b3da4c-58285645
https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2462768,Czy-przez-koronawirusa-mozna-odwolac-wycieczke-z-biura-podrozy-Wyjasniamy
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-wywolal-we-wloszech-bezprecedensowy-kryzys/g3cqykr
https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-europie-czy-za-odwolany-wyjazd-przysluguje-zwrot-pieniedzy-i-odszkodowanie-4290058
https://prawoturystyczne.com/2020/01/24/podrozujacy-do-do-azji-moga-stracic-odwolujac-wyjazd-ze-wzgledu-na-koronawirusa-komentarz-do-rzeczpospolitej/
https://www.meetingplanner.pl/news/branza/art,1939,anna-gorska-wplyw-koronawirusa-na-miedzynarodowa-branze-spotkan.html
https://www.instagram.com/tv/B8_ZkT1JpdP/?igshid=ozi807na5dh4
https://spidersweb.pl/bizblog/weekendowe-przygody-alkohol-mlodziez/
https://stronazdrowia.pl/koronawirus-kto-umiera-najczesciej-ktora-plec-oraz-grupa-wiekowa-jest-bardziej-zagrozona-i-dlaczego-aktualne-dane-i-statystyki/ar/c14-14817710
https://www.termedia.pl/mz/Odwolac-wyjazd-na-narty-do-Wloch-Horban-odpowiada,36988.html

CZYTAJ WIĘCEJ