Jaroslaw Marciuk - Blog

przez Think MICE

Jaroslaw Marciuk. Gdańszczanin, entuzjasta social mediów dostrzegający ich zalety i wady. Główny specjalista Biura Spotkań i Wydarzeń – Poland Convention Bureau w Polskiej Organizacji Kontakt:  jaroslaw@duolook.pl

Sora AI. Przyszłość, która nadeszła już dziś

Pojawienie się przełomowych, nowych technologii może wywoływać ekscytację, ale zarazem i obawy o ich wpływ na nasze życie. Tak było w momencie publicznego udostępnienia ChatGPT, 30 listopada 2022 roku. Nowe narzędzie od Open AI uzyskało ponad milion użytkowników w ciągu zaledwie pięciu dni, a 100 mln w dwa miesiące, bijąc przy tym wszelkie rekordy.

Kolejną istotną datą, którą marketerzy dodali do kalendarza innowacji, jest 15 lutego 2024 roku, gdy Open AI zaprezentowała pierwsze filmy wygenerowane z tekstu przez ich najnowszy „wynalazek” noszący nazwę Sora AI. Dzięki temu narzędziu można stworzyć filmy trwające do 60 sekund, bez dźwięku. Trzeba przyznać, że są one bardzo realistyczne. Szczególnie te przykładowe, przedstawiające psy bawiące się w śniegu, Tokio zimą, trailer filmu z kosmonautą czy spacerującego kota. Z punktu widzenia turystyki, szczególnie ciekawy wydaje się film o Santorini, który powstał z promptu, w którym położono nacisk na ukazanie miasta z lotu ptaka, o określonej godzinie, z uwzględnieniem architektury tamtejszych charakterystycznych białych budynków z niebieskimi kopułami. Wspomniano też o oświetleniu i odpowiedniej atmosferze („aerial view of Santorini during the blue hour, showcasing the stunning architecture of white Cycladic buildings with blue domes. The caldera views are breathtaking, and the lighting creates a beautiful, serene atmosphere”).

Coś co wydawało się, że być może będzie możliwe za kilka lat, już teraz mamy na wyciągnięcie ręki. Sora AI nadal znajduje się w fazie testów i dostępna jest dla nielicznych, ale najpewniej wkrótce się to zmieni. Co pozwala na puszczenie wodzy fantazji, jakie możliwości wytworzą się dzięki temu w świecie marketingu, ale też jakie zagrożenia mogą się pojawić.

Umiejętność modelu Sora do generowania realistycznych filmów otwiera szerokie pole zastosowania. Może być on wykorzystywany do tworzenia różnorodnych treści: edukacyjnych, rozrywkowych, reklam czy filmów do mediów społecznościowych. Dzięki zdolności do generowania scen z wieloma postaciami, dynamicznymi ruchami „kamery” oraz szczegółami, Sora może być narzędziem dla twórców filmów i animacji, choć obecnie bardziej wydaje się być dla nich zagrożeniem niż błogosławieństwem. Sora doskonale radzi sobie z animacją istniejących obrazów, edycją już stworzonych filmów oraz łączeniem różnorodnych grafik i materiałów wideo w spójną całość. Przez ostatnie dwa tygodnie Open AI publikowało kolejne filmy, pokazujące też niedoskonałości tego modelu, takie jak problemy z odwzorowaniem palców. Z czasem z pewnością zostaną one jednak wyeliminowane.

Pojawia się więc pytanie, jakie zawody w związku z tym znikną oraz ile ludzi straci pracę. Bez wątpienia ci, którzy nie wykorzystają nowych możliwości będą na to narażeni. Dlatego trzeba śledzić zmiany, postawić na edukację i pozyskiwanie nowych umiejętności. Tej rewolucji nie da się zatrzymać.

Zastosowanie Sora AI nie jest poza tym wolne od ryzyka. Zagrożenia obejmują potencjał tworzenia dezinformacji poprzez realistycznie wyglądające deepfake'i, co może mieć konsekwencje w kontekście wiarygodności marki, osób publicznych czy autentyczności przekazywanych informacji. W związku z tym kluczowe będzie stosowanie odpowiednich zabezpieczeń i etyczne wykorzystanie tej technologii.

Również dla branży MICE i marketingu miejsc Sora AI otwiera nowe horyzonty. Umożliwia tworzenie choćby wciągających wycieczek, prezentacji obiektów konferencyjnych, atrakcji turystycznych czy nawet kompleksowych kampanii promujących wydarzenia lub miejsca. Marketerzy będą mogli to wykorzystać do stworzenia unikalnych, zapadających w pamięci materiałów, które wyróżnią ich ofertę na tle konkurencji. W poprzednich miesiącach pisałem jak destynacje wykorzystywały MidJourney czy ChatGPT, teraz niecierpliwie czekam na kreatywne użycie Sora AI.

Podsumowując. Sora AI to kolejny, przełomowy krok w marketingu. Oferuje narzędzia, które potrafią zrewolucjonizować sposób, w jaki będziemy komunikować się z odbiorcami. Ważne jest jednak to, aby pamiętać o odpowiedzialnym korzystaniu z tej technologii, mając na uwadze potencjalne zagrożenia i dążąc do utrzymania wysokich standardów. Ale natura ludzka jest przekorna, dlatego nie jestem w tym względzie optymistą…

Jak skutecznie wykorzystać LinkedIn w branży MICE w 2024 roku

W poprzednim artykule omawiałem kluczowe trendy w social mediach oraz zjawiska warte obserwacji w 2024 roku. Środowisko META, obejmujące Facebooka, Instagrama oraz nowość – Threads, a także platformy takie jak X (Twitter), TikTok, YouTube etc., nieustannie ewoluuje. Ale bądźmy pragmatyczni – w obliczu ograniczonego czasu i zasobów, trudno jest wykorzystać wszystkie możliwości tworzenia treści, angażowania społeczności oraz komercjalizacji działań na tak wielu platformach. Jeśli miałbym wskazać jedną, na której warto skupić wysiłki marketingowe w naszej branży, bez wahania wybrałbym LinkedIn, który w 2023 roku przekroczył miliard użytkowników. Jak najskuteczniej używać tego narzędzia? Przyjrzyjmy się kilku trendom.

Storytelling. Opowiadanie historii to potężne narzędzie marketingowe, szczególnie na LinkedIn. Historie mogą dotyczyć inspiracji w karierze, jak i codziennych wyzwań biznesowych. Ludzie 22 razy bardziej skłonni są zapamiętać fakt, jeśli jest on zaprezentowany w formie opowieści. Dlatego storytelling nie traci na popularności, umożliwiając dzielenie się zarówno sukcesami, jak i porażkami, co uczy i inspiruje odbiorców.

Krótkie formy wideo. Badania pokazują, że użytkownicy LinkedIn o 20 proc. chętniej udostępniają treści wideo niż inne typy postów. Krótkie wideo – od porad biznesowych, przez rozmowy na tematy branżowe, aż po kreatywne prezentacje – stają się kluczowym elementem angażowania odbiorców i budowania relacji.

Spersonalizowana treść. LinkedIn odchodzi od korporacyjnego i formalnego wizerunku na rzecz bardziej autentycznej i osobistej komunikacji. Udostępnianie historii biznesowych, dyskusje o wyzwaniach zawodowych i prywatnych, a nawet publikowanie zdjęć z życia codziennego, przyczyniają się do budowania głębszych relacji i bardziej znaczących interakcji. Pamiętaj, że ludzie kupują od ludzi, więc dzielenie się tym, co nas motywuje, jest ważne.

Większa aktywność na osobistych profilach. Przyciągają one aż o 561 proc. więcej uwagi niż te publikowane na kontach firmowych. Dlatego kadra zarządzająca, liderzy oraz właściciele firm powinni wykorzystywać LinkedIn do budowania osobistej marki, jako liderów opinii oraz zwiększania widoczności i reputacji swojej firmy czy instytucji. Tu zwracam się szczególnie do tych Czytelniczek i Czytelników, którym powtarzam to, gdy się widzimy się osobiście. Mam nadzieję, że na spotkaniu organizowanym przez Poland Convention Bureau POT w marcu w Katowicach wszyscy będziemy działali aktywnie na tej platformie.

AI i narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. LinkedIn coraz mocniej inwestuje w AI, aby umożliwić tworzenie bardziej spersonalizowanych treści oraz znajdowanie odpowiednich profesjonalistów. Możemy spodziewać się opartych na AI narzędzi sprzedażowych, rekomendujących treści, ułatwiających promocję biznesów i destynacji, wspierających w wyszukiwaniu pracy i rekrutacji czy dających możliwość syntezy długich tekstów. Dodatkowo analizując sieć kontaktów i nasze doświadczenie AI może wskazać nowe umiejętności, które warto rozwijać. Pamiętajcie, że zarówno LinkedIn, jak i OpenAI należą do Microsoftu.

Wyszukiwanie społecznościowe (ang. Social Search). Staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród pokolenia Z. Użytkownicy szukają informacji za pomocą wbudowanych funkcji wyszukiwania na platformach społecznościowych, zamiast korzystać z tradycyjnych wyszukiwarek internetowych. LinkedIn dostosowuje się do tego trendu, koncentrując się na wyszukiwaniu tematycznym i słowach kluczowych, przy jednoczesnym minimalizowaniu znaczenia hashtagów.

CSR i ekologia. W świecie, gdzie świadomość ekologiczna i społeczna nabiera znaczenia, firmy działające w sektorze MICE często podkreślają swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, organizację ekologicznych wydarzeń, a także inicjatywy społeczne i charytatywne. Prezentowanie tych działań na LinkedIn, poprzez case studies, raporty z realizacji czy dyskusje na temat przyszłości branży w kontekście ekologii, stają się dowodem na odpowiedzialność firmy i jej liderów.

Podsumowując. LinkedIn w 2024 roku będzie kontynuował ewolucję, stając się jeszcze ważniejszą platformą dla profesjonalistów i firm z branży MICE. Wykorzystanie opisanych powyżej trendów pozwoli nie tylko na budowanie silnej obecności na tej platformie, ale też na generowanie wartościowych leadów i tworzenie głębszych, autentycznych relacji z klientami i partnerami biznesowymi. Pamiętajmy, że w erze cyfrowej transformacji kluczem do sukcesu jest nie tylko śledzenie trendów, ale również ich kreatywne wykorzystanie w celu wyróżnienia się na tle konkurencji.

Trendy w social mediach na 2024 rok

Ubiegły rok przyniósł zmiany w krajobrazie mediów społecznościowych, ale przewidywania na rok 2024 mówią o jeszcze większych modyfikacjach związanych ze sposobem interakcji i funkcjonowania w social mediach.

Łączenie interakcji z e-commerce – rozwój e-commerce na TikTok Shop stanowi istotną siłę przekształcającą relacje między konsumentem a sprzedawcą i zarazem twórcą treści. Ta platforma – od września 2023 roku – umożliwia bowiem twórcom płynne włączanie promocji produktów do ich treści, pozwalając obserwującym na bezpośrednie zakupy prezentowanych produktów czy usług. Szybkie przyjęcie TikTok shoppingu sygnalizuje przełomową zmianę (już ponad 200 tys. twórców zarejestrowało się jako sprzedawcy). Proces realizacji zamówienia na platformie okazał się kluczowy dla generowania sprzedaży, stając się wyraźnym atutem TikToka. Dla twórców szukających zróżnicowanych źródeł dochodu, wykorzystanie TikTok Shop jako kanału do monetyzacji niesie obiecujące perspektywy. Doświadczenie konsumenta, ułatwione szybkim procesem realizacji zamówienia i dostosowaną treścią, sugeruje utrzymanie wzrostu tej formy e-commerce przez cały rok 2024.

Integracja AI i transformacja w tworzeniu treści – powszechna obecność sztucznej inteligencji (AI) rzutuje na wiele dziedzin życia, manifestując się również w mediach społecznościowych. Wzrost narzędzi do tworzenia treści opartych na AI, takich jak Dream Screen YouTube'a, umożliwia efektywne ich dodawanie poprzez stosowne prompty. Ponadto pojawianie się influencerów wygenerowanych przez AI i narzędzi do modyfikacji treści po nagraniu zaoferuje nowe możliwości promocji.

Unikalność platform ponad naśladowanie – trend naśladowania w platformach mediów społecznościowych może ulec spowolnieniu w 2024 roku. Prym wiódł w tym Instagram, kopiując funkcjonalności Snapchata czy TikToka, zatracając fotograficzne DNA. Strategiczny nacisk Instagrama na ulepszanie funkcji czatów IG Direct i rozwój tzw. kanałów podkreśla jednak zmianę w kierunku wykorzystywania własnych unikalnych mocnych stron, zamiast naśladowania konkurentów. Wskazuje to na erę, w której platformy dążą do odróżnienia się, aby poszerzyć liczbę użytkowników. Twórcy treści powinni zastanowić się nad oceną wykorzystania specyficznych korzyści danej platformy, dopasowując treści do mocnych stron każdej z nich. To pomoże w lepszym zaangażowaniu publiczności na różnych kanałach.

Zamieszanie przez Threads – w krajach UE ta nowa aplikacja Meta  zadebiutowała tuż przed świętami. Wiele osób, chociażby z ciekawości, zaczęło ją testować. Na rynkach, na których Threads pojawiła się w lipcu 2023 roku (USA, Wielka Brytania etc.) po początkowym zachwycie i nazwaniem jej „killerem Twittera (X)” nastąpił jednak wyraźny spadek zainteresowania. Nie zmienia to faktu, że powrót Threads zintegrowanej z Instagramem stanowi intrygującą prognozę na 2024 rok. Tym bardziej, że ostatnie dane sygnalizują jej odrodzenie. Wykorzystanie połączenia z Instagramem i ciągłe aktualizacje funkcji Threads mogą stanowić wyzwanie dla wszystkich graczy na rynku social mediów.

Ewolucja treści generowanych przez użytkowników (UGC – User  Generated Content) – oznacza to zmianę, w której marki coraz częściej współpracują z uznawanymi twórcami w celu tworzenia przez nich treści do reklam. Ten trend nie eliminuje roli twórców UGC, ale wspiera współpracę, pozwalając markom wykorzystać wiarygodność i zasięg publiczności uznanych twórców do ich treści reklamowych bez bezpośredniej promocji. Dla influencerów i twórców UGC może przynieść to wzmocnione kampanie i dodatkowe źródła przychodu, a dla marek nowy, atrakcyjny przekaz.

Personalizacja na LinkedIn – ewolucja LinkedIn w bardziej społecznie interaktywną platformę wskazuje na zmianę w kierunku personalizacji. Użytkownicy są zachęcani do autentycznego zaangażowania, co oznacza odejście od surowych treści zawodowych. Ten trend wymaga odświeżonego podejścia do używania LinkedIn, aby wykorzystać jego rosnące znaczenie. Jak widać krajobraz social mediów w 2024 roku obiecuje ewolucję i innowacje, zmuszając twórców treści i marki do ponownego przemyślenia swoich strategii. Współdziałanie między e-commerce, postępem technologicznym, a także renesans pewnych platform, zdefiniują zaangażowanie, sposób generowania treści i interakcje między marką a konsumentem w cyfrowej rzeczywistości.

E-marketing na targach

Udział w targach stanowi jedną z kluczowych pozycji w budżetach marketingowych. To inwestycja czasu, pieniędzy i wysiłku, która wymaga strategicznego podejścia. Co istotne, działania związane ze stacjonarnym uczestnictwem w targach mogą odgrywać również istotną rolę w strategii e-marketingowej. Jeśli zostanie ona dobrze zaplanowana, przyniesie korzyści zarówno w krótkim okresie, jak i przez wiele miesięcy, a nawet lat po zakończeniu wydarzenia. Pozwólcie, że podzielę się z Wami jak przygotowywany i realizowany jest plan efektywnego uczestnictwa Polski w takich imprezach, jak IMEX we Frankfurcie czy IBTM World w Barcelonie.

Najpierw określane są cele, które mają zostać osiągnięte w kanałach własnych oraz innych podmiotów obecnych na targach – organizatorów, mediów, influencerów, liderów opinii czy partnerów. Efektem powinna być jak największa liczba pozytywnych publikacji w różnej formie – tekstów, artykułów, postów na social media, zdjęć, wideo oraz wzmianek w targowych gazetkach.

Z narastającą intensywnością komunikowane jest uczestnictwo w targach, nawiązywanie do ich tematu przewodniego. Istotne są działania „przed” w postaci dystrybucji informacji prasowych, publikacji na portalu online targów, zapowiedzi uczestnictwa w formie grafik z promocją partnerów etc. Przygotowywana jest landing page (np. https://meetings.poland.travel/lets-talk-business). Większość postów w social mediach można zaplanować z wyprzedzeniem, przed publikacją może być potrzebna jedynie drobna modyfikacja oraz dodanie zdjęć i filmów. W ten sam sposób da się przygotować informacje prasowe. 

Niezwykle istotny jest dzień przed rozpoczęciem targów. Wymaga odbioru stoiska, można też po raz pierwszy podzielić się jego zdjęciem, zapraszając do odwiedzin. Kolejne dni to już regularne targi – ekscytująca gra, na której wszyscy mogą zyskać. W przypadku Polski aktywności startują godzinę wcześniej, bo rozpoczynają się Muzyczne Poranki z Muzyczną Ambasadorką Basią Giewont. Dobra aranżacja miejsca gdzie występuje artystka z DJ-em jest tym bardziej ważna, że wiele osób się tam zatrzymuje, nagrywa filmy i robi zdjęcia. 

Zanim oficjalnie rozpoczną się targi czeka nas jeszcze wizyta w dziale marketingu ich organizatorów, w tym przywitanie się z osobami z Digital Team, które będą odpowiedzialne za tworzenie contentu. Następnie szybka wizyta u redaktor naczelnej IBTM Daily Show oraz w press roomie, zostawienie tam informacji prasowej i rozmowa z dziennikarzami. Później szybki spacer po hali targowej do pozostałych wydawnictw i ich dziennikarzy. Potem 9:50 i oficjalne zdjęcie na polskim stoisku. Wybija wreszcie 10:00 – czas zacząć umówione spotkania. 

Pamiętajmy też o „selfie”, zdjęciach gości, z rozmów, a na koniec dnia – o podsumowującej galerii na Facebooku. Wszystko z odpowiednimi oznaczeniami, w końcu „Content is King, Distribution is Queen”. Istotna jest też analiza innych publikowanych treści, w tym przeglądanie stories. Warto zapoznać się również z towarzyszącym targom programem edukacyjnym i zaplanowa

 udział w ważnych sesjach. Poza wartością merytoryczną, to dobra okazja do poznania ciekawych osób i zaproszenia ich na stoisko. Na koniec oczywiście ewaluacja i mierzenie rezultatów (m.in. Brand24, analiza postów z określonymi frazami czy hashtagami, czytanie relacji, przeglądanie Daily Show). Pierwsza obserwacja – w tym roku podczas IBTM powstało trzy razy więcej contentu na Instagramie niż na X...

Oprócz „standardowych” obowiązków, wystawcy właśnie tak rozumiem pracę na targach. Dlaczego? Ponieważ to właśnie takie aktywności zachęcają do odwiedzania stoiska, nawiązywania kontaktów, a także tworzenia treści na temat Polski. Pomagają w tym też działania poza stoiskiem, jak np. filmy ze wspólnego występu Basi Giewont z DJ Foxem podczas największych na IBTM happy hours. Kto widział ten wie. Pamiętajmy, że pandemia zmieniła targowy przekaz promocyjny. Należy aktywować uczestników na miejscu, ale pamiętać też o tych, którzy obserwują takie wydarzenia w sieci.

Inteligentne filmy

Wyobraźcie sobie spoty promocyjne generowane przez jedną osobę. Przy biurku, za pomocą tekstu wpisywanego do komputera. Nie potrzebne będą długie dni zdjęciowe, obawa o złe warunki atmosferyczne, wyszukiwanie lokacji, mnóstwo sprzętu, ekipa filmowa, nawet nie trzeba będzie wynajmować aktorów i aktorek. To wszystko umożliwia obserwowany kolejny etap rozwoju sztucznej inteligencji w tworzeniu treści wizualnych. To już się dzieje… 

Od dłuższego czasu piszę o ChatGPT czy generowaniu obrazów z tekstu przy pomocy takich narzędzi, jak MidJourney lub DALL-E. Tworzenie filmów z tekstów jest jednak dla mnie największą rewolucją, która wywróci świat marketingu i kultury do góry nogami. Z jednej strony już istniejące możliwości powodują zachwyt, z drugiej obserwując dynamiczny rozwój jakości tworzonych filmów pojawiają się obawy związane z potencjalnymi nadużyciami tej technologii.

Technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję umożliwiają nie tylko tworzenie filmów od zera, ale także modyfikację istniejących treści. Przykładowo „Video to Video” pozwala na zmianę stylu, kolorów i innych parametrów filmów. „Image to Video” ożywia z kolei statyczne obrazy i zdjęcia, podczas gdy „Text to Image” pozwala na generowanie filmów na podstawie samego tekstu.

Jednym z czołowych narzędzi w tej dziedzinie jest Runway. To jak OpenAI ChatGPT dla tworzenia tekstów oraz Midjurney dla kreacji obrazów. Twórcy tej platformy rozpoczęli prace nad rozwojem możliwości tworzenia wizualnej treści właśnie do „Video to Video” (Gen-1). W marcu 2023 roku Runway wypuściło Gen-2 Model, ogłaszając to jako przełom. „Storytelling is about to change again, but this time without camera” – to słowa, które podkreślają znaczenie tej innowacji. Twórcy zapewniają, że praktycznie cokolwiek, co możemy sobie wyobrazić Gen-2 Model jest w stanie wygenerować („If you can imagine it, you can generate it”). Obecnie możliwe jest tworzenie filmów z samego tekstu.

Runway to nie tylko platforma wykorzystująca sztuczną inteligencję, ale także organizator festiwalu filmów przez nią stworzonych, znanego jako AI Film Festival (AIFF). Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w tym roku, zachęcam do obejrzenia nagrodzonych prac. Obecnie przyjmowane są zgłoszenia do kolejnej, zaplanowanej na marzec 2024 roku w Nowym Jorku.

Nie można również zapomnieć o Canva – znanym narzędziu dla twórców, które ogłosiło współpracę z Runway. Dzięki temu, od października 2023 roku, użytkownicy płatnych kont mogą tworzyć krótkie filmy na podstawie wprowadzonego tekstu w ramach Magic Studio – pakietu narzędzi AI do edycji grafiki i wideo.

Ale to nie wszystko. Poza Runway i Canvą istnieją także inne narzędzia, które zasługują na uwagę. Jednym z nich jest bez wątpienia HeyGen, promujący się hasłem „No Camera? No Crew? No Problem!”. Wersja 4.0 tego narzędzia pozwala na tworzenie filmów z istniejącymi na platformie lub wygenerowanymi awatarami AI. Wystarczy wybrać awatara, dodać tekst do przeczytania, a w ciągu kilku minut zostanie wygenerowany film z lektorem. Istnieje również możliwość zmiany języka wypowiedzi, w tym także na język polski. Inne narzędzia, takie jak Deepbrain AI i Synthesia, oferują podobne funkcje.

Warto zaznaczyć, że wiele ze wspomnianych platform nadal znajduje się w fazie rozwoju i oferuje darmowe wersje lub darmowe okresy próbne, więc to doskonały moment, aby je przetestować i odkryć, jakie niesamowite możliwości zapewniają twórcom treści wizualnych.

W mijającym roku widzieliśmy pojawienie się nowych zawodów, takich jak m.in. Prompt Engineer. Czy w przyszłym możemy spodziewać się poszukiwania specjalistów i profesji, takich jak AI Film Producer czy AI Filmmaker? Ten rozwój kreacji treści może być fascynujący, ale może również budzić obawy. Jakie będą tego konsekwencje dla przemysłu filmowego i kultury? Pozostaje czekać i obserwować, co przyniesie przyszłość, ale również nie zostawać w tyle i samemu testować, jakie możliwości w marketingu przynosi dzisiaj AI. 

Inteligentne obrazy

Po raz pierwszy czytelnicy THINK MICE poznali ChatGPT i OpenAI w artykule ze stycznia br. („Czy warto zainteresować się ChatGPT?”). Od tego czasu wiele się wydarzyło. ChatGPT został m.in. zintegrowany z przeglądarką Microsoft Bing, zapowiedziano też, że będzie korzystał z treści powstałych po 21 września 2021 roku, bez potrzeby używania specjalnych wtyczek. Obecnie bezpłatnie można używać wersji 3.5, najnowsza 4.0 jest płatna. To jednak nie koniec nowości ze świata AI.

Tym razem chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat generowania obrazów z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Z początkiem października br. OpenAI uruchomiło DALL·E 3 – kolejną wersję generatora obrazów z tekstu, którą można za darmo wypróbować na stronie http://bing.com/create. Po pierwszych testach i uzyskiwanych efektach wizualnych można powiedzieć, że trzecia generacja DALL·E 3 ma szansę stać się głównym konkurentem MidJourney.

Od sierpnia 2022 roku platforma MidJourney utrzymuje pozycję lidera i jest synonimem terminu „text to image” – czyli generowania obrazów na podstawie tekstu przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Model MidJourney V5, który wszedł na rynek 15 marca br., zaprezentował niesamowity postęp w tworzeniu dokładniejszych i bardziej realistycznych obrazów. Ostatnia wersja 5.2, została opublikowana w czerwcu.

Jak to działa? Na podstawie tekstu wprowadzanego przez użytkownika (tzw. „promptu”) w języku angielskim, system tworzy obrazy. Zrozumienie sposobu komunikacji z AI jest kluczowe dla osiągnięcia zadowalających efektów. Na początek wystarczy rozpocząć od poleceń takich jak „/imagine” lub „/blend” i w miarę precyzyjnie opisać swoje oczekiwania. Metodą prób i błędów można nauczyć się uzyskiwać ciekawe efekty, ale warto znać kilka zasad. Należy również dodać kontekst, określić otoczenie, punkt widzenia, format, światło lub nawet poprosić o odwzorowanie konkretnego aparatu fotograficznego czy obiektywu.

Pewnym wyzwaniem dla początkujących użytkowników jest potrzeba posiadania konta na Discord. Korzystanie z MidJourney wiąże się z koniecznością posiadania profilu na tej  platformie (nie istnieje oddzielna strona internetowa ani aplikacja). Pod tym względem narzędzie DALL·E 3 może być bardziej przyjazne dla początkujących i bardziej intuicyjne w obsłudze. Gdy Midjourney został uruchomiony po raz pierwszy, każdy mógł stworzyć 25 obrazów za darmo. Teraz jest płatny (min. 10 dolarów miesięcznie).

Również inne firmy rozwijają narzędzia do generowania obrazów. Firefly, model sztucznej inteligencji Adobe, wprowadzono do popularnych aplikacji i programów graficznych, takich jak Adobe Illustrator i Adobe Photoshop. Graficy mogą korzystać z takich funkcji jak „Text to image”, „Text to pattern”, „Sketch to image”, „Extend image”, „Generative Fill” i „Generative Recolor”. Z tyłu nie pozostają Stable Diffusion, Canva, nawet Paint ma się doczekać funkcjonalności AI.

Ciekawą aplikacją, którą warto wypróbować jest Retrato. Pozwala ona na generowanie profesjonalnych portretów na podstawie 20-30 selfie. W tworzeniu zdjęć produktów przydatne są jeszcze Pebblely.com, Flair.ai i Booth.ai.

Pierwsze kampanie marketingowe wykorzystujące obrazy generowane przez sztuczną inteligencję pojawiły się już w Polsce (wśród nich Storytel, HalfPrice oraz „Ja w przyszłości. Powered by AI & ING”). Również w branży turystycznej można zauważyć próby wykorzystania sztucznej inteligencji m.in. w kampaniach promujących destynacje. Przykładem mogą być Jordan Tourism Board (kampania #ExperienceJordAIn), Visit Denmark (gdzie Chat GPT stworzył teksty postaciom takim jak Mona Lisa, Van Gogh czy Statua Wolności, zachęcające do odwiedzenia Danii), Vienna Tourist Board (kampania UnArtificial Art, promująca ponad 100 muzeów) czy włoska kampania Open to Wonder, w ramach której stworzono wirtualną influencerkę – współczesną wersję Venus z obrazu Sandro Botticellego (@venereitalia23). Z kolei w kampanii „Lithuania – an experience to share” wykorzystano obrazy generowane przez MidJourney.

Możliwość tworzenia obrazów z tekstu otwiera nowe perspektywy w tworzeniu kampanii reklamowych i kreowaniu treści wizualnych. Przykłady z Polski i ze świata dowodzą, że AI może odgrywać kluczową rolę w takich strategiach.

 

Poland. More than you expected

Kolejny artykuł w sekcji blogerskiej piszę tuż po zakończeniu jubileuszowego, 10. THINK MICE Mashup Meetings w historycznym Hotelu Bellotto. Rok temu byłem na Mashupie w NYX Hotel Warsaw, pomyślałem więc, że warto krótko podsumowa minione 12 miesięcy. 

W październiku ub.r. rozpocząłem pracę w Poland Convention Bureau POT. Nasz zespół stawia sobie ambitne cele. Organizacja i współorganizacja wydarzeń, promocja Polski na rynkach międzynarodowych, wsparcie dla branży, kolejna edycja AKP, program rekomendacji dla polskich convention bureaux, PCO i ITC, Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce, intensyfikacja działań w internecie – to tylko niektóre z aktywności. Są jeszcze nowe projekty, m.in. Laboratorium Twórców. Przed nami Spotlight on Poland, IMEX America i IBTM World, oraz dedykowana branży MICE kampania marketingowa „Poland. More than you expected”. 

To wszystko następuje w kluczowym dla polskiego przemysłu spotkań czasie. Początek zeszłego roku zaskoczył nas wojną w Ukrainie. Obawy o turystykę, szczególnie o planowane wydarzenia, początkowo okazały się słuszne. Anulacje przyjazdów i niektórych spotkań były faktem. Na szczęście udało się utrzymać i z sukcesem zorganizować tak ważne konferencje, jak UFI w Poznaniu i 61. kongres ICCA w Krakowie. Otwartość i bezkompromisowa pomoc Polski dla Ukrainy nie mogły zostać też niezauważone przez globalne media. Dwukrotna wizyta prezydenta Bidena w Polsce, kluczowa rola Rzeszowa we wsparciu naszego sąsiada, informacje o inwestycjach, relacje… 

Liczne filmy na YouTube pokazują wręcz fascynację Polską. Powstaje wiele materiałów o naszym kraju, jego roli, zmianach jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 30 lat. Mówi się o nas, jako o miejscu wartym odwiedzenia, dzięki historii, kulturze, gościnności, bezpieczeństwie, dobrym cenom i jedzeniu. Przekaz w większości jest bardzo pozytywny, osiąga miliony wyświetleń. Treści tworzone są m.in. na kanałach o ekonomii i geopolityce, takich jak Caspian Report (Poland is a powerhouse in the making) czy TDLR News (Is Poland Becoming a Major European Superpower?). Brytyjczycy dziwią się, że jeśli trendy gospodarcze nie ulegną zmianie, to do końca dekady PKB przypadający na jednego mieszkańca będzie w Polsce wyższy niż w Wielkiej Brytanii. Chociaż trudno w to uwierzyć, przynajmniej statystycznie, Polacy będą żyli na poziomie wyższym niż Brytyjczycy.

Warto zwrócić też uwagę na rozwijający się sektor nowych technologii, który przyciąga inwestorów i specjalistów z różnych dziedzin, w tym z IT. Sytuacja geopolityczna i zmiany w łańcuchu dostaw z Azji powodują szereg inwestycji. Jedne z ostatnio realizowanych i zapowiadanych to Microsoft, Google, NVIDIA, Dell etc. W czerwcu głośno zrobiło się o największej inwestycji zagranicznej w historii Polski – za 4,6 mld dolarów Intel zbuduje nowy zakład integracji i testowania półprzewodników koło Wrocławia (w Polsce działa ok. 3 tys. startupów i ponad 100 inkubatorów i akceleratorów tych biznesów). To wszystko w znaczący sposób zmienia wizerunek naszego kraju. Mamy też szansę stać się atrakcyjnym miejscem dla organizacji nowych wydarzeń związanych z technologiami, takich jak konferencje, kongresy, eventy korporacyjne, hackathony, wydarzenia e-sportowe (w tym znany już Intel Extreme Masters ESL Katowice). Mamy wyjątkowe venues, unikat na skalę Europy to Kinguin Esports Performance Center w Warszawie. Jeśli nadal nie jesteście przekonani o pozytywnych zmianach, polecam obejrzeć dwa filmy Dominika Andrzejczuka: „Why I left California for Warsaw, Poland” i „Polska będzie potęgą technologiczną”.

A może to zbyt optymistyczne spojrzenie? Po latach życia na emigracji moja perspektywa jest jednak nieco inna... Także dzięki rozmowom z obcokrajowcami, którzy dostrzegają więcej niż my, tu na miejscu. Pomimo trudnych czasów Polska wysyła szereg sygnałów, że jest wartym rozważenia krajem do prowadzenia biznesu, a co za tym idzie, do przyjazdów turystów oraz organizacji wydarzeń, których uczestnicy mogą osobiście doświadczyć procesu transformacji naszego kraju. To uniwersalna i inspirująca historia. Po prostu „Poland. More than you expected”.

Zdobywaj wiedzę i buduj sieć kontaktów

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale też stażów dla studentów. W lipcu miałem okazję poznać dwie osoby, które uczestniczyły w programie praktyk w Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). W czerwcu, także w siedzibie POT, wspólnie z Anetą Książek prowadziliśmy poza tym szkolenie dla studentów w ramach programu SITE Young Leaders na temat turystyki biznesowej, rozwoju i zdobywania doświadczeń w branży MICE oraz roli LinkedIn w budowaniu sieci kontaktów i wizerunku profesjonalisty.

Spotkania z młodszymi koleżankami i kolegami pokazują, że wiele w nich entuzjazmu, chęci zdobywania wiedzy, ale też trochę innego postrzegania świata i priorytetów. Wiele pisze się o tym, jakie jest wchodzące na rynek pracy pokolenie Z, również w branży turystycznej. Moje doświadczenia są pozytywne, wszystkie pokolenia mogą czerpać korzyści z codziennej pracy i ze współpracy przy różnych projektach. Zadaję sobie tylko pytanie czy to „nowe” pokolenie ma łatwiej czy trudniej, rozpoczynając drogę zawodową właśnie teraz? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, na pewno ma inaczej.

Wracam też myślami do początków mojej kariery – najpierw w sieci hotelowej Orbis, a następnie Accor. Jeśli miałbym coś doradzić rozpoczynającym pracę, to na pewno zachęcałbym do rozwijania różnych umiejętności i zdobywania wiedzy na temat branży. Dzisiaj media społecznościowe pozwalają nie tylko obserwować nowości z tematów, które nas interesują, ale i budować sieć kontaktów zawodowych. Szczególnie przydatny jest pod tym względem LinkedIn (o czym pisałem w jednym z poprzednich tekstów). Dlatego już na starcie, warto stworzyć tam profesjonalny profil osobisty.

Lata temu, gdy mieszkałem i pracowałem w Gdańsku, w marketingu miejsc szczególnie interesowała mnie możliwość poznawania ekspertów z zagranicy i rozmów z nimi. W pamięci utkwił mi projekt edukacyjny Trójmiejska Akademia Organizatora Spotkań Biznesowych (TAOSB), realizowany przez Gdańsk Convention Bureau. W ten sposób poznałem Davida Beniteza, wtedy pracującego dla Reed Exhibitions, Bente Holm z Norway Convention Bureau, Roba Davidsona, Henrika von Arnolda ze Szwecji, Lindę Pereirę z Portugalii, Toma Hultona z IMEX, Ulrikę von Arnold z Vienna Convention Bureau i wielu innych. Chłonąłem ich wypowiedzi i treści prezentacji. Jak konkurować o międzynarodowe kongresy, jaką rolę pełnią convention bureaux, dlaczego praca event plannera, to jeden z najbardziej stresogennych zawodów, jakie są trendy w przemyśle spotkań i jak promować kraj (na przykładzie słynnej kampanii Norway Convention Bureau) – to tylko niektóre przykłady. Czekałem na koniec szkoleń, aby móc porozmawiać z każdym z ekspertów indywidualnie. Świetnym ice breakerem był dla mnie Twitter, gdzie zaczynałem konwersację, jeszcze przed przyjazdem tych osób do Polski. Potem wystarczyło podejść, aby usłyszeć – A! To Ty! Znamy się już z Twittera! (dziś powinienem napisać „poznaliśmy się na X”).

Nigdy nie wiadomo, jak takie spotkania zaowocują w przyszłości. W moim przypadku, z jedną z wymienionych powyżej osób, pracowałem później w Londynie, z innymi miałem okazję współpracować przy innych projektach.

W zeszłym roku cieszyliśmy się z organizacji 61. kongresu ICCA w Krakowie. Przy okazji warto wspomnieć, że po raz pierwszy swoje wydarzenie w Polsce ICCA zorganizowało w Gdańsku. Było to ICCA RSMP w 2011 roku. Jako uczestnik mogłem przez kilka dni uczestniczyć w sesjach edukacyjnych i towarzyszących tej imprezie wydarzeniach. To była okazja do poznania niemal całego ówczesnego zespołu ICCA z Martinem Sirkiem na czele czy Mathijsem Vleemingiem, odpowiedzialnym na marketing internetowy. Nie zabrakło też takich innowatorów, jak Ruud Janssen. Dla wielu z nich przyjazd do Gdańska był pierwszą wizytą w Polsce, a czasami nawet w Europie.

W tym roku Gdańsk znowu będzie miejscem niezwykłego wydarzenia edukacyjnego dla naszej branży. Pod koniec sierpnia w hotelu ARCHE Dwór Uphagena odbędzie się City DNA Summer School, organizowany przez City Destination Alliance – z równie świetnymi prelegentami oraz sesjami edukacyjnymi. Mam nadzieję, że młodzi ludzie przy okazji zdobywania wiedzy poznają też dobrze moje rodzinne miasto. Jestem przekonany, że zespół Gdańsk Convention Bureau pokaże im najciekawsze miejsca i – podobnie jak uczestnicy innych wydarzeń – wszyscy będą zachwyceni.

Najlepszy IMEX w historii

To były najlepsze targi IMEX we Frankfurcie, w których brałem udział. Z wielu powodów, również osobistych. Podzielę się z Wami kilkoma.

Nowy system – zanim jeszcze targi się zaczęły, poznawaliśmy je od strony technicznej. IMEX wprowadził nowy system dla wystawców, obejmujący m.in. rejestrację partnerów na stoisku, budowanie profilu osobistego czy profilu convention bureau. Wielu osobom sprawiało to trudności. Mnie również zajęło trochę czasu poznanie jego funkcjonalności, a potem wsparcie partnerów Poland Convention Bureau. Obsługa strony IMEX przypomina trochę Facebooka – podobnie można się na niej przełączać z trybu prywatnego na firmowy. Z punktu widzenia twórcy treści nowy profil daje jednak wiele możliwości dzielenia się treściami (informacje prasowe, wpis na blogu etc.). To ciekawe doświadczenie.

Pierwsze wrażenie – dzień przed targami pojechaliśmy do Messe Frankfurt. Celem był odbiór stoiska narodowego oraz ustalenie ostatnich szczegółów z konstruktorami i wszystkimi zaangażowanymi w jego obsługę. Uwielbiam ten moment, gdy można wejść na halę, kiedy targi dosłownie się budują. Widać wtedy ogrom pracy włożonej w przygotowanie tego wydarzenia.

Design – przed wyjściem z terenu targów, poszedłem jeszcze z hali 8 (gdzie były stoiska) do hali 9, w której usytuowano m.in. Hosted Buyer Lounge, strefę food trucków oraz miejsca na sesje edukacyjne. Wszystko pięknie zaprojektowane, atrakcyjne, przyciągające uwagę. Nie mogłem się oprzeć i musiałem opublikować pierwsze zdjęcia na Twitterze, chwaląc IMEX za świeże pomysły.

Nowe logo i identyfikacja wizualna – we Frankfurcie nastąpiła premiera nowej identyfikacji wizualnej IMEX. Tuż przed rozpoczęciem targów zaczęto odsłaniać nowe logo oraz pozostałe elementy, w różnych przestrzeniach Messe Frankfurt. W oczy rzucały się wielkie litery stojące w galerii. A za nimi… zdjęcia Warszawy, Łodzi oraz „polskie” schody.

Targi wróciły – w tym roku targi powróciły do stanu sprzed pandemii. Pojawili się na nich wszyscy istotni gracze przemysłu spotkań, wszystkie ważne destynacje. Nie zabrakło rozmów biznesowych, networkingu i edukacji.  

Social media – digital team IMEX poszedł na całość. Chylę czoła przed jakością tworzonego przez nich kontentu, przed kreatywnością oraz poczuciem humoru Cariny Bauer i Suzanne Medcalf Mulligan. Jeśli nie widzieliście, koniecznie obejrzyjcie rolki na Instagramie IMEX Group. To odróżnia IMEX od podobnych wydarzeń tego typu – atmosfera i poczucie społeczności. Budują to również takie wydarzenia, jak #IMEXrun oraz hasztagi – poza oficjalnym – #IMEX23, też takie jak #IMEXperience, #IMEXcited, ostatniego dnia odczułem, co oznacza #IMEXhausted.  

Spotkania i networking – targi mają dla mnie aspekt sprzedażowy. Odbyłem wiele spotkań z buyersami i innymi potencjalnymi kontrahentami. Na szczególną uwagę zasługują rozmowy z przedstawicielami USA, którzy badali potencjał Polski ze względu na inwestycje amerykańskich firm IT w naszym kraju. To wielka szansa dla polskich organizatorów.

Nowa perspektywa – na koniec bardziej osobiste spostrzeżenie. Po raz pierwszy na IMEX na moim badgu pojawił się napis „Exhibitor Poland Convention Bureau” i ribbon „ICCA Member”. Uczestniczenie w targach jako wystawca, to zupełnie inna perspektywa w porównaniu z moimi poprzednimi doświadczeniami (B2B influencer, dziennikarz, odwiedzający). Praca polskiej drużyny, liczne spotkania, wizyty w centrum prasowym, inne obowiązki i cele. Po targach praca się nie kończyła – trzeba było zająć się social mediami i dostarczyć galerię zdjęć. Najlepszym początkiem każdego dnia były Muzyczne Poranki, czyli roznosząca się w galerii muzyka i śpiew Basi Giewont, a na koniec środy muzyczny happy hour na stoisku z Brianem Allanem i napisaną przez niego piosenką „Let's Talk Business”.

Czy wszystko wyszło zgodnie z planem? Tak. Udało się też m.in. dokonać międzynarodowej inauguracji edukacyjnego projektu Laboratorium Twórców #eventprofsLAB, czyli  prowadziłem warsztaty fotografii mobilnej. Nowa identyfikacja wizualna IMEX, polskie akcenty oraz przestrzeń targowa były idealnym miejscem na ten warsztat dla profesjonalistów branży MICE. Dziękuję IMEX!

Jak na LinkedIn stworzyć idealny post z wydarzenia?

Z planowaniem udziału w wydarzeniach biznesowych często wiążą się także przygotowania dotyczące publikowania odpowiednich postów w mediach społecznościowych. Dzięki temu możemy dostarczyć użytkownikom z naszej sieci kontaktów ciekawą wartość dodaną. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek pomagających stworzyć idealny post z wydarzenia na LinkedIn. Taki, który przyciągnie uwagę i zainteresuje odbiorców.

1.    Przygotowanie przed wydarzeniem. Jeszcze przed wydarzeniem warto przejrzeć jego agendę oraz listę prelegentów, aby zorientować się, jakie tematy będą przez nich poruszane. To pomoże zidentyfikować kluczowe wnioski, którymi możemy podzielić się w poście. Należy też sprawdzić profile mediów społecznościowych organizatora imprezy, zapoznać się z udostępnianymi przez niego treściami i stosowanymi hasztagami.

Pomyśl także o tym, co chcesz osiągnąć, uczestnicząc w wydarzeniu. Chcesz nawiązać kontakty z innymi specjalistami? Dowiedzieć się czegoś o najnowszych trendach w swojej branży? Jakiego rodzaju treści masz zamiar tworzyć – teksty, zdjęcia czy może filmy? Ustalenie jasnych celów pomoże skoncentrować się na tym, co ważne. Spójrz na kalendarz i przygotuj harmonogram, obejmujący sesje, na których chcesz się pojawić, osoby, z którymi chcesz się spotkać oraz aktywności, w których weźmiesz udział. Na końcu oczywiście sprzęt – smartfon, iPad lub laptop, słuchawki, ładowarka, powerbank, aplikacje, a nawet tradycyjne notesy i długopisy. Wszystko to może się przydać.

2.    Dziel się interesującymi informacjami i liczbami. Udział w wydarzeniu może dostarczyć wielu wartościowych spostrzeżeń. Dzielenie się interesującymi faktami lub cytatami z paneli dyskusyjnych czy prezentacji, to z pewnością dobry pomysł. Dlatego zapamiętaj kluczowe punkty i cytaty, które możesz uwzględnić w poście. Upewnij się, że podajesz ich autora lub źródło informacji. Cytuj ekspertów i panelistów – to zawsze wygląda świetnie i dostarcza wartości społeczności. Jeśli wydarzenie obejmuje prezentacje lub dyskusje na konkretny temat, zwróć uwagę na wszelkie istotne dane i statystyki.
 
3.    Dodawaj zdjęcia. Materiały wizualne mogą pomóc w przyciągnięciu uwagi oraz sprawić, że post będzie bardziej interesujący i angażujący. Postaraj się wybrać zdjęcia związane z tematem postu (np. zdjęcia grupowe, zdjęcie ekspertów na scenie lub selfie z innymi uczestnikami i prelegentami). Jeśli uczestniczysz w prezentacji lub w panelu dyskusyjnym podziel się zdjęciami slajdów.

4.    Unikalna wartość. Dzieląc się postem z eventu, ważne, aby dodać do niego swoją perspektywę. Nie powtarzaj tylko informacji, które zdobyłeś, ale podziel się opiniami i emocjami na temat tego, co się wydarzyło. Włączenie własnej perspektywy sprawi, że Twój post będzie bardziej angażujący i autentyczny. Np. jeśli uczestniczyłeś w dyskusji panelowej na temat przyszłości branży spotkań, nie podsumowuj jedynie tego, co powiedzieli eksperci. Jeśli odkryłeś nowe narzędzie lub strategię, która może przynieść korzyści innym, podziel się tym. Dodanie unikalnej wartości pomoże się wyróżnić spośród innych uczestników wydarzenia, którzy mogą udostępniać podobne informacje.

5.    Odpowiednie hasztagi i oznaczone osoby. Dodaj 3-5 hasztagów do postu. Może to być hasztag wydarzenia (np. #IMEX23, #IBTM), hasztag branżowy (np. #eventprofs, #meetingplanner), Twój własny hasztag i/lub inne hasztagi związane z treścią. Korzystając z odpowiednich hasztagów łatwiej dotrzesz do odbiorców zainteresowanych tematem. LinkedIn może dzięki nim precyzyjniej sklasyfikować Twój post i pokazać go osobom śledzącym te hasztagi. Ważne jednak, aby nie przesadzać z ich ilością. Zbyt wiele hasztagów może bowiem sprawić, że post będzie wyglądać jak spam. To samo dotyczy oznaczania osób lub marek.
 
6.    Wezwanie do działania. Dodanie wezwania do działania (Call to Action – CTA) to skuteczny sposób na zaangażowanie publiczności. CTA może być prostym pytaniem, które rozpocznie dyskusję w komentarzach. Np. jeśli post dotyczy nowego trendu w branży, warto zapytać czytelników co o nim myślą lub jakie są ich doświadczenia związane z tym trendem. Zachęcać ich do dzielenia się spostrzeżeniami.

Podsumowując. Dobrze skonstruowany post z interesującą treścią, wzbogaconą zdjęciami lub wideo, czytelnym CTA i odpowiednimi hasztagami może pomóc w zwiększeniu zaangażowania i widoczności na LinkedIn. Pamiętaj, że LinkedIn to profesjonalna platforma do nawiązywania kontaktów, więc zachowaj profesjonalny ton wypowiedzi.

20. urodziny LinkedIn! Co musisz wiedzieć o tej platformie?

LinkedIn obchodzi 20. urodziny – został założony w grudniu 2002 roku, ale uruchomiony w maju 2003 roku. W 2021 roku Microsoft ogłosił, że – za 26,2 mld dolarów – przejmuje ten serwis.

LinkedIn ma ponad 900 mln użytkowników, według danych firmy co sekundę dołączają do niego trzy nowe osoby. To nie tylko platforma dla poszukujących pracy, ale potężne narzędzie do budowania sieci kontaktów zawodowych i promowania biznesu, marki osobistej czy destynacji. Niezależnie od branży LinkedIn może być wartościowym źródłem kontaktów i rozwoju zawodowego. Chociaż jest starszy od Facebooka, w Polsce wciąż cieszy się mniejszą popularnością. Nad Wisłą z tej platformy korzysta ponad 5 mln użytkowników – najwięcej (2,8 mln) to osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia. Oprócz tego 400 tys. firm posiada tam strony firmowe. To dużo czy mało?

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć aktywne korzystanie z LinkedIna. Jeśli jesteś tam nowy lub logujesz się rzadko, oto szybki przegląd tego, co serwis oferuje w 2023 roku: darmowy profil z banerem i zdjęciem profilowym, możliwość stworzenia CV z doświadczeniem zawodowym, umiejętnościami i wykształceniem, zaprezentowania usług i ofert czy podlinkowania do strony www i innych mediów społecznościowych. Dodatkowo LinkedIn umożliwia publikowanie postów, zdjęć, wideo, artykułów, tworzenie ankiet i wydarzeń, a nawet newsletterów. Podobnie jak na Facebooku, profil można prowadzić jako osoba prywatna lub jako stronę firmową (Company Page) czy stronę marki (Showcase Page) w różnych rolach administracyjnych. LinkedIn oferuje też szereg innych funkcjonalności w ramach płatnego LinkedIn Premium czy Sales Navigator, dodatkowo można tam prowadzić targetowane płatne kampanie.

Każdy może zmienić swój prywatny profil na tzw. „profil twórcy”. Ta opcja daje dostęp do dodatkowych narzędzi i funkcji, takich jak wyświetlanie hasztagów na tematy, o których piszesz, pokazywanie liczby obserwujących oraz sugestie nowych kontaktów. Dla twórców posiadających 150 obserwujących dostępne są również inne narzędzia, takie jak wydarzenia audio (LinkedIn Audio Event), transmisje wideo (LinkedIn Live) i publikowanie własnych newsletterów. Na LinkedIn sprawdza się też zasada „90-9-1” – 90 proc. użytkowników jest biernych (tylko czyta treści), 9 proc. tworzy i udostępnia treści od czasu do czasu, a tylko 1 proc. robi to regularnie, stawiając na wysoką jakość postów.

Warto wspomnieć, że gdy na LinkedIn nawiązuje się nowy kontakt, taka osoba automatycznie staje się obserwującą profil. W przeciwności do Instagrama, serwis nie jest przesycony twórcami, dlatego łatwiej zdobywać tam nowych obserwujących. Poza tym każdorazowo, gdy polubi się lub skomentuje post innego użytkownika, oryginalny post pojawi się w wiadomościach obserwujących. To działa też w drugą stronę – gdy inni polubią Twoje posty, możesz do nich dotrzeć, poszerzając tym samym zasięg swojego wpływu.

Istnieją trzy sposoby na bezpośrednie wysyłanie wiadomości do innych użytkowników. Pierwszy to przesłanie zaproszenia do połączenia z wiadomością, w której się przedstawiamy. Drugi to poproszenie o połączenie, po jego zaakceptowaniu można wysłać wiadomość. Trzeci sposób to płatna usługa umożliwiająca wysyłanie kilku wiadomości na skrzynkę pocztową powiązaną z profilem dowolnej osoby. Po zaakceptowaniu zaproszenia odradzam wysyłanie ofert – zamiast tego warto budować swój wizerunek eksperta, publikując wartościowe treści, aktywnie uczestnicząc w dyskusjach lub obserwując hasztagi.

Jakie zatem treści publikować? Popularniejsze bywają posty ze zdjęciami osób, ale nie ma reguły co spodoba się odbiorcom i jaki post udostępni szerszemu gronu algorytm platformy. Co ważne, im szybciej nastąpią reakcje pod postem (lajki, komentarze, udostępnienia) tym większa szansa na duże zasięgi. Istnieje wiele mitów na temat tego,
co działa i czego nie wolno robić na LinkedIn, ale to temat na osobny artykuł. Warto eksperymentować.

WebChatGPT i AIPRM for ChatGPT nowe narzędzia do pracy ze sztuczną inteligencją

Od czasu mojego artykułu o ChatGPT informacje o sztucznej inteligencji często pojawiały się też w mediach głównego nurtu. Mówi się o wielkiej rewolucji w świecie technologii, a temat budzi wiele kontrowersji. To szansa czy zagrożenie? Już dziś można powiedzieć, że sztuczna inteligencja dokonuje zmian w naszym życiu i pracy. Z jednej strony jesteśmy straszeni tym, że pewne zawody znikną, z drugiej roztaczane są pozytywne wizje, jak bardzo nasza codzienność stanie się lepsza. Osobom pracującym w marketingu z pewnością nie wolno ignorować takich doniesień. Jeśli nie skorzystają z tych rozwiązań, zrobi to za nich ktoś inny.

Udostępniony w listopadzie ub.r. ChatGPT ciągle się rozwija. Tuż po opublikowaniu styczniowego numeru THINK MICE z artykułem „Czy wato zainteresować się ChatGPT” odkryłem dodatek do przeglądarki Chrome, eliminujący jeden z większych minusów ChatGPT, czyli podawanie odpowiedzi na postawie danych dostępnych do roku 2021. WebChatGPT podłącza czat stworzony przez OpenAI, do aktualnych informacji znajdujących się w internecie. Odpowiedź na zapytanie jest więc wzbogacona o najnowsze dane pochodzące ze stron www. Podane są też źródła wykorzystane do jej przygotowania. To przydatne narządzie, biorąc pod uwagę przypadki, w których ChatGPT przygotowywał odpowiedzi bez posiadania odpowiednich zasobów. WebChatGPT może wyeliminować tę przypadłość, ale i tak warto otrzymywane informacje przyjmować z ograniczoną dozą ufności.

Aby wykorzystać pełen potencjał sztucznej inteligencji trzeba nauczyć się ją „obsługiwać”. Pamiętajmy, że ChatGPT jest czatem i prowadzimy z nim rozmowę. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki z tego narzędzia ważne jest zatem zadanie mu jak najbardziej precyzyjnych pytań. Im więcej danych ChatGPT posiądzie na początku rozmowy, tym bardziej trafne będą bowiem jego odpowiedzi. Pomocne są w tym tzw. prompts, które po polsku moglibyśmy nazwać sprecyzowanymi pytaniami, poleceniami lub szablonami pytań. To krótkie zdania lub słowa, dzięki którym użytkownicy mogą łatwiej kontrolować temat i kierunek rozmowy z ChatGPT, który będzie w stanie dostarczyć bardziej konkretnych odpowiedzi.

Takie polecenia (metodą prób i błędów) można tworzyć samemu lub może w tym pomóc rozszerzenie AIPRM for ChatGPT dla przeglądarki Chrome. Po jego zainstalowaniu na ekranie z otwartą stroną ChatGPT pojawi się zakładka z nowymi opcjami. AIPRM for ChatGPT oferuje wiele gotowych i przydatnych szablonów, pomagających w tworzeniu treści przez OpenAI. Wśród tysięcy opcji znajdują się takie polecenia, jak: napisanie zoptymalizowanego pod SEO artykułu zawierającego FAQ, stworzenie skryptu do filmu na YouTube, kalendarza postów do mediów społecznościowych, dostosowanych opisów produktów w sklepie internetowym, polecenia do stworzenia obrazów w Midjourney w określonych stylach, pomysły i tytuły artykułów na bloga i wiele innych. Dzięki jednemu kliknięciu wtyczka pozwala na wygenerowanie precyzyjnego polecenia, bez konieczności pisania długich i skomplikowanych dyspozycji.

Na koniec chciałem wspomnieć jeszcze o jednym ciekawym dodatku do Chrome. ChatGPT for Google, bo o nim mowa, dodaje odpowiedzi z bota OpenAI obok odpowiedzi pojawiających się w wyszukiwarce Google. Dzięki temu w prawej kolumnie, obok standardowych wyników wyszukiwania, pojawiają się treści przygotowywane przez ChatGPT. I znowu – im pytanie będzie bardziej precyzyjne, tym odpowiedzi od Google’a i czatbota powinny być dokładniejsze. Przy okazji warto nadmienić, że Google pracuje nad własnym czatbotem (Projekt Bard), z kolei w lutym Microsoft podpiął ChatGPT pod wyszukiwarkę Bing. Trwa więc wyścig spółki Alphabet (Google) oraz Microsoft (Bing i OpenAI). Jak mawia współczesny polski klasyk z YouTube – „Historia dzieje się na naszych oczach…”.

ChatGPT to niejedyne narzędzie korzystające ze sztucznej inteligencji. Codziennie pojawiają się nowe. W kolejnym artykule postaram się o nich napisać – przynajmniej o tych przydatnych w marketingu i przemyśle spotkań.

Nowe convention bureaux w Polsce

Artykuł ten piszę w szczególnym momencie, gdyż właśnie zostało zainaugurowane nowe convention bureau w Polsce – Silesia Convention Bureau. Już na starcie widać duże wsparcie i wielu zaangażowanych konsorcjantów. To jedno z pierwszych takich biur powołanych i zarządzanych przez regionalną organizację turystyczną. Posiada ważnych partnerów z województwa śląskiego i zaczęło intensywne działania w marketingu online.

Podczas pandemii miałem okazję współpracować ze Spain Convention Bureau oraz regionalnymi i miejskimi convention z Hiszpanii przy organizacji i promocji wirtualnego wydarzenia dla przedstawicieli stowarzyszeń z Brukseli. Zainteresowała mnie wtedy sieć tych biur w Hiszpanii. W kraju niewiele większym od Polski istnieje aż 57 biur kongresów i spotkań. W samej Katalonii jest ich 12 – Catalunya CvB, Barcelona, Costa Daurada, Sitges, Lleida, Tarragona, Lloret, Baix Llobregat oraz dwa malutkie Aran Natura i Olot/Pyrenees. Interesujący jest podział na dwa odrębne Costa Brava Girona i City Girona. Co więcej, tylko w Barcelona Convention Bureau, aż trzy osoby zajmują się wyłącznie współpracą z krajowymi i międzynarodowymi stowarzyszeniami.
Patrząc na Hiszpanię powstaje pytanie czy także w Polsce więcej regionów nie powinno posiadać własnego convention? Jeśli mają odpowiednią infrastrukturę, znaczący ośrodek akademicki, profesjonalne firmy zajmujące się organizacją wydarzeń, sprawną organizację turystyczną i są dostępne komunikacyjnie, to czemu nie?

Czy Szczecin zasługuje na convention? A Rzeszów? Mimo trudnej sytuacji na wschodzie Rzeszów przeżywa przecież swoje pięć minut. Wizyta prezydenta USA Joe Bidena i odwiedziny w G2 Arenie, zakończone słynnymi zdjęciami przy pizzy, przyciągnęły uwagę. G2A Arena jest też nowym członkiem ICCA.

Czy powstałe w 2019 roku Mazovia Convention Bureau zostanie reaktywowane przez MROT? Czy istnieje wystarczający potencjał na Świętokrzyskie/Kieleckie Biuro Kongresów i Wydarzeń? A co z istniejącymi miejskim convention buraux – czy mają reprezentować również region czy tylko miasto? Czy np. Sopot powinien funkcjonować odrębnie od gdańskiego convention? W końcu to tam znajduje się najbardziej funkcjonalne centrum konferencyjne w Trójmieście, czyli Sheraton Sopot Hotel. Sopot potencjalnie może też przyciągać organizatorów wydarzeń z segmentu premium. Gdyby w Sopocie powstało convention, to wysoce prawdopodobne, że Gdynia również nie pozostałoby w tyle.
Zaznaczmy jednak, że turystyka masowa i przemysł spotkań to dwie różne kwestie. Należy też wspomnieć o zakończeniu działalności Masuria CVB i przeanalizować dlaczego ten projekt nie odniósł sukcesu.

Otóż powołanie convention bureau to wbrew pozorom najłatwiejszy element w całym procesie. Organizacja i utrzymanie takiego biura przyniesie efekty dopiero po wielu latach. Na zrozumienie jak funkcjonuje przemysł spotkań potrzeba czasu, dlatego kluczowa jest tu rola osób tworzących convention i współpraca całej lokalnej branży. Budowanie relacji i zaufania na międzynarodowym rynku wymaga cierpliwości i nakładów finansowych.

W grę wchodzi tworzenie wszystkiego od początku. Nowa strona internetowa, media społecznościowe (zapomnijcie o Facebooku, przeczytajcie artykuł „Dlaczego nasza branża nie ćwierka”), słowem cały marketing. W wielu zagranicznych convention widzę, że nie istnieją osobne profile w social mediach od tych przeznaczonych dla klientrów leisure. To błąd. Mówimy przecież o innej grupie docelowej, treściach i interakcjach.

Strategia rozwoju nowego convention bureau, to też ustalenie ile osób będzie dedykowanych do pracy w takim biurze. Wreszcie trzeba zwrócić uwagę na działania w obszarze CSR, zrównoważonego rozwoju oraz podkreślenie wartości Diversity, Equity i Inclusion. Poza dostępnością komunikacyjną, odpowiednią infrastrukturą i profesjonalną obsługą, waga tych czynników rośnie. Polecam zapoznanie się m.in. z ostatnim IBTM World Trends Report, gdzie sporo napisano na ten temat.
Czy w Polsce powstaną kolejne convention bureux? Zobaczymy…

Czy warto zainteresować się ChatGPT?

To miał być artykuł o postanowieniach, trendach i planach na 2023 rok. Nie sposób jednak, właśnie teraz, nie napisać o ChatGPT.

O rozwoju ChatGPT wiele osób zaczęło gorąco dyskutować w mediach społecznościowych pod koniec ub.r., zastanawiając się czy ta technologia ma znaczenie. Jak dodam do tego jeszcze jedno pytanie – jak ChatGPT może wpłynąć na branżę wydarzeń i marketing miejsc? Aby znaleźć odpowiedź należy jednak ustalić, o czym tak właściwie mówimy...

Chat GPT (Generative Pre-trained Transformer) został udostępniony w listopadzie 2022 roku i od razu stał się sensacją. Ujmując rzecz prosto – to system sztucznej inteligencji, który może tworzyć tekst i osiągnąć styl odpowiedzi podobny do ludzkiego. Jego twórcą jest firma OpenAI z San Francisco, która zasłynęła m.in. ze stworzenia DALL·E (generującego obrazy z instrukcji tekstowych). Przy okazji ciekawostka, współzałożycielem start-upu OpenAI jest Polak – Wojciech Zaremba z Kluczborka.

Tym, co odróżnia ChatGPT od zwykłego chatbota, jest to, że został on specjalnie przeszkolony, aby rozumieć zawarte w pytaniu ludzkie intencje i udzielać na tej podstawie pomocnych, zgodnych z prawdą odpowiedzi. Dodajmy, że ta sztuczna inteligencja ciągle się uczy – dzięki wykorzystaniu informacji zwrotnych od ludzi (co pomaga jej w określeniu tego, czego oczekują zadając pytanie) oraz ogromnym ilościom danych z internetu, w tym ze źródeł takich jak dyskusje na Reddicie. Wszystko po to, aby pomóc ChatGPT nauczyć się dialogu i osiągnąć ludzki styl reagowania.

Pierwsze komentarze na temat ChatGPT były z jednej strony entuzjastyczne, ale z drugiej alarmujące, bo wieszczące koniec pewnych zawodów. Teoretycznie może prowadzić to do tego, że zastąpieni zostaną dziennikarze, copywriterzy, a wyszukiwarka Google przestanie być potrzebna. Na wszystkie pytania odpowie przecież ChatGPT.

Obecna wersja – GPT-3 – ma aż 175 mld parametrów i została przeszkolona na 570 GB tekstu. Dla porównania, poprzednik – GPT-2 – był ponad sto razy mniejszy i miał 1,5 mld parametrów. Mówi się, że następna wersja GPT (w 2023 roku) będzie wręcz rewolucyjna – GPT-4 może mieć bilion parametrów, a według niektórych raportów nawet więcej. Będzie w stanie odpowiadać na wiadomości, generować treści, tłumaczyć języki i streszczać tekst.

Negatywną stroną tej technologii jest to, że potrafi tworzyć odpowiedzi na podstawie nieistniejących materiałów źródłowych (czego dowiedziono). Nie cała wiedza dostępna jest w internecie, ponadto znajduje się tam wiele nieprawdziwych i negatywnych informacji. Poza tym użytkownicy odkryli, że ChatGPT może udzielać zupełnie nieprawidłowych odpowiedzi, które sprawiają wrażenie właściwych. Dlatego należy patrzeć na tę technologię z pewną dozą nieufności. ChatGPT ma jeszcze kilka innych istotnych niedociągnięć. Przykładowo, w porównaniu z „ludzkim” dziennikarstwem nie myśli krytycznie. Dlatego artykuły, które pisze, wyglądają jak stworzone przez działy PR. Pojawiają się też pytania o przestrzeganie praw autorskich i zagrożenie plagiatami.

Przejdźmy jednak do sedna. Jak skorzystać z ChatGPT w życiu prywatnym i zawodowym? Zachęcam do testów i zabawy na stronie: https://chat.openai.com. Bezpłatnie można tam zadawać pytania, również w języku polskim, np. „dlaczego warto zorganizować konferencję w Warszawie” lub „podaj pięć najlepszych hoteli w Krakowie”.

Odpowiedzi mogą Was zaskoczyć. Ja zadałem m.in. pytanie o to „jakie są ostatnio otwarte hotele w mieście xxx?” (zamiast „xxx” wpisałem oczywiście nazwę konkretnego miasta). Odpowiedź ChatGPT brzmiała: „Niestety nie posiadam aktualnych informacji o ostatnio otwartych hotelach w xxx, ponieważ mój zasięg wiedzy kończy się w roku 2021. Jeśli szukasz aktualnych informacji na ten temat, zalecam sprawdzenie stron internetowych lokalnych wydawców lub skontaktowanie się z biurem turystycznym miasta xxx.” Na szczęście odpowiedź na pytanie „co to jest convention bureau?” była poprawna.

Czy ChatGPT może zastąpić ludzi, a wiele zawodów po prostu zniknie? Moim zdaniem tak się nie stanie, mam nadzieję. Warto jednak śledzić rozwój sztucznej inteligencji i tego, jak będzie wpływać na nasze życie...

PS. Ten artykuł został napisany osobiście. Poza pytaniem o hotele, nie korzystałem z usług ChatGPT.

IBTM w Barcelonie po raz pierwszy i ostatni

Po raz pierwszy, i mam nadzieję ostatni, targi IBTM World odbywały się w tym samym czasie co Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Teoretycznie taka sytuacja miała potencjał marketingowy, ale zapewne ze względu na kontrowersje związane z organizacją Mistrzostw w Katarze, na niemal żadnym narodowym stoisku nie było promocyjnego powiązania, które zwróciłoby uwagę uczestników wydarzenia. Nie znaczy to jednak, że w Fira Barcelona nie dało się dostrzec piłkarskich akcentów – na stoisku Wysp Owczych noszono niebieskie koszulki, a na stoiskach Danii, Chorwacji i Brukseli oglądano mecze tych drużyn trzeciej rundy fazy grupowej. Czasem słychać było też okrzyki kibiców. Ktoś nawet powiedział, że w końcu wykorzystano potencjał kilkuset calowych ekranów, kiedy przez ponad 90 minut wszyscy patrzyli na nie z wypiekami na twarzy. Z jednej strony szkoda, że mecz Polska – Argentyna rozpoczął się dopiero o godz. 20:00, czyli już po zamknięciu targów. Z drugiej może to i lepiej...

W mojej opinii najciekawsze i najbardziej funkcjonalne były w tym roku stoiska Węgier, Japonii, Brazylii i Katalonii. Jak zwykle jestem zauroczony standami Słowenii, Irlandii (miękki zielony dywan przypominający trawę) oraz naszych nadbałtyckich przyjaciół z Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii. Bez wątpienia uwagę przyciągało też ogromne zdjęcia kangura na stoisku Australii i slogan „Don't All Business Events Come with Kangoroos?”.

Tym razem na IBTM zabrakło m.in. Szkocji, wyjątkowo minimalistycznie wyglądało też stoisko MeetEngland. Powróciły za to IBTM Stand Awards i nie dziwię się, że Visit Norway / Norway Convention Bureau od razu zdobyło nagrodę w tym konkursie. Jeśli chcecie zrobić show na stoisku, warto uczyć się od Norwegów. Nie chodzi tylko o znane już podawanie napojów w kostkach lodu, ale również o występ jednego z przedstawicieli branży w przebraniu lisa. Było śmiesznie, może trochę dziwne, ale skutecznie! Oprócz tego nagrodę za najlepsze duże stoisko otrzymało Abu Zabi, a dla najlepszego personelu – Atout France.

Będąc w Barcelonie miałem też okazję uczestniczyć w kilku sesjach edukacyjnych odbywających się w Knowledge Theatre i Accelerate Stage (mam wrażenie, że najciekawsze z nich organizowane są w tym samym czasie). Prelegenci prezentowali najnowsze trendy i badania marketingowe, w tym raport Global Meetings & Events Trends, przedstawiony przez AMEX. Nie zabrakło też IBTM World Trends Watch Report 2023, autorstwa Alistaira Turnera. Pokazał on, w jaki sposób bieżące światowe wydarzenia kształtują kulturę, wpływając zarówno na eventy, jak i na osoby w nich uczestniczące. Niezapomniana okazała się sesja z Meg Strahle, dotycząca inkluzywności osób niepełnosprawnych w branży MICE.

W pamięci na długo pozostanie mi #DestinationPoland Happy Hour z okazji 20-lecia Poland Convention Bureau, historia pewnego świerku z Wielkopolski i jego związków z Portugalią, kapsuła relaksu (Wellbeing Hub & Quiet Room) przygotowana przez Helen Moon z Eventwell oraz spontaniczne spotkanie twórców treści w branży MICE (lub jak kto woli B2B influencerów) przy hasztagu CultureCreates, zakończone transmisją na żywo na LinkedIn.

W komentarzach osób, z którymi spotykałem się na targach, powtarzała się jedna opinia: „Wydaje mi się, że Cię znam, ale czy spotkaliśmy się wcześniej twarzą w twarz?”. Nastąpiło pewne zatarcie między rzeczywistością a światem online. To pokazuje, że mimo pandemii Ci, którzy chcieli, dzięki internetowi, wirtualnym eventom czy social mediom, mogli poznawać nowych ludzi, a nawet prowadzić z nimi wspólnie projekty. Teraz, gdy takie osoby spotkały się w końcu na stacjonarnych targach, miały wrażenie, że znają się od lat. To jedna z niewielu zalet czasów pandemii. Networking i budowanie relacji biznesowych nie ustały, zyskały tylko zupełnie inny wymiar. Dla mnie nie jest to nowością, gdyż od dziesięciu lat organizujemy instameety (spotkania społeczności mobilnych fotografów Igers). Teraz to zjawisko pojawiło się również w branży MICE. Koniec końców nic nie zastąpi jednak realnych spotkań, dlatego cieszę się, że IBTM powróciły do formy!

Kongres ICCA w Krakowie spełnione marzenie

61. kongres ICCA w Krakowie przeszedł do historii, ale wrażenia pozostaną na zawsze. Nie tylko u mnie, ale i u ponad 900 uczestników, którzy na początku listopada przyjechali do stolicy Małopolski. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie spodziewał się tak dobrej frekwencji. Wojna w Ukrainie i związane z nią obawy o bezpieczeństwo, trudna sytuacja gospodarcza czy odległość na szczęście okazały się przeszkodami, które dało się pokonać. Rejestracje wpływały do ostatnich dni. Był to pierwszy kongres po trzyletniej przerwie, w trakcie którego goście spotkali się na żywo, w jednym miejscu (kongresy w Kaohsiung i w Cartagena de Indias z powodu pandemii miały formę hybrydową).

Cieszę się, że po raz pierwszy mogłem uczestniczyć w kongresie ICCA i że odbył się on w Polsce. Cieszę się, że mogłem porozmawiać z profesjonalistami przemysłu spotkań i usłyszeć dużo superlatywów o organizacji tej imprezy oraz o wrażeniach z pobytu w naszym kraju. Mam nadzieję, że wszystko to przyniesie branży profity. Były spotkania z osobami, które poznałem wcześniej, miałem też w końcu okazję porozmawiać twarzą w twarz z ludźmi, których znałem z LinkedIna, Twittera, Zooma czy różnych wydarzeń online (tu jedna uwaga – warto aktualizować swoje zdjęcia profilowe w social mediach).

O „mitycznym” kongresie ICCA dowiedziałem się przed laty, gdy związałem swoje losy z turystyką. Pomyślałem wtedy – czy kiedyś uda się zorganizować to wydarzenie w Polsce? Można powiedzieć, zachowując odpowiednią skalę, że przyznanie danemu miastu i krajowi kongresu ICCA jest jak organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej lub Igrzysk Olimpijskich. Wtajemniczeni wiedzą, że wymaga to starań wielu osób i pokonania masy konkurencyjnych destynacji. Kolejny taki kongres, jeśli w ogóle, zostanie zorganizowany w Polsce ponownie za ok. 20 lat. Dlatego nie rozumiem osób, które mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale z tego nie skorzystały. Albo tych, którzy byli co prawda w Krakowie, ale nie docenili jego wagi (na szczęście to mniejszość).  

Marzenie wielu polskich przedstawicieli przemysłu spotkań w końcu się spełniło. Członkowie ICCA, stowarzyszeń, DMC, obiektów konferencyjnych, hoteli, firm technologicznych, mediów i innych destynacji przyjechali do Polski i poznali Kraków. W rozmowach z nimi wielokrotnie słyszałem, że zazdroszczą nam Centrum Kongresowego ICE Kraków. Jego położenia w pobliżu Wawelu, designu, a przede wszystkim funkcjonalności, która pozwoliła na organizację najważniejszych ceremonii i wystąpień w Sali Audytoryjnej, a mniejszych sesji i warsztatów w innych salach. Ale wydarzenia towarzyszące kongresowi odbywały się też w innych miejscach. Teatr im. Juliusza Słowackiego gościł ceremonię otwarcia, Stara Zajezdnia by DeSilva galę dinner, Tauron Arena ICCA Challenge Night, a Muzeum Lotnictwa Polskiego i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha sesje specjalne. Temu wszystkiemu towarzyszyły flagi ICCA na Rynku Głównym, reklamy na przystankach czy podświetlona Tauron Arena. Nie dało się nie zauważyć, że w Krakowie odbywa się ważna impreza. Delegaci podkreślali, że czuli się bezpiecznie. Urzekła ich polska gościnność, zaskoczyła czystość. To rzeczy, których być może my sami nie zauważamy. Zdecydowanie zwróciły jednak uwagę międzynarodowych gości.

Na zakończenie chciałem jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Ciekawostką technologiczną było wystąpienie Rafata Aliego, CEO i założyciela firmy Skift, który podczas ceremonii otwarcia pojawił się na scenie… jako hologram. Druga rzecz, to fakt, że w tym roku jury konkursu ICCA Best Marketing Award przyznało pierwsze miejsce centrum konferencyjnemu ICC Wales za kampanię „Protect Duty Report” (choć muszę przyznać, że moją faworytką była kampania „The Majestic Adventures of Ofelia de Souza” zaprezentowana przez Visit Porto and North of Portugal).

Motto kongresu ICCA brzmiało „Together We Can”, a tematami przewodnimi były DEI (diversity, equity and inclusion), Sustainability (zrównoważony rozwój) i Legacy (dziedzictwo) – ważne kwestie we współczesnym przemyśle spotkań. Z polskiej perspektywy istotne jest też to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Kwestia wojny w Ukrainie przewijała się w rozmowach, nie zabrakło jej też w części oficjalnej. Na zakończenie kongresu Brian Allan (Rock Your Business) razem z polskimi i ukraińskimi dziećmi oraz delegatami zaśpiewali piosenkę. W oczach wielu pojawiły się łzy wzruszenia...

10 przydatnych narzędzi do przeglądarek internetowych

W tym miesiącu chciałbym podzielić się z Wami informacjami o dziesięciu ciekawych rozszerzeniach Google Chrome. Ich odpowiedniki lub zamienniki są dostępne również na inne popularne w Polsce przeglądarki internetowe (Opera, Firefox, Safari, Edge). Rozszerzenia te pozwalają na przyśpieszenie pewnych czynności, zachowanie ważnych treści czy szybsze uzyskanie potrzebnych danych i informacji. Po prostu czynią naszą pracę łatwiejszą.

Pierwsze z prezentowanych narzędzi pozwala zachować – w postaci jednego pliku – przeglądaną stronę internetową. Chodzi o rozszerzenie GoFullPage, które umożliwia zapisanie strony jako pliku graficznego lub dokumentu w formacie PDF. Jest to szczególnie pomocne, jeśli dana strona zawiera wiele treści, a przez to długo przewija się na ekranie komputera. Zamiast wykonywać kilka zrzutów tegoż ekranu wystarczą dwa kliknięcia, aby mieć wygodniejszy dostęp do interesujących nas treści.

Czasami trzeba też coś ważnego wydrukować. Po kliknięciu w przeglądarce opcji „drukuj” w poglądzie wydruku często pojawia się jednak kilkanaście stron porozrzucanego tekstu z niepotrzebnymi reklamami i obrazkami. Tym razem z pomocą przychodzi rozszerzenie Print Friendly. Dzięki niemu możemy wybrać, które treści artykułu pozostawić do druku, a które usunąć. Korzystając z tego prostego narzędzia jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo miejsca, a co za tym idzie liczbę zadrukowanych kartek.

Zamiast pisać i tłumaczyć jak wykonać pewne czynności, np. na stronie internetowej, można po prostu kliknąć w rozszerzenie Loom. Uruchamia się wtedy kamera i mikrofon, dzięki czemu da się nagrać krótkie wideo z instrukcją postępowania. Loom oprócz głosu i twarzy pozwala też na nagranie ekranu, zatem w prosty sposób da się wyjaśnić nawet skomplikowane rzeczy. Po stworzeniu wideo wystarczy przesłać zainteresowanym osobom link do naszego nagrania.

Kolejne narzędzia pozwalają na przeprowadzenie testów lub uzyskanie danych. Osobiście używam ich przede wszystkim do oceny prywatnych i firmowych profili w social mediach oraz stron internetowych.

Jednym z moich ulubionych rozszerzeń tego typu jest Upfluence. Wpisując w przeglądarce adres danego profilu na Twitterze, Instagramie, TikToku lub YouTube i klikając w ikonę Upflunce zyskuję dostęp do informacji takich jak: liczba followersów oraz to, jaki procent z nich nich stanowią fejkowe konta, wiek i lokalizacja obserwujących, ich zaangażowanie w publikowane treści, średnia liczba komentarzy i lajków przypadających na post i wiele innych cennych danych branych pod uwagę podczas oceny wpływu influencera lub marki w mediach społecznościowych.

Natomiast do oceny stron internetowych korzystam z Ubersuggest. W ten sposób w szybki sposób otrzymuję takie informacje jak: szacunkowa liczba odwiedzin strony www miesięcznie, liczba słów kluczowych (z ang. „keywords”) zidentyfikowanych na tejże stronie, do tego tzw. „domain authority” i liczba backlinków. Do dalszej oceny używam rozszerzenia Detailed i innych narzędzi.

Bardzo przydatny jest też KeyWords Everywhere. Osoby, które widzą mój ekran wyszukiwarki Google zauważają, że pojawiające się wyniki wyszukiwania zawierają za sprawą tego narzędzia wiele dodatkowych informacji. Keywords Everywhere ocenia poza tym wyświetlające się strony, a dodatkowo pokazuje słowa kluczowe, powiązane z tym którego szukałem w Google.

Wreszcie Grammarly, które pozwoli znaleźć i wyeliminować drobne błędy w tworzonych tekstach w języku angielskim. Mi zawsze pomaga w stawianiu przecinków w odpowiednich miejscach. Innym dodatkiem pomocnym podczas pisania może być WordTune. Jedną z jego funkcji jest sugerowanie alternatywnych opcji napisanego już tekstu.

Na koniec wspomnę o rozszerzeniu ClickUp, które umożliwia szybkie dodanie nowych zadań do list, notatek czy zrzutów ekranu, a także monitorowanie, ile czasu zajmuje wykonanie danego zadania. Podobne rozszerzenia oferują inne platformy do zarządzania pracą i projektami, takie jak Trello, Monday.com czy Asana.

Większość z przywołanych przeze mnie narzędzi jest bezpłatna. Istnieje jednak możliwość wykupienia ich wersji płatnych, które oferują dodatkowe funkcjonalności. Zachęcam Was do korzystania z tych rozszerzeń. Pochwalcie się, które z nich najbardziej pomagają Wam w pracy.

Koniec wakacji

Po urlopach nadchodzi czas przygotowań do największych wydarzeń, jakie czekają nas jeszcze w tym roku. Ale czy w lipcu i sierpniu destynacje MICE również prowadziły intensywne działania marketingowe? Na pewno nie jest to idealny moment na tego typu aktywności, ale mimo wszystko niezła szansa, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Poniżej przegląd, moim zdaniem najciekawszych, letnich akcji promocyjnych w naszej branży.

Na początku lata wystartowała kolejna odsłona kampanii „Bring Yourself. We’ll do the same”. Została ona przygotowana przez NBTC (Holenderskie Biuro Turystyki i Kongresów) z myślą o rynku belgijskim i niemieckim. Na dworcach kolejowych w Antwerpii i Mönchengladbach stanęły specjalne boxy z hologramami, ponadto wybrane osoby zaproszono na spontaniczną podróż pociągiem do Holandii. Dwie pary z Belgii i para z Niemiec pojechały w ten sposób do Hagi, Eindhoven i Flevoland, gdzie czekał na nich pełen niespodzianek program. Ważnymi elementami przewodnimi kampanii były: „Greener Cities”, „Cycling Lifestyle” i „Dutch Design”. Celem podjętych działań stało się pokazanie mniej znanych miejsc, lokalnych pasjonatów, a także wzmocnienie wizerunku Holandii, jako destynacji dbającej o zrównoważony rozwój.

Przenieśmy się teraz do naszego zachodniego sąsiada. Idea realizowanej tam kampanii polega na odwiedzaniu przez reportera Germany Convention Bureau niemieckich miast i regionów. Serię przygotowywanych przez niego filmów oglądałem z zainteresowaniem już rok temu na YouTubie. Nazywała się wtedy „Destinations in Motion” i obejmowała w sumie 60 filmów z 12 miast. W tym roku nazwę zmieniono na „#GCBRoadshow”, skupiono się na czterech miastach (Stuttgart, Jena, Kassel i Hannau), z których powstało jednak aż 20 filmów. Szczególnie cenię tę inicjatywę za pokazywanie w krótkich formach wideo unikatowych miejsc, doświadczeń i wywiadów z przedstawicielami lokalnej branży MICE (pracownikami convention bureaux czy firm PCO).

Mimo wojny z Rosją aktualnych informacji o swoim kraju i mieście nie przestaje przekazywać Lviv Convention Bureau, którego przedstawicielki brały aktywny udział m.in. w Conventa Crossover w Ljubljanie. Również na kanale YouTube tego biura publikowana jest seria wywiadów zatytułowana „Industry Talks During the War” (m.in. z Cariną Bauer) oraz cykl „MeetUAprofessionals”. W ostatnim, sierpniowym filmie można poznać ciekawą historię lwowskiej firmy Skeiron, która doświadczenie i wiedzę zespołu w tworzeniu wirtualnych wycieczek wykorzystała w nowym projekcie „#SaveUkrainianHeritage”. Jego celem jest tworzenie kopii 3D różnych zabytkowych obiektów, które mogą posłużyć jako podstawa do odrestaurowania takich zabytków w przypadku ich zniszczenia podczas wojny. Skeiron współpracuje w tej materii m.in. z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

Nowy film promocyjny opublikowało też Guayaquil Convention Bureau z Ekwadoru, z kolei Seul Convention Bureau, właśnie latem, stworzyło zupełnie nowy kanał na YouTube. Jednymi z pierwszych zamieszonych na nim filmów były relacje z największego wydarzenia branży kryptowalut i blockchain w Azji – Korea Blockchain Week 2022.

Także w lecie Auckland Convention Bureau rozpoczęło kampanię skierowaną do organizatorów podróży motywacyjnych. Bez wątpienia ma ona związek z premierą nowego serialu Amazon Studios „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”. Jego pierwszy sezon (tak jak cała filmowa adaptacja książek J.R.R Tolkiena w reżyserii Petera Jacksona) był kręcony w malowniczych miejscach Nowej Zelandii. Niestety Amazon zapowiedział, że drugi sezon nie powstanie już w tej części świata. Jest to zatem dla Nowej Zelandii ostatnia szansa na wykorzystanie popularności historii o hobbitach do promocji destynacji.

Wszystkie przywołane przeze mnie inicjatywy pokazują, że destynacje konkurują nie tylko poprzez posiadanie odpowiedniej infrastruktury czy dostępność komunikacyjną, ale także reklamując się jako autentyczne miejsca, dające meeting plannerom wiele unikatowych powodów do organizacji wydarzeń.

Czy Instagram znów będzie Instagramem?

Ostatnio pisałem o social mediach – trendach i możliwościach, jakie oferują branży MICE. Wspominałem o LinkedIn, Twitterze, ale zawsze chciałem opowiedzieć więcej o Instagramie. Z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że korzystam z tej aplikacji niemal od początku jej istnienia.

Przez 11 lat obserwowałem jak się rozwija – od niszowej aplikacji na iPhone’y (stworzonej do dzielenia się kwadratowymi zdjęciami z możliwością dodania filtrów i hasztagów), do multimedialnej platformy, jaką jest dziś. Uważam, że Instagram może być istotnym kanałem promocji nie tylko turystyki masowej, ale i biznesowej.  Dla założycieli Instagrama od początku ważna była społeczność i możliwość poznawania się użytkowników aplikacji w świecie rzeczywistym. Tak powstały tzw. Instameety. Na całym świecie utworzyły się grupy miłośników fotografii mobilnej – to tzw.

Instagramers, zwani też Igersami. Dziś to przeszło 500 różnych grup, w tym ponad 20 w Polsce. Sam od lat jestem z Igersami blisko związany – 11 lat temu założyłem pierwszą polską grupę w Gdańsku, trzy lata później zacząłem prowadzić IgersPoland.  O Instagramie i społecznościach mówię też z perspektywy przemysłu spotkań. Budowanie zaangażowanej społeczności, obok zrównoważonego rozwoju, zielonych, hybrydowych i wirtualnych eventów, to przecież jeden z wiodących tematów naszej branży. A z doświadczenia wiem, że stworzenie i prowadzenie takiej społeczności jest wymagającym, czasochłonnym procesem.

Tylko w Polsce przez 10 lat Igersi zorganizowali blisko 300 Instameetów. W różnych miejscach, takich jak lotniska, muzea, atrakcje turystyczne, teatry, hotele czy centra konferencyjne. To event managerzy z Instagrama. Mobilni fotografowie mają w Polsce nawet swoją konferencję „Yes, I’m Mobile, Mobile Photography Festival”, która w tym roku odbywała się we Wrocławiu. Myślę jednak, że gdyby ktoś miał dzisiaj rozpoczynać przygodę z Instagramem przytłoczyłaby go mnogość opcji, jakie oferuje ta aplikacja  (zdjęcia, relacje, rolki, live, sklep). Z punktu widzenia marketingowca, profesjonalne prowadzenie konta firmowego wymagałoby niemal osobnego etatu.

Właśnie ze względu na możliwości i czasochłonność budowania społeczności i tworzenia atrakcyjnych treści.  Muszę przyznać, że od ponad roku mam do Instagrama tzw. „love-hate relationship”. Chodzi o problemy ze spamem, fejkowymi kontami, niski zasięg organiczny postów, odchodzenie od społeczności. Co więcej, przez pomyłkę dwukrotnie zablokowano mi konto. To irytujące. Dodatkowo to ciągłe upodabnianie się do TikToka, promowanie przez algorytmy tzw. rolek (krótkich filmików na wzór TikToka) czy wręcz stwierdzenie przez Adama Mosseriego, że Instagram nie jest już aplikacją dla fotografów.

Rozumiem, że treści wideo generują największe zasięgi, przez co wszyscy wielcy gracze chcą się do nich dostosować (np. YouTube Shorts). Mam jednak wrażenie, że od momentu zakupu Instagrama przez Facebooka (Meta) w 2012 roku stał się on polem testowym różnych rozwiązań. Użytkownicy pozytywnie przyjęli tzw. relacje (stories), skopiowanie ze Snapchata, ale nie przyjęło się np. IGTV (konkurencja dla YouTube). 

Czy Instagram może być po prostu Instagramem, a nie TikTokiem? W internecie powstała nawet inicjatywa „Make Instagram Instagram Again” zainicjowana przez amerykańską fotografkę Tati Breuning.

Wielu czołowych twórców treści krytykuje Metę. Właściciele Instagrama zauważyli (lub przynajmniej odnotowali), że mogli się trochę zagalopować. Po udostępnieniu niektórym użytkownikom nowej wersji aplikacji, która wygląda niemal jak TikTok tłumaczyli się, że to tylko wersja beta.

Z drugiej strony Adam Mosseri w opublikowanym pod koniec lipca wideo zaleca przyzwyczaić się do wprowadzanych zmian. Nowa forma prezentacji postów w feedzie, rekomendacje czy wymuszanie tworzenia rolek, dla wielu użytkowników wydają się być nie do zaakceptowania. Czy to zatrzyma radykalne zmiany? Być może, chociaż pamiętam podobne oburzenie, gdy na Instagramie po raz pierwszy pojawiły się reklamy. Wtedy również wiele osób deklarowało jego porzucenie… 

Kongres ICCA w Krakowie

Podczas pisania tego artykułu dowiedziałem się, że za kilka dni jedziemy z Alicją do Krakowa. Ostatnio mielimy okazję gościć tam w maju. Dla mnie, jak zapewne i dla wielu z Was, to zachwycające miasto. Dlatego cieszę się, że za niespełna pół roku odbędzie się w nim jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń. Wysiłek wielu osób i organizacji doprowadził do pozyskania kongresu ICCA. To wielki sukces wygrać rywalizację o miano gospodarza tej imprezy. W ostatnim etapie z Bangkokiem i Atenami. Przyciągnięcie kongresu ICCA do Polski to doskonały przykład na pokazanie dojrzałej roli przemysłu spotkań w naszym kraju.

Kilka dni temu oficjalnie ruszyła specjalna strona internetowa i rejestracja na 61. kongres ICCA w Krakowie. Na niedawnych targach IMEX informacja o tym wydarzeniu była jednym z ważnych elementów komunikacji marketingowej Polski oraz tematem rozmów na stoisku ICCA. Chociaż kongres odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, skorzysta na tym nie tylko całe miasto, ale i Polska. Poland Convention Bureau POT z miejskimi i regionalnymi convention bureaux przygotowuje szereg podróży studyjnych do różnych destynacji w kraju.

Kraków oznacza dla delegatów dogodny dostęp z całego świata, bezpieczeństwo, wysokiej klasy hotele, unikatowe atrakcje turystyczne, wspaniałą kulturę i pyszne polskie jedzenie. Dodatkowo, doświadczeni profesjonaliści, pracujący przy organizacji tego wydarzenia, są gwarancją sukcesu. Dlatego warto przyjechać do Krakowa i do Polski. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wiedzą o tym potencjalni goście ICCA z różnych zakątków globu?

W październiku 2021 roku, kiedy oficjalnie ogłoszono, że Kraków został gospodarzem kongresu ICCA nikt nie spodziewał się wydarzeń, które rozpoczęły za naszą wschodnią granicą 24 lutego br. i jaki efekt będzie miała wojna w Ukrainie dla Polski, Europy i całego świata. Zarówno dla kongresu ICCA, jak i 10 lat wcześniej przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, rola Ukrainy jako naszego sąsiada była i jest ważna. Obecnie kontekst jest jednak zupełnie inny. Od ponad 100 dni trwa obrona tego kraju przed rosyjską armią. Polacy otworzyli swoje serca i wsparli ponad 3 mln uchodźców. Staliśmy się Helping Zone.

Z jednej strony nie uszło to pozytywnej uwadze świata, ale z drugiej wystawiło nas na turystyczny ostracyzm. Niestety słyszymy o wielu anulacjach – wizyt turystów i zaplanowanych wydarzeń. To przykre. Czy Kraków i Polska na to zasługują? Zdecydowanie nie. Trzeba jasno komunikować, że teraz także Polska potrzebuje solidarności i wsparcia, m.in. w postaci przyjazdów turystów i uczestników wydarzeń.

ICCA ma specjalne miejsce w branży MICE, wyjątkowe znaczenie ma też fraza ICCA Family. To ważna społeczność przedstawicieli stowarzyszeń, convention bureaux, ekspertów i wszystkich zaangażowanych podmiotów przemysłu spotkań. W ICCA Family można wyczuć specjalną więź. A rodzinę w trudnych chwilach się wspiera. Po raz pierwszy od dwóch lat kongres ICCA ma być zorganizowany w całości na miejscu. Dlatego mam nadzieję, że weźmie w nim udział duża liczba uczestników (na ostatnim kongresie przed pandemią, w Houston, było to ponad tysiąc osób).

Pamiętam, gdy po raz pierwszy wziąłem udział w konferencji ICCA RSMP w 2011 roku w Gdańsku. To było niezapomniane wydarzenie, pełne nowej wiedzy, rozmów i doświadczeń. Poznałem wtedy wiele osób oraz cały ówczesny zespół ICCA. Dla wielu uczestników była to pierwsza wizyta w Gdańsku, w Polsce, dla niektórych nawet w Europie. Impreza stała się okazją do promocji Gdańska, sporo gości wspomina ją po latach. Jestem pewien, że podobnie będzie z Krakowem.

Niecierpliwie czekamy na delegatów ICCA, którzy przyjadą z różnych stron świata. Rejestracja trwa na stronie www.iccacongress.org

Wizerunkowe wyzwania

W związku z sytuacją w Ukrainie Polska często pojawia się w światowych mediach. Wierzę, że mimo trwającej za wschodnią granicą wojny uda się jednak utrzymać wizerunek naszego kraju, jako miejsca bezpiecznego i atrakcyjnego dla branży MICE. Chociaż zadanie to nie jest łatwe…

Fakt, że w Polsce jest bezpiecznie potwierdzają m.in. duże międzynarodowe wydarzenia, które cały czas tutaj goszczą. Takie jak chociażby niedawna konferencja stowarzyszenia UFI w Poznaniu. W imprezie wzięło udział ponad 200 delegatów z przeszło 20 krajów. Wszyscy oni mogli się naocznie przekonać o wysokim profesjonalizmie polskich #eventprofs, ale też zobaczyć, że w Polsce życie toczy się normalnie. Ci wszyscy goście zostali właśnie naszymi najlepszymi ambasadorami w świecie MICE. Wystarczy sprawdzić co zostało już opublikowane w social mediach pod hasztagiem #ufieurope.

Aby polskie miasta nadal były rozważane przez zleceniodawców dużych wydarzeń planowanych w perspektywie najbliższych 2-3 lat należy działać już teraz. Wojna w Ukrainie niestety może potrwać miesiące, a nawet lata… branża powinna znaleźć więc rozwiązania, pozwalające zachować biznes. Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń ma odpowiedź – przygotowuje akcję „Spotykamy się, by pomagać”, opatrzoną takimi hasztagami, jak #strefaPOMOCY, #HELPzone #SPOTKANIAdlaUkrainy.

Świat będzie mówił, relacjonował, komentował. Nie powstrzymamy strumienia informacji na temat wojny. Ale nie można przy tym ignorować zagrożenia wizerunkowego, które uderza w nasz kraj. Musimy przedstawiać swoją perspektywę, pokazywać polską rzeczywistość. Jesteśmy obecnie strefą pomocową, schronieniem dla milinów uchodźców. Tak naprawdę każdy z nas ma wpływ na to, jak postrzegana jest Polska. Używamy przecież mediów społecznościowych, a wśród kontaktów mamy decydentów i liderów opinii. To sprawia, że dysponujemy potężnym narzędziem marketingowym. Wystarczy tylko (i aż) robić zdjęcia, nagrywać filmiki, napisać tekst. Słowem pokazywać, że życie toczy się u nas jak dawniej.

Miastem, które przez wojnę w Ukrainie szczególnie mocno odczuwa spadki w turystyce masowej i biznesowej jest Kraków. Prowadzone są tam jednak działania marketingowe mające odwrócić ten trend. Jedne ze spontanicznych akcji w social mediach to filmy publikowane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, Ambasadora Kongresów Polskich, prof. Piotra Myśliwca w związku z organizowanym na początku lipca 30. kongresem EAES czy przewodnika miejskiego Szymona Gatlika. To wszystko na pół roku przed 61. kongresem ICCA ma ogromną wartość.

W kwietniu miałem okazję ponownie odwiedzić Wrocław, dzięki zaproszeniu Convention Bureau – Wrocław. Pomimo obecnej sytuacji rynek hotelarski rozwija się tam dynamicznie. Miesiąc temu tuż przy rynku został otwarty pierwszy hotel sieci Wyndham w Polsce. Za chwilę otwiera się Q Hotel Plus Wrocław Bielany. Odwiedziłem także hotel sieci, w której pracowałem przez siedem lat – widok wewnątrz Novotel Centrum Wrocław pozytywnie mnie zaskoczył. Lobby pełne gości z Polski i z zagranicy, dużo grup turystycznych, biznesowych, konferencji, imprez firmowych. Business as usual.

Po kilku latach działalności z mapy krajowych biur convention zniknęło niestety Lublin and Region Convention Bureau. Szkoda, gdyż coraz częściej organizatorzy poszukują destynacji drugiego i trzeciego wyboru, a Lublin mógłby być jedną z nich. Czekamy na podjęcie przez miasto działalności w innej formie, tak by dorobek ostatnich lat nie przepadł bezpowrotnie. Od kilkunastu miesięcy trwają za to prace nad powstaniem nowego biura kongresów i konferencji – w województwie śląskim. Region ma atrakcyjną ofertę dla planistów każdego rodzaju spotkań. Być może to dobry moment na powstanie silnej jednostki odpowiedzialnej nie tylko za promocję Katowic, ale i całego województwa.

Polska branża MICE wiąże też duże nadzieje w związku z wyborem Rafała Szmytke na nowego prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Działające w strukturach POT Poland Convention Bureau od 20 lat prowadzi działania marketingowe, planując nowe aktywności adekwatne do zmieniającej się sytuacji. Już niebawem, na targach IMEX w Frankfurcie (#imex22) zobaczymy jak międzynarodowa branża oceni najnowsze wydarzenia w naszej części Europy.

LinkedIn dla eventprofs

Minął już rok od publikacji mojego pierwszego artykułu na łamach  THINK MICE. Przez ten czas chciałem m.in. zaprezentować możliwości, jakie dla branży MICE stwarzają media społecznościowe. Pisałem o Twitterze, nowym trendzie social audio (Clubhouse, Twitter Spaces) czy działaniach promocyjnych marek. Cieszę się, że udało mi się przekonać część Czytelników do korzystania z Twittera i optymalizacji działań w tej sferze działalności marketingowej.

Do współczesnych narzędzi marketingu online obowiązkowo dodać trzeba też LinkedIn, który uważam za najważniejszą formę komunikacji w mediach społecznościowych dla przedstawicieli naszej branży. To kanał istotny zarówno dla marek, jak i profesjonalistów, gdyż można na nim prowadzić profile firmowe oraz prywatne. Na tej platformie podstawą jest jednak optymalizacja profilu. Według LinkedIn właściwie skonfigurowane profile mogą odnotować nawet 30-proc. wzrost tygodniowych odsłon.
 
Przy dużej ilości treści udostępnianych na LinkedIn często można mieć trudności z ciągłym angażowaniem odbiorców oraz obserwowaniem aktywności innych użytkowników. Jeśli nie chcemy pominąć postów osób, które najbardziej nas interesują, zalecam używanie tzw. dzwoneczka (podobnie jak na YouTube). Ta funkcja umożliwia otrzymywanie powiadomień za każdym razem, gdy ktoś opublikuje aktualizację. Jeśli taki post się pojawi, zachęcam do interakcji, szczególnie komentowania.

Aktywnym twórcom treści polecam z kolei tworzenie na LinkedIn newsletterów. Dzięki temu mogą publikować cykliczne artykuły na tematy, które mają największe znaczenie dla marki lub obserwatorów ich osobistego konta. Co ważne, subskrybenci nie tylko otrzymają powiadomienie za każdym razem, gdy ukaże się newsletter. LinkedIn wyśle również jednorazowe powiadomienie do wszystkich obserwujących, w momencie rozpoczęcia korzystania z tej funkcji. To pomaga zyskać na popularności i szybko zdobyć dużą liczbę subskrybentów newslettera.

Ale LinkedIn to nie tylko dzielenie się tekstami i linkami w postach. To też możliwość wzbogacenia treści poprzez dodanie zdjęć (najlepiej jedno lub pięć), filmów, karuzel. Platforma pozwala również na publikację dłuższych form w postaci artykułów, od niedawna także na stronach marek. 

Zatrzymajmy się na chwilę przy filmach. Atrakcyjny i coraz bardziej popularny staje się LinkedIn Live Video, umożliwiający streamingowanie treści wideo na żywo – na profilu prywatnym, stronie marki lub wydarzeniu. Według LinkedIn filmy transmitowane na żywo mają 7 razy więcej reakcji niż te publikowane tradycyjnie i uzyskują średnio 24 razy więcej komentarzy. Tu ważna adnotacja – aby móc robić takie transmisje należy spełnić określone kryteria i złożyć wniosek online o udostępnienie tej funkcji. Twórcy muszą również korzystać z kompatybilnego narzędzia do przesyłania strumieniowego. Polecam Streamyard w celu większej kontroli nad transmisją, opcji streamingowania w tym samym czasie na inne platformy (Facebook, YouTube, Twitter) czy wprowadzenia większej interakcji z oglądającymi. Inna przydatna funkcja to ankiety na LinkedIn – świetny sposób na uzyskanie informacji, a także zainicjowanie rozmów i dyskusji ze swoją społecznością.  

LinkedIn oferuje też wewnętrzne narzędzia analityczne, pozwalające ocenić efektywność prowadzonych działań oraz zoptymalizować profil. Poza standardowymi statystykami na profilu prywatnym polecam m.in. sprawdzenie swojego SSI („Social Selling Index”). Aktywność na platformie oceniana jest w czterech obszarach: budowania profesjonalnego wizerunku, pozyskiwania właściwych kontaktów, zaangażowania i budowania relacji. Za każdy można zdobyć od 0 do 25 pkt. SSI sprawdzamy pod adresem: www.linkedin.com/sales/ssi. Zewnętrznym narzędziem przydatnym do analizy prywatnego profilu na LinkedIn jest Shield (10 dni za darmo), oceniający efektywność publikowanych treści. Muszę przyznać, że Shield wykracza poza to, co otrzymuję od LinkedIn – dostarcza pomocne wizualizacje, daje opcję sortowania danych i porównania ich w różnych okresach czasu.  

Kończąc ten tekst, polecam zapoznanie się z nowościami na LinkedIn, przetestowanie ich i sprawdzenie, które będą dla Was najbardziej przydatne. Powodzenia!

Branża MICE #StandForUkraine

Gdy piszę ten artykuł trwa inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mam  nadzieję, że w momencie publikacji tekstu sytuacja zmieni się na lepsze… Jak wszyscy, jestem zszokowany tym atakiem. Do końca miałem złudzenie, że tak się nie stanie. Ale mamy w Europie wojnę. Teraz wiele zależy również od nas. W Polsce masa organizacji i prywatnych osób angażuje się w akcje wsparające poszkodowanych Ukraińców.  Wojna toczy się na wielu płaszczyznach, także w internecie. Zweryfikowane informacje można znaleźć m.in. na Twitterze, na profilach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego (@ZelenskyyUa), dziennikarza Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko), The Kyiv Independent (@KyivIndependent) czy polskiego Outriders (@outrid3rs). Jednym z głównych hasztagów stał się #standwithukraine.

Od początku obserwuję naszą branżę i jej komunikację na temat wojny w social mediach. My Polacy mamy gorące umysły, myślimy sercem, w trudnych chwilach potrafimy się szybko zorganizować. W Polsce odzew i wsparcie dla Ukrainy były więc natychmiastowe. Na zachodzie Europy rzeczy toczyły się wolniej. Wiele organizacji i przedstawicieli świata MICE nie opublikowało w pierwszych dniach nic lub kontynuowało komunikację tak, jak gdyby wojny nie było. Wielu próbowało wzbraniać się przed zajmowaniem jasnego stanowiska – deklarując apolityczność lub wygłaszając słabe oświadczenia, które naraziły ich na krytykę. Takie podejście naraża reputację całej branży. Byłem tym zawiedziony, ale na szczęście z czasem zaczęły pojawiać się jasne stanowiska. Zaczęto podejmować stosowne decyzje.  
25 lutego Finland Convention Bureau opublikowało list fińskiego rządu potępiający militarne poczynania państwa rosyjskiego oraz wzywający do zawieszenia działań wojennych. Także Lviv Convention Bureau w swoich kanałach od początku prosiło o wsparcie i pisało jak można pomóc Ukrainie.  

Z czasem zaczęły pojawiać się sankcje. Jedną z pierwszych była Europejska Unia Nadawców (EBU), która podjęła decyzję o wykluczeniu przedstawicieli Rosji w konkursie Eurowizji. Wszyscy znamy historię PZPN i polskiej reprezentacji w piłce nożnej, których postawa doprowadziła do wykluczenia rosyjskich drużyn z rozgrywek UEFA i FIFA. Wcześniej FIA zdecydowała o zawieszeniu Grand Prix Rosji na Autodromie w Soczi.  Co jeszcze? 28 lutego rozpoczęły się jedne z najważniejszych targów technologicznych – Mobile World Congress w Barcelonie. Dzień przed ich rozpoczęciem organizator (GSMA) ogłosił wykluczenie ze spotkania rosyjskich wystawców. Każdy w miarę swoich możliwości wspiera sankcje  wobec Rosji. W solidarności z Ukrainą portal MICEBook.com usunął  przewodniki po rosyjskich destynacjach. Engamio przyłączył się do inicjatywy #SupportUkraine, dzięki czemu na specjalnie stworzonej stronie (www.supportukraine.world) można wyrazić poparcie dla Ukrainy i dokonać wpłaty na rzecz tamtejszego Czerwonego Krzyża.

Ważną datą był 1 marca i stanowisko IMEX Group, jednego z liderów branży: „Niestety, w związku z obecną sytuacją polityczną, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu rosyjskich przedsiębiorstw z udziału w targach IMEX we Frankfurcie w 2022 r.“  –  czytamy w oświadczeniu IMEX. Do podobnych akcji dołączyły stowarzyszenia MPI i PCMA. Wygodne stanowisko zajęła  z początku ICCA, publikując bardzo delikatny list i nie wprowadzając żadnych sankcji wobec członków finansowanych ze środków publicznych Rosji  (dopiero później się to zmieniło). W tej sytuacji należy oczywiście oddzielić władze Rosji od obywateli. Z przekazów medialnych wiemy, że wielu  Rosjan sprzeciwia się wojnie, protestując na ulicach rosyjskich miast.

Sankcje dla Rosji to jedno, a wsparcie dla Ukrainy – drugie. Niedawno miałem okazję oglądać transmisję z Lwowa. Podczas spotkania z Andriyem Moskalenko, zastępcą burmistrza ds. rozwoju gospodarczego Lwowa, oraz Sofiyią Kayinską i Oksaną Spoliak z Lviv Convention Bureau podano wiele możliwości pomocy Ukrainie (film dostępny jest na YouTube). Tego samego dnia podczas transmisji na LinkedIn (Support Ukraine Live, organizowanej przez osoby z branży MICE z Azji, USA i Kanady) poznaliśmy historię Rusłany Wrzesnewskyj oraz obejrzeliśmy relację Pawła Terlikowskiego, założyciela superexpo.com z jego pomocy na polsko-ukraińskiej granicy.

W tej sytuacji każdy z nas dokonuje wyboru, możemy pomagać w różny sposób. W trudnych czasach powinniśmy być zjednoczeni, a dzięki temu silniejsi.

Twitter dla #EventProfs

W tym miesiącu wracam do Twittera, jako jednego z kluczowych narzędzi komunikacji w naszej branży. Wcześniej serwis był kojarzony głównie z krótkimi wiadomościami tekstowymi, w których stosuje się hasztagi, a także oznaczenia innych profili przy użyciu znaku „@”. Obecnie to istny multimedialny „kombajn”.

Historia Twittera jest skomplikowana, ale można powiedzieć, że po raz pierwszy oficjalnie świat dowiedział się o nim w 2006 r. Był wtedy promowany jako platforma do mikro blogowania, czyli dzielenia się wiadomościami (tweetami) przy użyciu zaledwie 140 znaków. Przez blisko 12 lat istnienia wiele się zmieniło, w tym m.in. zwiększono limit znaków do 280. To, co pozostało, to przede wszystkim brak możliwości edytowania raz opublikowanego tweetu.

Jakie więc obecnie możliwości publikowana treści oferuje Twitter? Do tekstu można dodać zdjęcia (maksymalnie cztery w jednym tweecie) oraz video (do 140 sekund). Dzięki prostemu, wbudowanemu edytorowi, zarówno zdjęcia, jak i pliki wideo da się przed publikacją poddać obróbce. Platforma pozwala też na dzielenie się treścią audiowizualną na żywo. W jednym z poprzednich artykułów („Social Audio – chwilowa moda czy nowa rzeczywistość?”) pisałem o usłudze Twitter Spaces, dzięki której od 2021 r. można prowadzić rozmowy w tzw. pokojach.

Twitter stara się utrzymać i zachęcić internetowych twórców do publikowania ekskluzywnych treści poprzez wprowadzenie płatnych subskrypcji dla obserwujących (Super Follows i Ticketed Spaces). W fazie testów znajduje się Twitter Communities (budowanie społeczności w oparciu o tematy) oraz Twitter Articles, czyli możliwość publikowania dłuższych treści tekstowych. Dzięki Revue można z kolei tworzyć i dystrybuować newslettery. Jak widać platforma ciągle się rozwija, wprowadzając nowe udogodnienia. Dlatego warto ją śledzić.

A jak efektywnie korzystać z Twittera w świecie MICE? Zacząć można od obserwowania kont czołowych branżowych graczy – marek, organizacji, imprez targowych, wydawnictw czy ekspertów. Oczywiście zachęcam do tworzenia treści na własnych profilach. Bardzo angażującą formą komunikacji, która również pozwala na pozyskiwanie interesujących wyników, jest publikacja ankiet na Twitterze. Inną przydatną funkcją może być tworzenie tematycznych list interesujących nas profili. Tu ciekawostka dla tych, którzy budują w sieci swoją markę osobistą. Jeżeli dana osoba jest aktywna na Twitterze, to przy wpisaniu w Google jej imienia i nazwiska w wynikach wyszukiwania jako jedne z pierwszych rezultatów pojawią się trzy ostatnie utworzone przez nią tweety.

Dodatkowo warto śledzić i samemu używać najpopularniejszych hasztagów związanych z naszą branżą. Według badań samego Twittera, tweety z hasztagami mogą zwiększyć zaangażowanie odbiorców o prawie 100 proc. dla profili indywidualnych i 50 proc. dla kont marek. W przemyśle spotkań, takimi hasztagami będą m.in.: #eventprofs, #meetingprofs, #eventplanners. Hashtagify oraz TweetBinder są jednymi z wielu narzędzi, które pozwolą na znalezienie odpowiednich hasztagów, a także najbardziej angażujących postów oraz najbardziej wpływowych i aktywnych użytkowników, wypowiadających się w danym temacie.  

Bez wątpienia w tym roku warto będzie też używać #IMEX22 podczas targów IMEX we Frankfurcie i #IBTMWorld w przypadku IBTM World w Barcelonie. Jestem pewien, że również w trakcie kongresu ICCA w Krakowie Twitter będzie najważniejszym kanałem komunikacji w social mediach. To tam prowadzone będzie gros konwersacji o tym ważnym dla MICE-owej Polski wydarzeniu. Czy dołączycie do tej rozmowy?

Jeszcze inną strategią na wykorzystanie hasztagów jest stworzenie ich samemu. Tak robi m.in. Aneta Książek z Poland Convention Bureau POT, która posługuje się oznaczeniem #KonkretyAnety, w ten sposób promując swoje analizy i artykuły.

Wspólnie z THINK MICE zachęcamy polskich użytkowników Twittera do używania w swoich wiadomościach hasztagu #EventProfsPL. Wiemy, że już wiele osób założyło nowe konta lub powraca na Twittera. Chcemy w ten sposób jeszcze bardziej motywować ich do korzystania z tej możliwości rozmowy w świecie online i tworzenia polskiej społeczności profesjonalistów branży MICE.

Chętnie doradzę i podpowiem, jakie działania możesz prowadzić w internecie. Wiesz jak mnie znaleźć na LinkedIn. Czekam na wiadomość od Ciebie!

Noworoczne postanowienia...

Jak zazwyczaj Nowy Rok jest dobrą okazją do podsumowań i noworocznych postanowień. Wiemy jak one się często kończą, ale mimo wszystko warto podjąć wyzwanie. Także w 2022 r. chciałbym Cię zachęcić do rozpoczęcia określonych działań w obszarze marketingu w internecie. Wybierz choć jedną opcję i zrób noworoczne, cyfrowe postanowienie.

LinkedIn
Z początkiem roku warto zaktualizować osobisty profil na LinkedInie. Sprawdź swój headline, opis główny, informacje o doświadczeniu. Może czas zmienić zdjęcie profilowe? Szczególnie, że istnieje już nawet możliwość dodania w jego miejsce krótkiego wideo... Równie ważne jest zadbanie o background photo (zdjęcie w tle) profilu – wybierz takie, które w jasny i atrakcyjny sposób zakomunikuje czym się zajmujesz zawodowo. Poproś o referencje od klientów lub osób, z którymi realizowane były projekty w przeszłości. Poprzez regularne publikowanie treści, ale też komentowanie postów innych użytkowników, buduj zaufanie i wiarygodność, pozycjonując się jako ekspert w swojej dziedzinie.

Skoro jesteśmy przy LinkedInie, zachęcam również do stworzenia newslettera. W ten prosty sposób możesz zadbać o systematyczną komunikację – publikując, np. co miesiąc, newsletter wysyłany na skrzynkę mailową osób z Twojej sieci kontaktów biznesowych.

Twitter
W nowym roku próbuj i eksperymentuj. Może w końcu przekonam Cię do Twittera? Pisałem o tym w artykule „Dlaczego nasza branża nie ćwierka”. Załóż lub zaktualizuj swój profil na Twitterze i postaraj się być bardziej aktywnym poprzez publikowanie tweetów i komentowanie treści zamieszczanych przez innych użytkowników. Śledź trendy i miej świadomość o czym dyskutują liderzy branży MICE. Przez Twittera postaraj się nawiązać nowe relacje i spotkaj się z nowo poznanymi osobami. Chociażby podczas targów IMEX we Frankfurcie (przy okazji, przypominam o zmianie terminu tej imprezy na 31 maja-2 czerwca). Nie zapomnij zapisać się też na #IMEXrun, który odbędzie się 1 czerwca.

Blog
Temat, który wciąż powraca. Może warto w końcu założyć własnego bloga lub innego rodzaju stronę internetową? Jeśli masz już stronę swojej firmy, dodaj po prostu do niej sekcję „Blog” i regularnie publikuj w niej posty.

Takie posunięcie z pewnością zapewni większą kontrolę. Awaria Facebooka i Instagrama pod koniec 2021 r. uświadomiła nam, że w jednej chwili możemy stracić dostęp do społeczności i tworzonych przez lata na tych platformach treści. Poza tym być może dłuższe (600 znaków i więcej) przemyślenia i analizy dotyczące obecnej sytuacji i tak lepiej publikować na swoim blogu? Twórz treści, które z czasem będą wyszukiwane w Google i buduj DA (domain authority) swojej strony internetowej.

Audio
Nie lubisz pisać, wolisz dużo mówić i komentować bieżące wydarzenia? A może lubisz też przeprowadzać wywiady? Jeśli tak, to podcasty i social audio są stworzone dla Ciebie! Załóż podcast na jednej z popularnych platform lub prowadź audycje na żywo na Twitter Spaces. Pokoje na Twitterze stają się w końcu popularne także w Polsce. Taką audycję w prosty sposób możesz prowadzić ze swojego smartfona.

Wideo
Ubiegły rok, ale także rok 2022 to czas treści wideo. Dłuższe formy na YouTube lub te publikowane bezpośrednio na LinkedInie i Facebooku zyskują na popularności. Dodatkowo liczą się transmisje na żywo, prowadzone również na profilach w social mediach. Polecam narzędzie StreamYard, które pozwala transmitować jednocześnie na YouTube, LinkedInie, Facebooku i Twittterze. Wideo to także krótsze formy w rozwijanym YouTube Shorts, rolki na Instagramie (Reels) i TikTok. Wybór platformy i treści zależy od wielu czynników, jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Na koniec
Próbuj, ucz się i eksperymentuj w całym 2022 r. Kolejne obostrzenia pandemiczne niestety znowu powodują wiele ograniczeń. Dlatego, przynajmniej w strefie internetowej, powinniśmy być w regularnym kontakcie z naszymi odbiorcami, aktualnymi i potencjalnymi klientami. Wybierz choć jeden kanał lub formę tworzenia treści i oceń prowadzone na nim aktywności po sześciu miesiącach regularnej komunikacji i interakcji. Życzę powodzenia!

Chętnie doradzę i podpowiem, jakie działania możesz prowadzić w internecie. Wiesz jak mnie znaleźć na LinkedIn. Czekam na wiadomość od Ciebie!

Jestem trochę zawiedziony...

Listopad był miesiącem, na który wielu w naszej branży czekało. Po ostatnich anulacjach, w końcu w tradycyjnej formule powróciły targi IMEX w Las Vegas oraz IBTM w Barcelonie. Cieszy fakt, że pomimo wielu przeciwności udało się je zorganizować. Nie zabrakło wystawców, buyersów oraz paneli, dyskusji i wykładów.

Mimo wszystko wiele osób nie było w stanie uczestniczyć w tych targach. Z różnych powodów, takich jak odległość, inne obowiązki, ograniczenia pandemiczne etc. Osobiście nie pojechałem do Barcelony, gdyż chorowałem na COVID. Skończyłem co prawda izolację, ale ze względu na badania kontrolne i zalecenia lekarskie musiałem zrezygnować z podróży. Mogłem zatem obserwować targi jedynie przez internet… i jestem trochę zawiedziony.

Myślałem, że branża MICE wyciągnie wnioski z pandemii, zmieni się, poszerzy horyzonty. Przez ostatnie dwa lata poznaliśmy przecież możliwości, jakie daje internet i nowe platformy, takie jak m.in. Hopin, Hubilo czy Swapcard. Liczyłem więc na to, że organizatorzy i wystawcy nie zapomną o nieuczestniczących w targach osobiście. Wszak tyle mówiono ostatnio o sustainability i inclusion, a technologia jak nigdy wcześniej może zapobiegać takiemu wykluczeniu. Dzięki niej nie trzeba lecieć na drugi koniec świata, aby uczestniczyć w wydarzeniu i wysłuchać key note speakera. Czy są to jednak tylko puste slogany? Wiem, że wszyscy czekamy na powrót do normalności, do targów IMEX i IBTM jakie znamy. Z tego założenia wyszli chyba ich organizatorzy, przy okazji zupełnie zapominając jednak o szerokiej publiczności online.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wspomniani organizatorzy stworzyli wirtualne odpowiedniki swoich targów. Reed Exhibitions – IBTM World Online (14-15 grudnia br.) i IBTM Wired, których kolejna edycja odbędzie się w dniach 28 czerwca – 1 lipca 2022 r. IMEX na platformie Swapcard przygotował za to imprezę online IMEX Buzz Hub. To jednak nie to samo, co danie możliwości uczestniczenia przez internet w najważniejszych, tradycyjnych targach.

Jak można było być obecnym online na IBTM w tym roku? Oglądając wejścia live w social mediach, pokazujące stoiska i krótkie wywiady z wystawcami (najdłuższe „wejście” trwało 17 min). Dodatkowo, na Facebooku pojawiały się materiały wideo podsumowujące każdy dzień targów. Relacja z pierwszego dnia miała blisko 130 tys. wyświetleń, wiele innych filmów notowało wyniki przekraczające kilkadziesiąt tysięcy. Zainteresowanie było więc duże, szczególnie porównując z 2019 r. Dlatego szkoda, że organizatorzy nie zdecydowali się na transmisje wykładów, odbywających się w ramach IBTM World Knowledge Programme (np. na LinkedInie, Facebooku czy YouTube). Zabrakło też rozmów na Twitter Spaces bądź innej, tego typu platformie audio. Tym bardziej, że temat przewodni tegorocznych sesji brzmiał „New Business, New Tech, New World”. Jedyną dłuższą (1,5 godz.) transmisją na żywo, jaką udało mi się obejrzeć, była prezentacja programów wsparcia w Barcelonie na kanale VisitBarcelona (YouTube).

Kolejnym sposobem zdalnego uczestnictwa w IBTM było śledzenie hasztagu #IBTMworld i obserwowanie, jakie teksty, zdjęcia i filmy publikowali ich uczestnicy oraz wystawcy. Jak przy każdym większym wydarzeniu utworzyłem projekt w Brand24 i słuchałem co w sferze internetowej dzieje się na targach. Gratulacje należą się wyjątkowo aktywnym zespołom convention bureaux z Niemiec, Irlandii, Finlandii i Francji.

Na temat obecności targów IMEX i IBTM w przestrzeni online rozmawiałem już z wieloma osobami. Wszyscy mają podobne odczucia, zauważając, że obecności tej po prostu zabrakło. Organizatorzy IBTM podjęli co prawda jakąkolwiek próbę transmisji swojego wydarzenia, ale była ona symboliczna. Niestety zupełnie nie da się tego powiedzieć o IMEX. Wszystko to sprawia, że czuję ogromny niedosyt. Widzę jak bardzo niewykorzystywane są możliwości, jakie dają nam nowe technologie. Byłem też ciekaw, jak do nowej rzeczywistości przygotowały się destynacje. Czy na swoich stoiskach prezentowały propozycje, jak wykorzystać technologię podczas planowanych w przyszłości wydarzeń, chociażby hybrydowych? Niestety wielu tego typu przykładów nie było.

Wydaje mi się, że organizatorzy flagowych targów branżowych powinni nie tylko podążać za trendami, ale je wyznaczać, inspirować do rozwoju. Byłbym skłonny wręcz zapłacić za dostęp do platformy online, na której można by obejrzeć prelekcje, wejść w interakcję z innymi uczestnikami, komentować ich poczynania i zadawać pytania. Szkoda, że nie miałem takiej możliwości.

Tymczasem porozmawiajmy w mediach  społecznościowych: LinkedInTwitter Instagram oraz na DuolookMedia.com

Influencerzy w branży MICE

Eventex oficjalnie ogłosił listę 100 najbardziej wpływowych osób w branży eventowej na rok 2021. W tej edycji oddano ponad 20 tys. głosów na to, kto znajdzie się w tym prestiżowym zestawieniu. Są to profesjonaliści zajmujący się wydarzeniami z 27 krajów, w tym aż 11 Polaków (więcej na ten temat TUTAJ).

Kim są osoby na liście? Bez wątpienia to również influencerzy w segmencie B2B. Ludzie, którzy mogą mieć wpływ na opinie i podejmowanie decyzji przez innych (wybór destynacji, hotelu, centrum kongresowego, usługodawcy, platformy eventowej etc.).

Przy okazji muszę wspomnieć, że słowo „influencer” ma coraz częściej także negatywne konotacje. Głównie ze względu na różnego rodzaju dramy spowodowane przez samych influencerów w segmencie B2C. Chodzi m.in. o to jak „wpływowe” osoby komunikują się w mediach społecznościowych, jakie treści publikują oraz jak prowadzą kampanie reklamowe (brak oznaczania współpracy odpowiednimi markami, sprzedaż wątpliwej jakości produktów). Zainteresowanym tą tematyką polecam kanał Revo na YouTube, na którym omawiane są kampanie i działania influencerów B2C w Polsce.

Nieetyczne zachowania influencerów B2C zaobserwował również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który rozpoczął proces monitorowania czy treści sponsorowane na blogach, Instagramie czy YouTube są właściwie oznaczane. Nagły wzrost używania hasztagu #współpraca w mediach społecznościowych pokazuje, że te działania przynoszą pierwsze pozytywne efekty, dzięki czemu konsumenci będą bardziej świadomi przy dokonywaniu swoich wyborów. W segmencie B2B te zasady też są aktualne.

Pomimo tych negatywnych zjawisk branża influencer marketingu stale zyskuje na popularności, zarówno wśród konsumentów, jak i marek B2B i B2C. To z kolei wpływa na tradycyjne metody marketingu i reklamy. Media społecznościowe (wciąż) są jednym z najpotężniejszych narzędzi naszych czasów. Nie dziwi więc fakt, że branża influencer marketingu do 2022 r. ma być warta ponad 15 mld dolarów.

Trzeba jednak jasno oddzielić influencer marketing B2C od B2B. W branży MICE bardziej stosownym słowem zamiast „influencer” byłoby zatem słowo „ekspert branżowy”, „ambasador” marki lub destynacji. Czy w związku z tym, aby być influencerem w branży B2B trzeba posiadać aktywne profile w mediach społecznościowych, prowadzić bloga, vloga lub podcast? Teoretycznie nie. Influncerem może być każda osoba, z której opinią liczą się inni przy podejmowaniu decyzji. A nawet bez aktywnego prowadzenia ww. platform mamy przecież wpływ na innych poprzez rozmowy czy np. bycie prelegentem podczas konferencji.

Wydaje się jednak, że w branży MICE posiadanie profilu na LinkedIn czy własnej strony internetowej z blogiem powinno być obowiązującym minimum. Nie tylko pozwala promować nasz biznes, ale stanowi również istotny element personal brandingu (polecam mój poprzedni artykuł „Dlaczego nasza branża nie ćwierka” TUTAJ).

Osoby planujące kampanie B2B zbyt dużą wagę przywiązują do liczby obserwujących, nie wgłębiając się w rodzaj tworzonej treści oraz społeczność jaką stworzył influencer. Oczywiście influencer marketing to inwestycja i jak w każdym przypadku ważny jest ROI. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się różne typy influencerów, ze względu na możliwość dotarcia do odbiorców: Mega (powyżej 1 mln obserwujących), Makro (100 tys. do 1 mln obserwujących), Mikro (10 – 100 tys. obserwujących) i Nano (poniżej 10 tys. obserwujących). Co za tym idzie, nie trzeba mieć setek tysięcy obserwujących, by móc współpracować przy kampaniach.

Przykładowo, obecnie najpopularniejszym typem influencera na Instagramie jest mikroinfluencer. Tym, co odróżnia go od większego odpowiednika (makroinfluencera) jest mniejszy zasięg. Jednakże mikroinfluencerzy są bardziej wyspecjalizowani niż makroinfluencerzy, a zatem bardziej ufają im odpowiednie grupy lojalnych i zaangażowanych odbiorców. W branży B2B jeszcze większą rolę przypisuje się nanoinfluencerom. Chociaż ich zasięg jest niski, to wpływ na małą, ale zwartą społeczność – potencjalnie duży. Większość swoich obserwujących nanoinfluencerzy mogą znać osobiście. Taki poziom znajomości to olbrzymia korzyść dla marki i kampanii.

W przypadku branży MICE dobór osób, z którymi planujemy współpracować nie zawsze musi opierać się więc na twardych liczbach. Czasami większą wartość ma nie wielkość i siła społeczna, ale trudniejsze do zmierzenia aspekty jakościowe.

Tymczasem porozmawiajmy w mediach  społecznościowych: LinkedInTwitter Instagram oraz na DuolookMedia.com

Oszczędź jeden dzień w tygodniu

„Saving one day every week” to slogan ClickUp, jednej z najbardziej rozbudowanych aplikacji do zarządzania zadaniami i projektami. W tym miesiącu chciałem podzielić się z Wami narzędziami, które pomagają w planowaniu projektów, tworzeniu treści do social mediów i monitorowaniu internetu. Mam nadzieję, że korzystanie z nich pomoże zaoszczędzić trochę czasu. Kto wie, może nawet jeden dzień w tygodniu.

Dobre planowanie i zarządzanie zadaniami to podstawa pracy event managera. Niektórym wystarczy kalendarz, ja korzystam z narzędzi online, w tym z ClickUp. Nie chciałbym rozpisywać się na temat mnogości funkcji jakie oferuje, sami możecie to sprawdzić. Natomiast cenię sobie możliwość korzystania z tej aplikacji na smartfonie. Pozwala w prosty sposób zarządzać zadaniami, delegować i monitorować status projektów. Dodatkowo po stworzeniu zadania jednym kliknięciem kontroluję ile czasu ono zajmuje, co pozwala lepiej planować podobne rzeczy w przyszłości. Inne narzędzia w tej kategorii to Trello, Asana, Monday.

Prostsze stało się też projektowanie materiałów graficznych – dzięki takim narzędziom, jak Canva. Korzystam z całego pakietu Adobe, ale to Canva pozwala mi zaoszczędzić czas w tworzeniu grafik, prezentacji, ofert, a nawet krótkich filmów na potrzeby publikacji w mediach społecznościowych. Na Canvie można nawet zaprojektować rollup oraz przygotować kalendarz publikacji na profilach w social mediach. Około połowę projektów edytuję na smarfonie lub tablecie podczas podróży, bez konieczności włączania komputera. Podobne narzędzia to PicMonkey, Adobe Spark, Crello, Visme.

Skoro jesteśmy przy planowaniu publikacji w social mediach... Warto wspomnieć o bezpłatnym narzędziu Facebooka – Creator Studio. To istny kombajn do planowania publikacji, postów, zdjęć i filmów na Facebooku i Instagramie. Dodatkowo pozwala monitorować komentarze i analizować dane na temat efektywności prowadzonych w tych dwóch kanałach działań.

Innym wewnętrznym i bezpłatnym narzędziem stosowanym w publikacji filmów wideo, tym razem na YouTube, jest YouTube Studio. Nic nie denerwuje mnie bardziej niż organizacja turystyczna publikująca 10 filmów promocyjnych jednocześnie. Dzięki YouTube Studio można to rozłożyć w czasie, a dodatkowo wykorzystać opcję „premiera filmu”. Na YouTube istnieje też możliwość edytowania generowanych automatycznie napisów, co jest ważne w aspekcie dostosowywania treści dla osób z niepełnosprawnościami (pisałem o tym w poprzednim artykule „Hear Me, See Me, Include Me”).

Bardziej zaawansowanymi narzędziami są Kontentino lub Hootsuite czy Agorapulse. Dzięki nim z jednego miejsca da się zarządzać różnymi profilami w mediach społecznościowych. Oprócz tworzenia kalendarza publikacji możliwa jest praca w grupie (wewnątrz firmy lub z klientem). Jedna osoba tworzy treści, druga ma możliwość edycji i naniesienia poprawek, trzecia  finalnie akceptuje posty do publikacji. 

Jednym z moich ulubionych narzędzi jest Wavve, tworzący animowane  filmy z plików dźwiękowych i podcastów. Ludzie nie tylko słuchają podcastów na platformach, takich jak Spotify czy Apple Podcasts, ale też na YouTube. Wavve dodaje animacje do dźwięku, a dzięki wbudowanej aplikacji Zubtitle daje możliwość transkrypcji audycji na tekst, w tym na język polski. Równie przydatnym narzędziem pomagającym przetworzyć głosowe notatki na tekst jest Otter.ai. Tak można „pisać” posty na bloga, artykuły lub e-maile.

Nawet jeśli nie jesteśmy aktywni w internecie, to i tak o nas mówią lub szukają informacji na nasz temat. Narzędzia, takie jak wrocławski Brand24, pozwalają monitorować strony internetowe, media społecznościowe czy fora internetowe, w których pojawia się wskazane słowo kluczowe. Może to być nazwa naszej firmy, konkurencji lub dowolna fraza, jaka nas interesuje, np. #eventprofs czy #eventprofspl. Bezpłatnym, ale mniej zaawansowanym zamiennikiem może być Google Alerts

Na zakończenie chciałbym jeszcze wspomnieć o dwóch narzędziach, z których korzystam. To Ubersuggest do oceny strony internetowej i Upfluence do oceny profilu w social mediach. Obydwa posiadają rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome i dzięki jednemu kliknięciu mogą wstępnie ocenić daną stronę internetową lub profil influencera na Instagramie, Twitterze czy Youtube. W podstawowej wersji narzędzia są bezpłatne. 

Dziękuję za poświęcony czas! Napiszcie, z których narzędzi już korzystacie, a które chcielibyście wypróbować.

Tymczasem porozmawiajmy w mediach  społecznościowych: LinkedInTwitter Instagram oraz na DuolookMedia.com

 

Hear Me, See Me, Include Me

W tym miesiącu chciałem przygotować artykuł na zupełnie inny temat, ale z dwóch powodów zmieniłem zdanie…

Po pierwsze ze względu na Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 (24 sierpnia – 5 września). To kolejne globalne wydarzenie sportowe, które pozwala myśleć o powrocie do postcovidowej „normalności”. W Japonii nasz kraj reprezentowało 89 zawodników i zawodniczek. Zdobyli 25 medali (7 złotych, 6 srebrnych, 12 brązowych) dając nam wzruszające chwile i powody do dumy. Wszystkich sportowców i osoby niepełnosprawne łączy jednak przede wszystkim wielkie osiągnięcie, jakim jest codzienna walka z własnymi ograniczeniami i słabościami. Wg. różnych danych i przyjętych kryteriów w Polsce mieszka od 4,9 do 7,7 mln niepełnosprawnych osób.

Drugim powodem zmiany tematu był film „Hear Me, See Me, Include Me”. Od momentu, gdy po raz pierwszy go zobaczyłem, nie mogę przestać o nim myśleć. Jego autorką jest Megan Strahle, która od wielu lat pracuje w branży MICE, zajmując się głównie zrównoważonym rozwojem (sustainability) w eventach. Jakiś czas temu miałem okazję współpracować z Megan przy jednym z projektów, ale dopiero po obejrzeniu przygotowanego przez nią materiału, zrozumiałem jak ważny jest jej głos. Nie chcę streszczać całego filmu – namawiam po prostu do jego obejrzenia TUTAJ. Chciałbym natomiast przywołać kilka rzeczy, które szczególnie przykuły moją uwagę.

Megan mówi o niewidzialnej niepełnosprawności. Niepełnosprawności, która w pierwszej chwili może prowadzić do nieporozumień, negatywnego postrzegania czy błędnych osądów danej osoby. Tymczasem to, że nie widać niepełnosprawności, nie znaczy, że jej nie ma. Megan Strahle zauważa, że w dobie pandemii niepełnosprawni spotykają się z nowymi ograniczeniami. Wszyscy wiemy, że spotkaniom online brakuje kontaktu międzyludzkiego. Z tego powodu networking na Zoomie, seminaria online, wirtualne targi i konferencje czy hybrydowe kongresy dały co prawda nowe możliwości uczestnictwa w globalnych wydarzeniach, ale też – paradoksalnie – stworzyły pewne bariery dla osób niepełnosprawnych.

Jakie? Chociażby związane ze słuchaniem i słyszeniem. – Słuchanie nie jest po prostu czynnością, słuchanie to jest coś nad czym muszę pracować – mówi Megan. Trzeba widzieć przemawiającego i dodatkowo czytać z ruchu jego warg. Dlatego noszenie maseczek pozbawiło wiele osób możliwości poprawnego odbioru treści. Oczywiście pewne rzeczy da się usprawnić. Przykładem jest aplikacja Zoom. Zoom nie oferował użytkownikom darmowych napisów, w przeciwieństwie do platform takich jak Google Meet, Microsoft Teams i Skype. Zmianę podejścia spowodował dopiero zbiorowy pozew ze strony niedosłyszących. Bardzo pozytywnym przykładem jak przygotować wirtualne wydarzenie z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych jest z kolei TEDx London Women`s Event 2021.

W swoim filmie Megan dzieli się wieloma poradami usprawniającymi organizację wydarzeń – tych w zamkniętych przestrzeniach, jak i online. Dodatkowo dowiemy się z niego co mogą zrobić pracodawcy, aby uczynić pracę łatwiejszą dla niepełnosprawnych i jak poprawić wzajemną komunikację. Każdy chce być przecież częścią grupy, społeczeństwa, brać udział w wydarzeniach. Nikomu nie wolno tych praw odbierać. Autorka nawiązuje też do kampanii #WeThe15 (zachęcam do obejrzenia promującego ją filmu TUTAJ), podkreślającej, że osoby niepełnosprawne stanowią 15 proc. światowej populacji. Tym co robimy w przemyśle spotkań możemy przełamywać bariery, które nas dzielą.

Czy są ważniejsze wyzwania branży MICE? Być może tak. Ale czy możemy wziąć pod uwagę potrzeby i oczekiwania osób niepełnosprawnych, aby uczynić przygotowywane przez nas wydarzenia (zarówno stacjonarne, wirtualne, jak i hybrydowe) bardziej przyjaznymi i dostępnymi dla szerszej grupy odbiorów? Wydaje mi się odpowiedź również brzmi – tak.

Niech każdy zastanowi się co może zmienić i usprawnić. Czasami naprawdę nie trzeba dużo. Na początku wystarczy świadomość oraz wysłuchanie sugestii osób niepełnosprawnych. Zacznijmy od 30 minut poświęconych na obejrzenie filmu „Hear Me, See Me, Include Me”.

Tymczasem porozmawiajmy w mediach  społecznościowych: LinkedInTwitter Instagram oraz na DuolookMedia.com

 

Convention Bureaux w social mediach

Czołowe polskie convention bureaux zdają się dostrzegać potrzebę bardziej intensywnej i skonkretyzowanej komunikacji w mediach społecznościowych. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować ich zwiększoną aktywność w tym zakresie. Pojawiły się też świeże pomysły, wdrażano nowe plany. W wakacyjnym artykule chciałbym wspomnieć o kilku ciekawych inicjatywach – zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

W styczniu br. Warsaw Convention Bureau (WCB) rozpoczęło anglojęzyczną kampanię komunikacyjną skierowaną do branży MICE. Powstała m.in. strona na LinkedIn, dzięki czemu Warszawa dołączyła do Krakowa, Poznania, Łodzi i Gdańska – miast, które poważnie traktują taką formę dotarcia do organizatorów konferencji i świadomie budują markę destynacji. Obecnie kampania WCB kontynuowana jest na Facebooku. Każdy dzień to inny temat. Poniedziałki – „Did you know that…?”, czyli ogólne informacje i ciekawostki o stołecznym rynku MICE; wtorki – „Venues & hotels” – dzień prezentowania obiektów i hoteli konferencyjnych; środy – „Choose your local partner!” – przedstawienie agencji PCO/DMC i dostawców. Czwartki to z kolei „Enrich your social program” – propozycje uatrakcyjnienia programów wydarzeń, a piątki – „Take a look” – wirtualne zwiedzanie miasta. Podobne działania na wszystkich profilach w mediach społecznościowych konsekwentnie i regularnie realizuje też Krakow Convention Bureau (KCB). Od czasu publikacji spotu reklamowego „Krakow – The Host City” oraz ogłoszenia w kwietniu br. nowej strategii komunikacji, publikowane są treści w ośmiu kategoriach, w tym m.in. Culture & Art, The Host City, Heritage & Identity, Smart City czy Business & Technology. Zobaczcie sami: #KrakowtheHostCity na Instagramie, LinkedInie czy Facebooku. 

Innym przykładem z południa Polski jest Convention Bureau Wrocław (CBW) z nowym hasłem promocyjnym „Wrocław the MICE Place”. W czerwcu miałem okazję wziąć udział w wyjeździe prasowym organizowanym przez zespół wrocławskiego biura, a przy okazji swego rodzaju  eksperymencie. Jako bloger i twórca treści w internecie dołączyłem do   „tradycyjnych” dziennikarzy. Efekty możecie zobaczyć obserwując hasztag #wroclawthemiceplace. 

W skali kraju warto pamiętać o promowaniu i korzystaniu z hasztaga #ZnowuSieSpotykamy. W lipcu wystartowała związana z nim kampania Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW), objęta honorowym patronatem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Czekam na więcej postów z nowych spotkań organizowanych w Polsce i zagranicą. To przywraca nadzieję na powrót do jako takiej normalności. Wszyscy chcemy zobaczyć pozytywne przykłady zrealizowanych wydarzeń. Pozostając przy POT, polecam też obserwowanie pojawiających się artykułów i postów #KonkretyAnety.

Ale to nie wszystko.Gdańsk Convention Bureau (GCB) przypomina w social mediach o konferencji Nowe Trendy w Turystyce (NTT),  która – w formie hybrydowej – odbędzie się 29 października w Europejskim Centrum Solidarności. Na stronie wydarzenia można już zobaczyć jego program.

Z zagranicznych pomysłów polecam przyjrzeć się działaniom takich organizacji jak Frankfurt Convention Bureau. W tworzenie treści zaangażowani są tam pracownicy biura, którzy nagrywają filmy na YouTube, robią zdjęcia i filmy na Instagramie, tworzą grafiki (np. Safe Delegate Journey through Frankfurt) i prowadzą podcast „MICE am Mein”. Wykorzystują różne formy kreowania treści, aby w atrakcyjny sposób zaprezentować destynację i partnerów biura.

Odnoszę wrażenie, że jako zespół świetnie się przy tym bawią, rozwijając nowe umiejętności. Istniejącą od dłuższego czasu na Instagramie opcją są też przewodniki. Wciąż jednak niewiele convention bureax korzysta z tej możliwości budowania historii. Do tworzenia przewodników można użyć wcześniej opublikowanych na swoim koncie postów, ale też tych pojawiających się na kontach innych użytkowników (wszystko zależy od ustawień).

Świetnym przykładem tego, jak dobrze wykorzystać przewodnik na Instagramie jest profil London Convention Bureau. Z przedstawionych przeze mnie inspiracji mogą oczywiście korzystać także hotele, obiekty konferencyjne, PCO, przewodnicy i inne podmioty branży MICE. 

Tymczasem porozmawiajmy w mediach  społecznościowych: LinkedInTwitter Instagram oraz na DuolookMedia.com

 

Dlaczego nasza branża nie ćwierka?

Niedawno Twitter przypomniał mi, że już od 10 lat posiadam profil na tej platformie. A przez dekadę Twitter bardzo się zmienił. To już nie tylko 140 znaków tekstu, „@” i hasztagi. Teraz to również zwiększony limit znaków, więcej możliwości publikowania multimediów czy tzw. pokoje (Twitter Spaces), o których pisałem ostatnio. Tym, co się nie zmieniło jest za to brak możliwości edycji opublikowanego tweeta.  

Mógłbym podzielić się z Wami dziesiątkami przykładów na to, jak istotnie Twitter wpłynął na komunikację w moim życiu zawodowym. Powiem więcej, śmiem twierdzić, że jest ważniejszym kanałem informacji w branży MICE niż chociażby Facebook czy mój ulubiony Instagram. Mogę to udowodnić.

W czasach przed pandemią Twitter był pierwszym źródłem, w którym wymieniano się opiniami podczas targów, konferencji czy kongresów.  Organizatorzy wyraźnie komunikowali oficjalny hasztag danego wydarzenia, zachęcali do używania go i udostępniania tweetów. Dzięki Twitterowi można było poznać najważniejsze opinie o imprezie. Na wielu wydarzeniach  (m.in. IMEX, WTM, IBTM) nieraz pewnie widzieliście ekrany przedstawiające dyskusje prowadzone na żywo w mediach społecznościowych (tzw. Social Media Wall), gdzie prezentowano najczęściej komentowane tweety i wpisy najbardziej wpływowych osób. Aktywnie korzystający z Twittera zwykle chętnie wchodzą w różnego rodzaju interakcje – nie mogą jednak oznaczać użytkowników (dotyczy to także hoteli, obiektów konferencyjnych, destynacji etc.), którzy nie posiadają konta na tej platformie.

Pamiętam swoje pierwsze doświadczenia z „ćwierkania” w Gdańsku, podczas cyklu szkoleń Trójmiejskiej Akademii Organizatora Spotkań Biznesowych przygotowanego przez Gdańsk Convention Bureau.

Inny przykład to konferencja ICCA Research, Sales and Marketing Programme. Twitter przełamywał wtedy lody – pierwsze konwersacje online odbywaliśmy jeszcze przed szkoleniem. Potem wystarczyło się przedstawić, aby rozmowa toczyła się mniej więcej tak: „Witaj, poznaliśmy się na Twitterze …”, „O tak, to ty jesteś...”. Przy okazji – trzymam kciuki za Kraków i wygranie organizacji kongresu ICCA w 2022 r. Twitter na pewno będzie istotnym źródłem komunikacji przed i podczas tego wydarzenia.

Inny przykład, z roku 2011. Dziennikarz sportowy z Irlandii po ogłoszeniu, że jego drużyna będzie rozgrywać mecze w Gdańsku podczas Euro 2012, podzielił się informacją, że za tydzień wybiera się do tego miasta, aby przybliżyć je swoim rodakom. Po wymianie kilku wiadomości na Twitterze byliśmy już umówieni na spotkanie! Przez cały dzień pokazywałem mu charakterystyczne miejsca w Gdańsku, atrakcje turystyczne, hotele oraz lokalizacje ważne z perspektywy kibica. Nie zabrakło wizyt w restauracjach oraz w Brovarni Gdańsk, gdzie skosztowaliśmy bursztynowego piwa. Rezultatem był bardzo pozytywny artykuł w jednej z bardziej poczytnych irlandzkich gazet.

To wszystko sprawia, że od dekady staram się zrozumieć, dlaczego polska branża MICE tak niechętnie korzysta z możliwości promocji i nawiązywania relacji, jakie daje Twitter. Faktem jest, że może się on niektórym kojarzyć negatywnie – z polityką, pełną krótkich, czasami negatywnych wypowiedzi. Wiem także, że jest to specyficzny rodzaj komunikacji, wymagający czasu i śledzenia wątków różnych dyskusji. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli nie ma nas na Twitterze, to o nas tam nie mówią.  

Zdaję sobie też sprawę z polskich realiów. Po stronie internetowej,  Facebooku, Instagramie, to kolejne miejsce, gdzie należy mieć plan komunikacji, a przede wszystkim czas na obsługiwanie serwisu. Z drugiej strony – będę z Wami szczery – nie wyobrażam sobie osoby pracującej w marketingu i PR, która nie posiada konta na Twitterze, nie analizuje odbywających się tam konwersacji i nie angażuje się w nie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Szczególnie jeśli marka promuje się na rynkach zagranicznych i zależy jej na pozytywnym wizerunku. To też miejsce na znalezienie B2B influencerów, dające możliwość nawiązania z nimi współpracy. Dlatego z radością obserwuję jak nowe osoby i organizacje zaczynają używać Twittera. Nigdy nie jest za późno, aby założyć profil i rozpocząć komunikację.   

Porozmawiajmy o tym – w social mediach korzystajcie z hasztagu #eventprofspl!

Tymczasem porozmawiajmy w mediach  społecznościowych: LinkedInTwitter Instagram oraz na DuolookMedia.com

 

Social Audio –  chwilowa moda  czy nowa rzeczywistość?

Wydarzenia online stały jednym ze sposobów przetrwania pandemii przez branżę MICE. Aby komunikować się oraz organizować eventy, głównie w świecie wirtualnym, musieliśmy dostosować się do powszechnego używania narzędzi i platform, takich jak m.in.: Zoom, Microsoft Teams, Clickmeeting. 

Na pewno taka forma spotkań jest lepsza niż żadna, ale ma też swoje wady i ograniczenia. Interakcje mogą utrudniać nie tylko problemy techniczne, jak na przykład słaba jakość połączenia internetowego, ale też mniejsze zaangażowanie uczestników. Chodzi o to, że im dłużej pracujemy w domu, tym częściej zdarzają się sytuacje, że ktoś nie włącza kamery w trakcie takich wydarzeń, mimo że inni aktywują tę funkcję. Chodzi zapewne o komfort i wygodę – nie trzeba przejmować się wtedy wyglądem i tłem w kadrze. Ale czy na pewno takie zachowanie jest grzeczne? Moim zdaniem, biorąc udział w webinarze czy transmisji z dyskusją online, powinno się pokazywać twarz. Sam, prowadząc szkolenia online,  liczę na interakcję, a nie mówienie do „czarnych” ekranów. 

Ludzie chcą rozmawiać w internecie, tworząc sieci zainteresowane  daną tematyką. To przyczyniło się do popularności aplikacji Clubhouse,  która co prawda istnieje od początku 2020 r., ale dopiero pod koniec ub.r. zyskała nowe życie. Podcasty, których możemy słuchać o dowolnej porze, znamy już od lat.

Clubhouse działa jednak trochę inaczej, wyznaczając standardy dla całego trendu Social Audio. W najprostszy sposób można opisać go jako stację radiową, którą współtworzą dołączający słuchacze. W tzw. „pokojach” organizator może udzielać głosu uczestnikom, widocznym tylko jako ikony profilu. Nie ma wideo, zdjęć, tekstów, tylko dźwięk. Clubhouse dał swoim użytkownikom poczucie autentycznych rozmów i powrotu, choć w części, do relacji międzyludzkich sprzed pandemii. 

Aplikacja w początkowej fazie popularność zyskała także dzięki efektowi niedostępności. By móc założyć profil w Clubhouse należało być zaproszonym przez innego użytkownika. Kolejny efekt, mający na celu przyciągniecie zainteresowania, to FOMO (z ang. fear of missing out). Rozmów nie da się odsłuchać po ich zakończeniu (przynajmniej na razie).

W styczniu i lutym sporo czasu spędziłem na słuchaniu i uczestniczeniu w różnych rozmowach prowadzonych za pośrednictwem Clubhouse przez osoby z branży MICE. Aplikację można także traktować jako medium towarzyszące. Dostępna jest tylko na urządzenia Apple, co bez wątpienia ogranicza jej rozwój. Ale i tak korzysta z niej sporo, bo ok. 10 mln użytkowników (w grudniu ub.r. było ich 600 tys.). 

Czy warto już dzisiaj inwestować czas w pozyskiwanie wiedzy i tworzenie profilu w Clubhouse? Na pewno warto do swojego słowniczka dodać takie terminy, jak „pokój” czy „klub”. Pierwsze destynacje oraz przedstawiciele branży MICE prowadzą już działania marketingowe w Clubhouse –  założyli profile, biorą udział w dyskusjach, organizują spotkania i rozmowy z ciekawymi gośćmi.  Nie wiem, jaka będzie przyszłość Clubhouse, ale bez wątpienia Social Audio to jedno z ważniejszych zjawisk w marketingu 2021 r. Lawina ruszyła – wykorzystując ten koncept powstało już blisko 30 startupów. Do gry dołączyli też giganci: Twitter, Facebook i LinkedIn (Microsoft).

Tworzą własne wersje, planując dodanie nowych funkcjonalności. Wiosną premierę miał Twitter Spaces, latem Facebook zamierza uruchomić swoje podcasty oraz takie nowości jak Soundbites, Live Audio Room czy Sound Studio. Najmniej wiadomo na temat postępu prac Microsoftu w LinkedIn. Duże koncerny mają przewagę nad Clubhouse w postaci obecnych użytkowników serwisów – będą po prostu wprowadzać dodatkowe funkcjonalności, dostępne na urządzeniach mobilnych z systemami iOS, ale też Android.

Na pewno powinniśmy obserwować co dzieje się na rynku i jak nowe platformy komunikacji marketingowej będą się rozwijać. 

Zainteresował Cię powyższy temat? Zapraszam do czytania kolejnych artykułów! A jeśli chcesz dzielić się informacjami z polskiego rynku turystyki biznesowej, proponuję stosowanie w social mediach hashtagu #eventprofspl.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznajmy się  bliżej...

Dziękuję Miguelowi Nevesowi za rekomendację oraz Michałowi Kalarusowi za zaproszenie do współtworzenia sekcji blogerskiej na łamach THINK MICE!

Przygodę z turystyką i marketingiem rozpocząłem 20 lat temu w hotelu Mercure Posejdon w Gdańsku. Pracę w hotelarstwie zawsze lubiłem za bezpośredni kontakt z gośćmi – indywidualnymi, grupowymi oraz korporacyjnymi. W Posejdonie nie tylko zostawiłem serce dla turystyki, ale też poznałem moją żonę, Alicję. To był czas transformacji hoteli Orbis po nawiązaniu współpracy z Accorem, przez co kolejne lata pracowałem już  jako key account manager w nowej strukturze sprzedażowej dla segmentu corpo i MICE. Z pracą dla ponad 50 hoteli sieci pożegnałem się po założeniu własnej działalności konsultingowo-szkoleniowej. Nadszedł czas intensywnych podróży, projektów szkoleniowych i marketingowych dla organizacji turystycznych, convention bureaux, miast, hoteli oraz innych podmiotów, głównie z branży turystycznej.

To jednak nie wystarczyło. Po 7 latach prowadzenia firmy postanowiliśmy z żoną przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii – najpierw do Londynu, później do Cambridge. Pracując dla Travel Weekly w Connections Events zajmowałem się sprzedażą, organizacją, a następnie promowaniem wydarzeń i tworzeniem społeczności za pośrednictwem nowych mediów. Jednocześnie korzystałem z okazji, by promować Polskę – podczas spotkań branżowych, inicjatyw marketingowych i imprez targowych. Często spotykałem się z Wami na polskim stoisku podczas targów WTM w Londynie, IBTM World w Barcelonie, na eventach Connections.

Podczas pracy w międzynarodowych zespołach przekonałem się jak wiele wysiłku i kreatywności wymaga promocja destynacji czy eventu. Szczególnie biorąc pod uwagę skalę światowej konkurencji. Zanim opowiem o czym chciałbym pisać na blogu, pozwólcie na osobistą refleksję. Powszechnie wiadomo, że praca w naszej branży jest jedną z najbardziej stresujących i wymaga dostosowywania się do nagłych zmian. Poważna choroba mojej żony sprawiła, że od kilku lat przeżywaliśmy razem wiele chwil niepewności. Paradoksalnie, uodporniło mnie to i w pewien sposób przygotowało do obecnej sytuacji związanej z pandemią.

Na pracę zdalną zacząłem przechodzić jeszcze zanim pojawił się COVID-19. Ponad dekadę temu zainteresowałem się nowymi mediami, w czasach gdy powstawały pierwsze platformy mediów społecznościowych. Wszyscy uczyliśmy się ich używać, część z nas w cyfrowym świecie dostrzegła potencjał marketingowy. Jedni radzili sobie lepiej, inni gorzej, zachowując sceptycyzm do takiej formy komunikacji. Pandemia zmieniła jednak zwyczaje, tak jak i wiele dziedzin gospodarki. W sektorze MICE niektóre wydarzenia zostały anulowane, przełożone, inne przekształcone w eventy wirtualne lub hybrydowe. Wielu z nas oczekiwało szybkiego powrotu do normalności. Niestety okazało się, że wirus prędko nie zniknie. Podobnie jak nie  powróciło zdrowie mojej żony.

To doświadczenie nauczyło mnie,  że do nowej sytuacji trzeba się po prostu dostosować. Oby jak najlepiej. Czas pandemii to czas ograniczeń i zagrożeń, ale też nowych szans i transformacji biznesów. Trzymam za Was kciuki! W zeszłym roku dołączyłem do zespołu Word of MICE w Niderlandach, prowadzonego przez Mariskę Kesteloo. Zajmujemy się influencer marketingiem w B2B w branży MICE, głównie dla hoteli, destynacji i innych podmiotów. W mojej rubryce będę pisał o digital marketingu, nowych technologiach, chcę dzielić się przykładami dobrych praktyk. W polskiej branży MICE i turystyce mamy wielu wspaniałych specjalistów, oferujemy obsługę oraz obiekty na światowym poziomie.

Lata na emigracji i praca w globalnym środowisku uzmysłowiły mi jednak, że czasem brakuje nam przysłowiowej „kropki nad i”. Potrzebne jest wzmocnienie działań w marketingu internetowym – aby pokazać pełen potencjał i dotrzeć z wizerunkiem (osobistym czy całych destynacji) do świadomości profesjonalistów.

Do usłyszenia za miesiąc!